Soud: Primátor Frýdku-Místku Pobucký je nevinný. Složení vedení magistrátu se i tak otřáslo

Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD) je zproštěn obžaloby, podle níž se podílel na zahlazování přestupků, odvolací soud prvoinstanční rozhodnutí potvrdil. Dva vedoucí odborů frýdeckomísteckého magistrátu a ředitel městských strážníků (Milan Sněhota) však musejí skončit ve svých funkcích. Sněhota už na funkci rezignoval.

Video Zahlazování přestupků
video

Zahlazování přestupků

„Neuspěli totiž u odvolacího soudu, který jim potvrdil podmíněně odložené tresty za zmanipulované veřejné zakázky a zahlazování přestupků za špatné parkování vybraným řidičům. Odvolací soud potvrdil tresty i dalším souzeným v rozsáhlé kauze,“ zjistil redaktor České televize Jiří Loučka.  

Tresty okresní soudní dvůr ve Frýdku-Místku udělil loni v dubnu v kauzách spojených s tamním magistrátem. Současný primátor byl už tehdy zproštěn obžaloby, ale státní zástupce se proti rozhodnutí odvolal, stejně jako někteří obžalovaní, z nichž většina od soudu tehdy odešla s podmíněnými tresty. Primátor Pobucký je ale obviněn i v kauze nevýhodného prodeje městských pozemků.

Mezi obžalovanými v případu, kterého se týká úterní rozhodnutí, byli kromě současného primátora i někteří bývalí členové vedení radnice, vysoce postavení úředníci, ředitel městské policie nebo podnikatelé. Obžaloba byla složena ze dvou kauz. Podle státního zástupce část obžalovaných manipulovala s veřejnými zakázkami, které například byly připraveny pro konkrétního, předem určeného vítěze.

Jedním z obžalovaných v této části byl například ředitel městské policie Milan Sněhota, který už loni dostal tříletou podmínku a figuroval i v kauze zahlazování přestupků, což byla druhá část obžaloby. Machinace v několika případech podle obžaloby dělala městská policie na přání některého z úředníků či představitelů magistrátu. Většinou šlo o špatné parkování.

V této části případu odvolací soud změnil původní rozhodnutí okresního soudu, když obžaloby zprostil bývalého náměstka primátora Michala Nováka a dalšího obžalovaného Miroslava Hronovského, kteří se podle odvolacího soudu nedopustili trestného činu.

Michal Pobucký

Michal Pobucký (ČSSD)

primátor Frýdku-Místku

„Jsem velmi rád, že po pěti letech od začátku policejního vyšetřování tato kauza pro mne končí osvobozujícím rozsudkem. Okresní soud mě loni osvobodil, státní zástupce se vůči tomu odvolal, dnes krajský soud potvrdil můj osvobozující rozsudek, takže jsem velmi rád, že tato etapa života pro mě končí.“

Michal Pobucký (ČSSD)

primátor Frýdku-Místku

Magistrát opustí část vedení 

Rozsudek je pravomocný a lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. S ohledem na tuto skutečnost budou v nejbližších hodinách z funkce odvoláni dva vysoce postavení úředníci frýdecko-místeckého magistrátu, a to vedoucí odboru vnitřních věcí Radovan Horák a vedoucí odboru informačních technologií Petr Budinský.

„Pravomocně byli odsouzeni dva zaměstnanci magistrátu, oba dva jsou ve vedoucí pozici a pak ředitel městské policie. Svolal jsem na 13:00 jednání rady, kde budeme řešit ty dva zaměstnance a po dohodě s tajemníkem je odvoláme z vedoucích pozic,“ uvedl Pobucký.

Očekává, že do 13:00 obdrží i rezignaci ředitele městské policie. Pokud tak Sněhota neučiní, bude muset být svoláno zastupitelstvo a tam bude ředitel odvolán. Odvolání ředitele strážníků totiž není v kompetenci rady, ale zastupitelstva města. U odvolacího soudu se zpovídalo 13 lidí a jedna firma. Většina z nich už loni odešla od okresního soudu s podmíněnými tresty v rozmezí od šesti měsíců do tří let, které tak ve většině případů zůstaly zachovány.

Původní obžaloba byla mnohem obsáhlejší. Podána totiž byla na 34 fyzických osob a čtyři firmy. U většiny z nich ale bylo stíhání podmíněně zastaveno, popřípadě se s nimi žalobce dohodl na vině a trestu.

Další kauzou se okresní soud ještě zabývá. Jedná se o případ údajně předražených zakázek na čištění příkopů. Obžalováno je 14 bývalých i současných radních a jeden vedoucí úředník.

Video Soudní rekonstrukce
video

Soudní rekonstrukce

Zdroj: ČT24

Za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinností při správě cizího majetku jim hrozí až deset let vězení. Podle obžaloby způsobili v roce 2010 městu škodu vyšší než 6,2 milionu korun.