Tisíce domů zhasly, nejdřív v Čechách, potom na Moravě. Silný vítr shazuje stromy na vedení

Tisíce odběratelů byly během úterý kvůli počasí bez elektřiny. Hlavně jižní části republiky zasáhl silný vítr, ráno působil škody především v Čechách, potom se posunul na Moravu. Energetici se posouvají spolu s ním, nejprve od brzkého rána opravovali poruchy v Jihočeském kraji, dopoledne v Jihomoravském kraji a nakonec i ve Zlínském kraji.

Silný vítr dorazil do Čech v úterý ráno. Začal vyvracet stromy a lámat větve, které poškodily elektrické vedení na mnoha místech v jižních Čechách. Společnost E.ON tam v časných ranních hodinách v jednu chvíli zaznamenala 7000 domácností bez proudu.

Vítr pak postupně přecházel na východ a přerušil dodávky proudu pro tisíce domácností i na Vysočině a části Moravy a Slezska.

V síti E.ON se dopoledne bez dodávek proudu ocitlo téměř 15 tisíc domácností. Zhruba dvě hodiny po poledni jich bylo podle mluvčí E.ONu Martiny Slavíkové už jen 3500. Večer potíže přetrvávaly ještě ve Zlínském kraji, kde během dne poruchy přibyly.

V jižních Čechách, na Vysočině či jihu Moravy, kde se potíže s dodávkami proudu také objevily, firma problémy již vyřešila.

Video Události
video

Události: Počasí komplikovalo dopravu i dodávky proudu

ČEZ dopoledne evidoval 2000 domácností bez dodávek elektřiny, po poledni se jejich počet zvýšil na 3800. Večer ještě zůstávaly bez elektřiny hlavně domácnosti na Frýdecko-Místecku a Vsetínsku.

Firma ČEZ ale stejně jako E.ON předpokládá, že ještě během úterý dodávky proudu plně obnoví. ČEZ po výstraze meteorologů zvýšil počty pracovníků v dispečinku a v call centru.

Podle meteorologů silný vítr zasáhne většinu Česka i ve středu. V nárazech může vítr dosáhnout rychlosti nad 65 kilometrů za hodinu. „Vzhledem k nepříznivé předpovědi počasí jsme pro jistotu posílili i noční směnu na dispečinku,“ uvedla mluvčí E.ONu.