Hradecký kraj zrušil miliardový tendr na náchodskou nemocnici

Hradec Králové - Královéhradecký kraj nečekaně zrušil miliardový tendr na přestavbu náchodské nemocnice. Důvodem je nejisté financování projektu z evropských fondů a napjaté termíny zahájení a dokončení stavby. Pro rekonstrukci zdravotnického zařízení chce kraj najít jinou cestu. Přestavba nemocnice byla současným největším investičním projektem kraje v čele s ČSSD. Pravicová opozice stavbu kritizovala, označovala ji za megalomanský projekt.

Dnešní ukončení 14 měsíců trvajícího výběrového řízení bylo nečekané. Krajští radní tendr zastavili těsně předtím, než měli dva uchazeči o zakázku doručit na kraj své cenové nabídky: rozhodnutí o zrušení tendru vydal kraj kolem půl jedenácté, do 12 hodin přitom měli uchazeči dodat své nabídky.

Dvoukolovou soutěž kraj vyhlásil loni v dubnu a dnešek byl už sedmým termínem pro podání nabídek. Tendr postupně nabral velké zpoždění, navíc byl zablokovaný také Antimonopolním úřadem. Podle původních představ kraje se mělo začít stavět již loni na podzim, vše mělo být hotové nejpozději do konce roku 2015.

Podle šéfa krajské ODS a krajského zastupitele Martina Puše nese vedení kraje za zrušení tendru politickou odpovědnost. „Nesplnili slib voličům. Ukázalo se, že tak velký projekt bez zajištěného jasného financování je odsouzen k zániku,“ řekl. ODS si je podle něj vědoma, že nemocnice potřebuje radikální investici, třeba po etapách. Financování ale podle Puše musí jít z jiných zdrojů než z rozpočtu kraje.


Zrušení soutěže kraj zdůvodnil dohady kolem placení pokuty za chyby v Regionálním operačním programu Severovýchod, z nějž měla stavba nemocnice dostat dotaci 400 milionů korun. „Ministerstvo financí v minulých dnech informovalo vedení ROP Severovýchod, že nesouhlasí s námi navrženým postupem placení korekcí za vyšší chybovost evropských projektů. V současné době tak nemáme zásadní právní jistotu, zda a kdy budou tyto korekce uhrazeny a zda takový postup umožní financovat dostavbu nejen náchodské nemocnice,“ uvedl hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

Již nyní časově napjatý projekt si podle krajských radních další zdržení, která by vznikla z nejasností kolem placení pokuty za ROP, nemůže dovolit. „Složitý stavební projekt, který by čekaly velice přísné kontroly dodržení termínů, by musel být bez zdržení a komplikací. Ty však mohou vzniknout až při stavbě, která je složitá a navíc probíhá za plného provozu nemocnice,“ uvedl Franc.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Přesto kraj počítá, že se ještě letos v nemocnici začne stavět. „Zastavení tendru stavbu zdrží, ale rozhodně nezastaví. Letos na podzim zahájíme rekonstrukce sítí a stavební práce na nemocničních komunikacích, se kterými projekt stejně počítal,“ uvedla radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD). Dostavba náchodské nemocnice, která prý nyní funguje na hranici technických i lidských možností, podle Třešňákové dál zůstává krajskou prioritou.

Předmětem zakázky byly čtyři nové budovy s několika operačními sály, téměř 20 specializovaných vyšetřoven a pracovišť a přes 180 lůžek pro pacienty. Ve spádové oblasti nemocnice žije zhruba 150 000 lidí, kterým zařízení na svých odděleních nabízí 650 lůžek. Po státní hradecké fakultní nemocnici je náchodské zařízení největším v kraji.

V tendru bylo původně sedm uchazečů, ale kraj pět z nich loni vyřadil pro údajné nesplnění všech kvalifikačních požadavků. V tendru pro podání cenových nabídek tak zůstaly jen dva subjekty, a to společnost BAK Trutnov a Sdružení firem Metrostav a Hochtief. Tendrem se od loňského roku zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který kraji zakázal podepsat s
případným vítězem smlouvu. Tendr kritizoval předseda kontrolního výboru krajského zastupitelstva Vladimír Derner (KDU-ČSL), podle nějž se zakázka údajně měla stát „kořistí pražských firem“. Za nejzazší termín zahájení stavby kraj označoval 1. srpen, doba stavby se plánovala na 27 měsíců.