Reagoval jsem, jak nejlépe jsem mohl, hájí se řidič, který s autobusem přejel přes blikající přejezd

Byla to riskantní jízda a nezodpovědnost, nebo manévr, který zabránil nehodě? Pod podmínkou anonymity vůbec poprvé promluvil řidič linkového autobusu, který koncem minulého týdne projel u Moravské Třebové přes železniční přejezd ve chvíli, kdy se blížil nákladní vlak. Vezl jedenadvacet lidí včetně školáků.

Video Události
video

Události: Riskantní jízda, nebo zabránění nehodě?

Linkový autobus jedoucí ze Starého Města do Moravské Třebové prudce brzdí před železničním přejezdem, náhle vybočuje doleva a pokračuje v jízdě i přesto, že na výstražné signalizaci blikají červená světla.

Celá situace je zachycena na videu, které vzbudilo velký ohlas na sociálních sítích. Řidič autobusu tvrdí, že se snažil zabránit srážce s autem, které jelo před ním. „Najednou prudce zpomalil a začala blikat, vteřinu před přejezdem, výstražná signalizace. Já jsem to vyřešil takhle. Prostě jsem prudce odbočil, abych se vyhnul střetu,“ vysvětluje svůj manévr.

Podle policistů se jednalo o přestupek, který bude řešit městský úřad v Moravské Třebové. „Řidič může dostat pokutu ve výši až deset tisíc korun, zákaz řízení na šest až dvanáct měsíců a sedm trestných bodů,“ shrnuje mluvčí pardubické krajské policie Dita Holečková.

Řidič autobusu se dopustil celkem pěti přestupků. Podle dopravce neměl za více než dvacetiletou praxi ani jednu nehodu, a dokonce ani pokutu, s autobusem dál jezdí. Zaměstnavatel počká až na rozhodnutí úředníků. „S řidičem jsme se okamžitě sešli, situaci jsme si nějak vyjasnili a samozřejmě se to bude týkat i jeho hodnocení,“ popisuje předsedkyně představenstva ICOM Transport Kateřina Kratochvílová.

„Reagoval jsem rychle. Nejlépe, jak jsem v té situaci mohl,“ hájí se řidič.