Dopravní podnik ve Frýdku-Místku funguje už jen na papíře. Zastupitelé odvolali jednatele

3 minuty
Konec dopravního podniku
Zdroj: ČT24

Frýdecko-místečtí radní odvolali z čela městského Dopravního podniku jednatele firmy Jana Širce. Skončí k poslednímu červenci. Spolu s ním odejdou také zbylí dva zaměstnanci. Činnost podniku bude dočasně pozastavena.

Městskou hromadnou dopravu ve Frýdku-Místku nyní zajišťuje dopravce 3ČSAD. Zároveň tu ale funguje také městský dopravní podnik, který vznikl už v roce 2016. Po odvolání jednatele dopravního podniku Jana Širce bude od srpna v čele městské firmy stát bez nároku na plat náměstek primátora Karel Deutscher (ČSSD).

Zaměstnanci, kteří ve společnosti působili, obdrží výpovědi a podnik bude podle Deutschera fungovat jen „na papíře“. „Ze začátku proti dopravnímu podniku stála opozice, pak se k ní přidalo koaliční hnutí Naše město, které zahájilo pomlouvačnou kampaň. A v takovém prostředí se nedá dál pracovat,“ sdělil Jan Širc k aktuálnímu vývoji v městské firmě.

Zastupitelé rozporují výdaje podniku

Podle náměstka primátora Jiřího Kajzara (Naše Město F-M) měl jednatel podniku konat již mnohem dříve, aby minimalizoval náklady na provoz podniku. „Byly tam různé podezřelé výdaje, konkrétně třeba 300 tisíc korun za právní služby,“ uvedl.

Za necelé dva roky existence při pouhých třech zaměstnancích podnik podle redaktorky České televize Denisy Kotkové v přípravné fázi přišel město na více než tři miliony korun.

Zastupitelům vadilo i to, že dopravní podnik by podle analýz předložených dosavadním vedením firmy vyšel město dráž než nájemní dopravce. O provozování MHD vlastním dopravním podnikem bude ve Frýdku-Místku rozhodovat až nové zastupitelstvo, které vzejde z podzimních voleb.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Lidé si připomínají památku obětí předloňské tragédie na filozofické fakultě

Lidé v Česku si v neděli připomínají památku obětí předloňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Už dopoledne uctili jejich památku například někteří senátoři v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS). Po poledni si památku obětí připomněl i premiér Andrej Babiš (ANO). Konají se ale i další akce, které pořádají spolky Spojeni nadějí a Uši pro duši s podporou fakulty a univerzity. Při tragédii zemřelo čtrnáct lidí z řad studentů a pedagogů.
08:36Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven po 14:40, uvedla Správa železnic. Vlaky kvůli krádeži na trati v úseku Vršovice – Hlavní nádraží nabíraly hodiny zpoždění. Omezení se dotklo podle webu dopravce České dráhy desítek vlaků, lokálních spojů i rychlíků. Některé regionální spoje musely dráhy odřeknout. Omezení provozu trvalo více než devět hodin.
10:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Krádež kabelů omezila provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy

Krádež kabelů omezila v neděli ráno provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy. Krádež se stala v úseku Praha Vršovice – Praha hlavní nádraží, zpoždění tam může dosáhnout až dvacet minut. Situace se dotýká lokálních spojů i rychlíků. Vyplývá to z informací na webu dopravce České dráhy. Podle drah může omezení trvat až do 12 hodin.
před 9 hhodinami

Nouzové tlačítko v metru zachraňuje životy

Přibývá pádů do kolejiště pražského metra. Lidé na nástupišti by v takovém případě měli stisknout tlačítko nouzového zastavení vozu. Jen málo pasažérů však vědělo o jeho existenci, pražský dopravní podnik ho proto nechal nedávno zvýraznit. Jeho využití roste, ze 108 případů v období leden–listopad roku 2023 na 140 za stejné období letos. Příčinou pádů do kolejiště často bývá alkohol, zdravotní problém nebo nešťastná náhoda. Tlačítko však slouží jen pro situace, kdy jde o život. Cestující, který ho zmáčkne například kvůli mobilu spadlému do kolejiště, musí počítat s pokutou. Výjimkou jsou velké předměty, které můžou vykolejit metro.
před 9 hhodinami

V Krabici od bot lidé darovali rekordních 65 tisíc dárků pro děti v nouzi

V letošní vánoční sbírce Krabice od bot lidé darovali o čtyři tisíce krabic s dárky více než loni. ČT to sdělil Dalibor Hála, mluvčí Diakonie Českobratrské církve evangelické, která sbírku pořádá. Řada dárců také využila možnost poslat příspěvek do on-line sbírky, která potrvá až do 6. ledna. Zatím se vybralo přes 4,8 milionu korun.
před 10 hhodinami

V chovu na Havlíčkobrodsku kvůli ptačí chřipce zlikvidují přes 30 tisíc slepic

V chovu slepic v Habrech na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili výskyt ptačí chřipky. Bude nutné zlikvidovat asi 35 tisíc nosnic. Je to letošní desáté ohnisko nákazy v komerčním chovu v Česku, sdělil Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS).
včera v 17:38

Dny osvobození provázela euforie, osmačtyřicátý rok byl velké zklamání, líčí pamětnice

Brněnská etnografka Alena Jeřábková prožila dětství za druhé světové války, pamatuje bombardování i osvobození Brna. Studovala v době politických procesů v padesátých letech, v srpnu 1968 s manželem zvažovali emigraci a jako pedagožka se studenty prožila i rok 1989. V otevřeném vzpomínání přibližuje dramatické okamžiky i osobní rozhodnutí, která formovala její život.
včera v 16:57

Cestující znovu mohou využívat stanici metra C Pankrác

Cestující pražské MHD mohou od pátečního odpoledne znovu využívat stanici linky metra C Pankrác. Zástupci vedení města a pražského dopravního podniku (DPP) ji otevřeli po téměř rok trvající rekonstrukci. První vlak ve stanici zastavil ve 14:09. Práce v částech stanice bez cestujících ještě budou pokračovat, ale již za provozu. Stanice Pankrác byla otevřena jako jedna z prvních z nynějších 61 stanic pražského metra 9. května 1974 pod názvem Mládežnická.
19. 12. 2025Aktualizováno19. 12. 2025
Načítání...