V Praze 5 se rozpadla koalice. Zřejmě bude odvolán pirátský starosta Mazur

V Praze 5 se rozpadla koalice Pirátů, ODS, ANO a SNOP 5. Koaliční spolupráci vypověděly tři ze čtyř stran kvůli neshodám s Piráty. V úterý bude na jednání zastupitelstva městské částí zřejmě odvolána rada včetně starosty Daniela Mazura (Piráti). Jaká kolice vedení nahradí, zatím není jasné, mluví se o široké koalici bez Pirátů a lidovců.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Jan Třeštík

„Před pár minutami jsem obdržel dopisy koaličních partnerů o odstoupení od koaliční smlouvy. Je to tedy oficiální. Koalice bude určitě jiná, mé odvolání je pravděpodobné,“ informoval Mazur.

Piráti a SNOP 5 (Sdružení nezávislých občanů Prahy 5) kandidovali společně, letos v dubnu se však oba subjekty rozhádaly a původní trojkoalice se změnila ve čtyřkoalici. Předseda SNOP 5 Jiří Vejmelka nyní uvedl, že rozpadu spolupráce předcházely několikaměsíční spory s Piráty ohledně způsobu vedení radnice.

„Nám jako SNOP 5 nejvíc vadila a stále vadí neschopnost pana starosty vést radnici. Podle našich zkušeností není schopen rozdělovat úkoly, tudíž nemáme žádné podklady k jednání, neplníme volební program, který jsme měli s Piráty společný, a nestihli jsme řadu důležitých lhůt ve věcech, které se týkaly vztahů mezi radnicí Prahy 5 a magistrátem,“ uvedl Vejmelka. Předseda klubu ANO Jan Trojánek uvedl, že Piráti dělali zásadní chyby, které zbrzdily řadu projektů.

ODS je podle radního Lukáše Herolda situací zklamána, koalice za stávající situace však již není možná. „Jsme připraveni hledat řešení, které umožní ustanovit stabilní vedení radnice, které se nebude bát rozhodovat a také nést odpovědnost. Praha 5 si nemůže dovolit přešlapování na místě,“ sdělil.

Piráti: Začali jsme řešit veřejné zakázky

Piráti se domnívají, že argumenty uvedené koaličními partnery jsou pouze zástupné a že reálnou příčinou ukončení koalice je fakt, že starosta začal řešit přidělování veřejných zakázek na některých odborech úřadu městské části. Širší diskuze na toto téma se dá očekávat na úterním jednání zastupitelstva.

Volby v Praze 5 vyhráli Piráti a SNOP 5 s jedenácti mandáty, druhá skončila ODS s devíti křesly, třetí TOP 09 se sedmi křesly a čtvrté ANO, které získalo rovněž sedm zastupitelů. Do zastupitelstva se dostalo také STAN, které získalo šest mandátů, KDU-ČSL a nezávislí obsadili tři mandáty. Zastupitelstvo má 43 členů.