Nejen smrky. Schnou duby i borovice, stát dá možná lesníkům miliardové odškodné

Odhad škod způsobených na smrkovém dříví se v letošním roce odhaduje na více než 12 miliard korun. Odborníci varují, že hlavně menší vlastníci situaci bez pomoci státu nezvládnou. Kromě kůrovce jim působí újmy také počasí, ve kterém schnou i jiné stromy než jen smrky.

Video Události
video

Události: Odhady škod v lesích jsou 12 miliard

Kalamita v Jeseníkách se šíří. Brouk se dostal i do těch nejcennějších partií, jako je Rejvíz. „Máme ve dříví poslední generaci, třetí, a čekáme, jestli kůrovec ještě založí čtvrtou,“ popsal jesenický správce Lesů ČR Filip Beneš.

Nejde ale jenom o kůrovce. Lesy kolem Dobříše ve středních Čechách nepatří k nejpostiženějším, přesto tam jsou problémy evidentní na první pohled. „Horní půlka už nemá vodu, strom to nevytlačí, a dochází k tomu, že začíná usychat a shazuje listí,“ popsal zástupce think tanku Czech Forest Michal Pernica jeden z malých doubků.

Duby se možná ještě vzpamatují, hůře dopadly borovice. Spodní voda klesla, a tak uschly. Nezbude, než je pokácet. „Dochází k žloutnutí jehlic, ty odpadávají. I když teď zaprší, tak už to nic neřeší,“ posmutněl Pernica.

Ministerstvo provede analýzu

Nejhůře jsou poškozeny smrkové porosty. Nejvíc budou podle odhadů tratit lesníci při prodeji dříví, asi deset miliard korun. Na půldruhé miliardy se odhadují náklady na asanaci napadených porostů. A sucho zničilo i sazenice za stovky milionů.

Odhad letošních škod na smrkovém dříví
Zdroj: ČT24

„Zpracovatelské kapacity jsou přeplněné, odbytové možnosti jsou minimální a samozřejmě cena letí dolů. Pokud nám nepomůže příroda, tak se obávám, že příští rok bude mnohem horší než letošní,“ není optimistický Pernica.

Ministerstvo zemědělství přidá příští rok na hospodaření v lesích 650 milionů. Stále uvažuje, že celorepublikově dovolí kácet jen napadené stromy. „Co se týká odškodňování, bude to jedno z témat analýzy, abychom si řekli, do jaké míry jsme schopní vyplácet a na základě čeho,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Detailní plán, jak řešit kalamitu, má jeho úřad představit v listopadu.