Archeologové nalezli pod zámkem v Břeclavi tisíciletou dřevěnou hradbu

Archeologové objevili v podzemí břeclavského zámku zbytky dřevěné hradby z 11. století. Podle odborníků jde o mimořádný nález. Na zámku pokračuje výzkum, archeologové tak doufají v další objevy. Novinářům to oznámil mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

„Podařilo se nám už odkrýt množství dřevěných struktur, zbytky někdejších hradeb,“ řekl archeolog Městského muzea a galerie Libor Kalčík. „Zdá se, že současný zámek kopíruje původní, raně středověké hradby. Je to mimořádný nález, protože hradby z 11. století jsou vzácné,“ uvedl v tiskové zprávě archeolog Miroslav Dejmal z organizace Archaia Brno.

Výzkum provádí Archaia a Městské muzeum a galerie ve spolupráci s Masarykovou univerzitou. Aby se archeologové dostali k dřevěným základům, museli první týdny vyvážet z útrob zámku množství hlíny. Teprve poté mohly začít výzkumné práce.

Další zajímavé nálezy nejsou vyloučené. „Člověk opravdu nikdy neví, co dalšího nalezne. Každý střípek mozaiky nám může pomoci,“ uvedl Kalčík.

Hrad Břetislava I.

Nynější zámek Břeclav je renesanční stavba, později přestavěná v romantizujícím slohu. Původně však na místě zámku stál hraniční hrad vybudovaný knížetem Břetislavem I., od něhož panství dostalo své jméno. Břetislav I. se narodil po roce 1000 a zemřel v roce 1055.

Později přemyslovský hrad i Novou a Starou Břeclav získali Žerotínové, kteří zeměpanský hrad v první polovině 16. století přestavěli na honosný zámek. Lichtenštejnové pak dali zámku romantickou podobu umělé zříceniny. V posledních letech je budova ve špatném stavu, v plánu je rozsáhlá rekonstrukce.