V Olomouckém kraji masivně zalesňují. Snaží se zahojit rány po kůrovci

V Olomouckém kraji bylo loni zalesněno 3250 hektarů pozemků, což bylo nejvíce v Česku. Lesy tam totiž postihla kůrovcová kalamita a správci lesů se snaží obnovit lesní porosty v místech, kde byly kvůli lýkožroutovi pokáceny tisíce smrků.

Kůrovcová kalamita na Moravě
Zdroj: ČT24 Autor: Jan Langer

Zatímco v letech 2007 až 2015 bylo v Olomouckém kraji každý rok zalesněno v průměru 1404 hektarů pozemků, tak v posledních dvou letech se tempo výrazně zvýšilo kvůli těžbě kůrovcového dřeva i větrným kalamitám. „V roce 2016 bylo zalesněno 2375 hektarů pozemků a v roce 2017 dokonce 3250 hektarů,“ uvedl Český statistický úřad.

Lesní porosty loni v kraji zabíraly zhruba 177 000 hektarů, z toho na jehličnaté dřeviny připadalo bezmála 120 000 hektarů. Více než polovinu dřevin v lesích tvořil smrk, který je napadán kůrovcem. „Proti roku 2007 se plocha s jehličnatými dřevinami snížila o 6800 hektarů. Plocha s listnatými dřevinami se navýšila o 6800 hektarů,“ stojí v komentáři ČSÚ.

Těžba dřeva loni v Olomouckém kraji kvůli odstraňování stromů napadených kůrovcem i likvidaci rozsáhlých polomů výrazně vzrostla a byla nejvyšší v Česku. Zatímco v roce 2016 se těžba dřeva v regionu zvýšila o 16 procent na 2,37 milionu metrů krychlových, loni to bylo již o pětinu na 2,87 milionu metrů krychlových.

Na tuzemské těžbě dřeva, která loni obnášela 19,387 milionu metrů krychlových, se Olomoucký kraj podílel zhruba 15 procenty. Vysoká čísla vykázal ještě Moravskoslezský kraj (2,826 milionu metrů krychlových) a Jihočeský kraj (2,573 milionu metrů krychlových).

Kalamita zasáhla lesy v rámci celého okresu

Na jehličnaté stromy loni v Olomouckém kraji připadla těžba 2,682 milionu metrů krychlových a na listnaté stromy 187 787 metrů krychlových dřeva. Většinu dřeva v kraji lesníci zpracovali při odstraňování polomů a likvidaci stromů napadených škůdci. 

Kůrovcová kalamita v Olomouckém kraji postihla například rozlehlé lesy ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá a jeho okolí. Zasaženy jsou také lesy v severní části Olomoucka či na Jesenicku a Šumpersku. Kůrovec se v posledních letech přemnožil kvůli tomu, že méně prší a je sucho.

Dílo zkázy pak dokonaly vichřice, které oslabené stromy polámaly. Správci lesů se kvůli výraznému zvýšení těžby potýkají s poklesem cen dřeva na trhu. 

Video Události
video

Události: Odhady škod v lesích jsou 12 miliard