Kraj zrušil miliardový tendr na modernizaci náchodské nemocnice

Královéhradecký kraj už potřetí zrušil miliardový tendr na modernizaci náchodské nemocnice. Obálky s nabídkami se přitom měly otevírat v pondělí 19. prosince. Rekonstrukce náchodské nemocnice představuje největší investiční zakázku v historii kraje a zároveň jednu z programových priorit bývalé krajské koalice sociálních demokratů a komunistů. Projekt se ale rušil opakovaně a v sídle kraje kvůli němu zasahovala i Národní centrála proti organizovanému zločinu.

Náchodská nemocnice
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

O zrušení tendru rozhodla na mimořádném zasedání rada kraje. Vedení kraje totiž považuje zářijový zásah policistů a s tím související trestní řízení za zásadní narušení transparentnosti zadávacího řízení a ohrožení účelu zakázky. Podle hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD) kraj hodlá zakázku vypsat znovu, aby dodavatele mohl vybrat v roce 2017.

Stavbaři by měli v nemocnici postavit dva nové pavilony, ve kterých bude například lůžková část chirurgie, ortopedie a operační sály, porodnice a dětské oddělení. Podle plánů se má stavět za provozu nemocnice, práce by měly trvat dva roky, dalších šest měsíců má trvat zkušební provoz.

Kvůli zakázce ale letos na podzim zasahovali detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu v sídle Královéhradeckého kraje. Na hejtmanství policie během prohlídky kanceláří zajistila asi 15 počítačů, zhruba desítku flash disků, mobilní telefony, disky CD a DVD a různé písemné dokumenty. Podle mluvčí krajského úřadu šlo o nosiče a dokumenty týkající se modernizace náchodské nemocnice.

Kromě krajského úřadu zasahovali detektivové i na dalších místech, například v sídle Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje či v pražském sídle stavební společnosti Metrostav. Prohledali i rodinný dům hejtmana Lubomíra France (ČSSD) v Hradci Králové. 

Podle Štěpána z odůvodnění příkazu k policejní prohlídce vyplývá, že před zveřejněním soutěže měly být poskytnuty jednomu z potenciálních uchazečů informace z přípravy zadávací dokumentace včetně jejích částí. „Tím by mohlo dojít ke zvýhodnění tohoto uchazeče oproti ostatním a to je pro nás nepřijatelné,“ uvedl hejtman.

Po zrušení prvního tendru přišel kraj o evropské dotace

První tendr na opravu náchodské nemocnice odsouhlasili krajští zastupitelé v březnu roku 2012. Projekt počítal se stavbou čtyř nových budov, ve kterých mělo být několik operačních sálů, téměř dvě desítky specializovaných vyšetřoven a pracovišť a také přes 180 lůžek pro pacienty. Počítalo se s tím, že stavební práce za více než miliardu korun začnou na podzim.

Do tendru se přihlásilo celkem sedm firem, jenomže společnost CGM Czech si stěžovala k antimonopolnímu úřadu na moc přísné kvalifikační podmínky. Uchazeč za sebou musel mít například tři stavby po 800 milionech, z toho dvě s operačními sály za 60 milionů. ÚOHS proto v srpnu tendr pozastavil a zakázku zkoumal – nakonec ale v listopadu téhož roku pozastavení tendru zase zrušil.

Počátkem roku 2013 vyřadil Královéhradecký kraj hned pět firem ze sedmi – podle něj nesplnily všechny kvalifikační požadavky. O několik týdnů později sice kraj vyřazení pěti firem zrušil, jenže následně těch samých pět firem z tendru znovu vyloučil. Nové vyřazení kraj doprovodil výrazně obsáhlejším zdůvodněním a v březnu odmítl i námitky vyřazených firem.

V tendru tak pokračovaly jen dva uchazeči: firma BAK Trutnov a Sdružení Nemocnice Náchod, jehož členy byly společnosti Metrostav a Hochtief.

V květnu 2013 pak kraj poprvé tendr zrušil, zdůvodňoval to nejistým financováním projektu z evropských fondů i napjatými termíny. Kvůli tomu se kraj vzdal evropské dotace ve výši 400 milionů korun. Ta měla putovat z Regionálního operačního programu Severovýchod – jenomže se kraj nedohodl s ministerstverm financí na placení pokut za chyby v tomto operačním programu. 

„Nemáme tak zásadní právní jistotu, zda a kdy budou tyto korekce uhrazeny a zda takový postup umožní financovat dostavbu nejen náchodské nemocnice,“ uvedl tehdy hejtman Franc. Opozice ovšem zrušení tendru kritizovala, vedení kraje za to prý neslo politickou odpovědnost.

Druhý tendr kraj zrušil kvůli projektové dokumentaci 

Prakticky vzápětí pak kraj oznámil, že s přestavbou náchodské nemocnice začne, projekt ovšem musel financovat z vlastních zdrojů a úvěrů, na evropské peníze už dosáhnout nemohl. V červnu 2013 schválili zastupitelé soutěž na první část stavby, což byla rekonstrukce sítí za asi 70 milionů korun. Ve druhé etapě měla následovat samotná přestavba nemocnice za odhadovaných 800 milionů korun bez DPH.

Nultá etapa rekonstrukce začala podle plánů v březnu 2014, podle kraje se počítalo se zahájením hlavní etapy stavebních prací na podzim roku 2015. Samotnou soutěž na modernizaci nemocnice vypsal Královéhradecký kraj v červenci 2015, odhadovaná cena byla 1,19 miliardy korun bez DPH, oproti předpokladům tak stoupla o skoro 300 milionů.

Náchodská nemocnice
Zdroj: ČTK
Autor: David Taneček

Mezitím se neustále posouval termín pro odevzdání nabídek, v prosinci 2015 ho kraj odsunul už po dvanácté. Jenže v únoru 2016 znovu dochází ke zrušení tendru: tentokrát kvůli velkému množství chyb v projektové dokumentaci.

Kraj totiž dostal za sedm měsíců od vypsání tendru 995 dotazů, které se z velké části týkaly soupisů prací a výkazu výměr, jež slouží pro výpočet nabídkové ceny. „Při tak velké zakázce jsou dotazy naprosto běžnou praxí, a proto jsme ke zrušení tendru nepřistoupili dříve. Tisíc dotazů je ale již opravdu mnoho. Proto jsme na dokumentaci nechali zpracovat nezávislý posudek, který její nedostatečnost potvrdil,“ konstatoval v únoru hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

Do třetice… tentokrát byla maximální cena 1,3 miliardy bez daně

Do třetice schválili krajští zastupitelé vypsání tendru koncem letošního května. Maximální cena byla omezena na 1,3 miliardy bez DPH. Znovu tedy byla asi o 200 milionů vyšší než při předchozí zakázce. Na pozdim ale přišel zásah v sídle hejtmanství, který se zakázkou souvisel. Kraj proto znovu posouval termín otevírání obálek s nabídkami, nově se měly otevírat 19. prosince. Ještě předtím ale kraj zakázku potřetí zrušil. 

Kvůli rozhodnutí rady tak začne tendr znovu od začátku: „Už kvůli zaměstnancům nemocnice a obyvatelům z celé spádové oblasti je potřeba co nejdříve začít pracovat na přípravě nového tendru,“ uvedl ve čtvrtek náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

 Současnou zadávací dokumentaci kraj podrobí revizi. „Na revizi začneme pracovat okamžitě, na druhou stranu ji nechceme uspěchat. Naším cílem je vyhlásit zakázku a vysoutěžit dodavatele stavby v roce 2017,“ dodal radní pro investice Václav Řehoř (ODS).