O nové nemocnici za osm miliard budou muset zastupitelé Zlínského kraje hlasovat znovu

Krajští zastupitelé budou muset znovu hlasovat o nové zlínské nemocnici za osm miliard korun, vyzvalo je k tomu ministerstvo vnitra. Podle něj se nemohli vyjádřit občané. Resort dostal přes dvě desítky podnětů ke způsobu zařazení hlasování o výstavbě nemocnice na prosincové zasedání zastupitelstva. Případem se zabýval v rámci své dozorové činnosti.

Vizualizace nové krajské nemocnice ve Zlíně
Zdroj: Zlínský kraj

Stížnost na způsob zařazení hlasování o nemocnici na prosincovém zasedání krajského zastupitelstva podalo například město Kroměříž, členové zastupitelstva Zlínského kraje, odborníci ze zdravotnictví i občané kraje. Hlasování neplánovaně zařadil do programu zastupitelstva hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) krátce před jeho skončením.

Informace nebyla zvěřejněna na úřední desce

Ministerstvo na základě podnětů i zpráv z médií prověřovalo, jestli tím nebyl zneužit zákon. Od Zlínského kraje si vyžádalo vyjádření, zápis z jednání zastupitelstva, jednací řád a další dokumenty, které analyzovalo.

„Informace o projednání musí být podle ministerstva v souladu se zákonem o krajích předem zveřejněna na úřední desce. Zastupitelstvo by mělo o věci rozhodnout po řádné diskusi, při níž se uplatní právo zastupitelů i občanů kraje vyjádřit se k věci,“ řekl mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Až po diskusi by podle něj mělo zastupitelstvo o výstavbě nemocnice znovu rozhodnout, případně potvrdit, že setrvává na přijatých usneseních.

„Zlínský kraj byl požádán o zaslání vyjádření a informace k dalšímu postupu do 29. února. Ministerstvo vnitra v závislosti na postoji kraje určí svůj další postup,“ uvedl Krátoška. V případě, že zastupitelé výzvu ministerstva neuposlechnou, může to mít podle Krátošky za následek pozastavení výkonu přijatého usnesení a případné podání návrhu na jeho zrušení správním soudem.

Podle hejtmana Čunka bylo hlasování v pořádku 

Výstavbu nové krajské nemocnice ve Zlíně prosazuje hejtman Čunek, podle kterého bylo hlasování v pořádku. „Ministerstvo z našeho pohledu vyjadřuje sociálnědemokratický názor pana ministra, který se ale bohužel neopírá o platné zákony. Je nesporné, že zastupitelstvo Zlínského kraje žádný zákon neporušilo. Pan (Jan) Hamáček si bude muset zvyknout na to, že coby ministr vnitra má dbát na zákonnost a ne, že on se stal majitelem výkladu zákona,“ řekl Jiří Čunek.

„Znovu panu ministrovi zašleme naše právní stanovisko podložené judikáty a podložené také dřívějším rozhodováním ministerstva vnitra v podobných záležitostech, kde jasně poukážeme na to, že jsme žádný zákon neporušili a že i občané byli dlouhodobě dobře informováni o tom, co kraj projednává. Téma nové nemocnice rezonovalo nejméně rok do rozhodnutí kraje,“ doplnil hejtman.

O investičním záměru pro stavbu nemocnice hlasovali krajští zastupitelé poprvé už na konci loňského června. Koalice však byla tehdy rozdělená a projekt dostatečnou podporu nezískal. Ani v prosinci nepostupovala koalice jednotně, návrh ale i tak získal dostatek hlasů, 23 z 38. Z koalice byli pro zástupci KDU-ČSL, STAN a dva zastupitelé z ODS, z opozice dva zastupitelé SPD a jeden z ČSSD. Hnutí ANO, jehož členové výstavbu nemocnice nepodpořili, kvůli způsobu hlasování zvažovali odchod z koalice.