Zastupitel volal na černošský pár strážníky. Vedení Hodonína to nechápe

Hlídku strážníků bezdůvodně zavolal o víkendu hodonínský zastupitel na rodinu tmavé pleti afrického původu. Trojice v centru města nakupovala. Zastupitel Roman Sedlačík dokonce fotografii cizinců vystavil na svém facebookovém profilu. Vedení Hodonína počínání zastupitele odsoudilo.

Část příspěvku Romana Sedlačíka
Zdroj: Facebook/Roman Sedlačík

Roman Sedlačík, který kandiduje do sněmovny za hnutí Řád národa, chtěl na cizince, kteří údajně žijí v Německu a pochází z Nigérie, přivolat městskou policii ve chvíli, kdy projížděl Hodonínem.

„Co děláte, jste muslimové?“ ptal se páru zastupitel. Sedlačík neskončil jen u zavolání strážníků. Na Facebooku také vyzval občany k tomu, aby jednali podobně jako on.

Příspěvek na Facebooku smazal

„Žádám všechny občany. Nebuďte přip***aní, využijte svého práva a využijte toho, že máme městskou i státní policii, která má přeci pomáhat a chránit!“ napsal zastupitel, který v minulosti kandidoval za sociální demokracii. Svůj příspěvek později smazal.

Video Události
video

Události ČT: Hodonínský zastupitel Sedlačík poslal policii na cizince. Starosta se od jednání distancoval

A na Facebooku také své jednání vysvětloval. „Šel jsem samozřejmě za nimi a ptal jsem se urostlého černocha, co tu dělají, odkud jsou a jestli jsou muslimové. Jeho manželka se zděsila, nechápu proč, ale zároveň nechápu lidi, kteří si jich nevšímají a pomalu si zvykají,“ napsal Roman Sedlačík v příspěvku. Dnes už zastupitel, na jehož počínání jako první upozornila MF Dnes, nebyl dostupný.

„Není možné bezdůvodně někoho legitimovat a už vůbec ne na základě barvy pleti. Vyzývat občany, aby se chovali jako on, je výzvou k nenávisti k lidem odlišné pleti.“

Milan Lůčka

starosta Hodonína

Vedení města počínání Sedlačíka odsoudilo. „S jednáním pana zastupitele Sedlačíka jako starosta ani jako občan města Hodonína nesouhlasím a spolu s místostarosty Ladislavem Ambrozkem a Jiřím Jandou se od něj plně distancujeme,“ uvedl starosta Hodonína Milan Lůčka.

Podle místostarosty Jandy už na radnici volají lidé, kteří chtějí, aby Sedlačík výjezd strážníků zaplatil.

K legitimování nebyl důvod

Podle ředitele Městské policie v Hodoníně Jindřicha Vašíčka byl podnět Sedlačíka k legitimizaci neodůvodněný. Strážnici přesto na místo vyjeli, rodinu už ale nenašli. „Vše vždy záleží na konkrétní situaci a nelze z toho usuzovat, že budeme bezmyšlenkovitě kontrolovat každého turistu s batůžkem,“ řekl.

„Ten požadavek samozřejmě je absurdní, protože neodpovídá našim zákonům jak o policii, tak o městské policii. Je přesně vyjmenováno na základě čeho mohou být lidé u nás legitimováni. Takové výzvy mohou jenom rozdmýchávat polarizované nálady v české společnosti,“ dodal odborník na extrémismus Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity. 

Řád národa je konzervativně nacionalistické hnutí. Podle Lidových novin na sebe upozornilo třeba tím, že do boje o senátní křeslo vyslalo Jiřího Maria Siebera. Ten měl zpochybňovat holocaust a existenci plynových komor. Jiří M. Sieber však jakékoliv popírání holocaustu a plynových komor odmítá.