Ve zlínské zoo se narodilo mládě mravenečníka čtyřprstého

Ve zlínské zoologické zahradě se poprvé po třinácti letech chovu narodilo mládě mravenečníka čtyřprstého. Na svět přišlo 11. října a díky starostlivé péči samice zdárně prospívá. Mravenečníci čtyřprstí žijí ve třiadvaceti zoologických zahradách v Evropě, za uplynulý rok se v nich podařilo odchovat pouze pět mláďat.

Pětiletá samice Eliška se podle chovatelů hned napoprvé projevila jako velmi pečlivá matka. Mládě, které se jí narodilo v polovině října, je v dobré kondici.

„Při narození vážilo 360 gramů, nyní má již téměř 600 gramů,“ uvedla zooložka Markéta Horská. Březost trvá pět měsíců, na svět přichází většinou jen jedno mládě. Pečuje o něj výhradně samice. Mládě se osamostatňuje kolem druhého roku věku.

Chovatelé zatím neznají pohlaví mláděte. „Nyní většinu času tráví ve společnosti své matky v připravené stromové dutině ve vnitřní ubikaci. Příležitostně se však zachytí srsti na matčině hřbetu a vydá se s ní na krátkou procházku ubikací.

Prvních šest měsíců je mládě zcela závislé na mateřském mléku, poté začne postupně ochutnávat i potravu dospělých,“ uvedla mluvčí zahrady Romana Bujáčková.

Místo mravenců dostávají instantní stravu

Ve volné přírodě dominují na jídelníčku mravenečníků mravenci, kterých dospělý jedinec dokáže denně spořádat kolem devíti tisíc. Zajistit takové množství mravenců je v zoologické zahradě nemožné, ve Zlíně proto mravenečníky krmí speciální instantní směsí.

„Její složení přesně odpovídá potřebám mravenečníků, na vytvoření směsi se podílel tým zoologů a veterinářů. Pro zpestření krmné dávky dostávají také červy a avokádo. Chovatelé jim navíc nabízejí ztrouchnivělé části kmenů, ve kterých si mravenečníci sami hledají potravu,“ uvedla zooložka Horská.