Koalici ve středu Čech má rozšířit ODS. Hejtmankou Pokorná Jermanová

8 minut
ANO vyjednává koalici: Starosty jsme o hejtmana nepřipravili
Zdroj: ČT24

Vznikající středočeská koalice vítězného hnutí ANO, Starostů a TOP 09 se rozšířila o čtvrtého člena, když k povolebním jednáním přistoupili občanští demokraté. Krajskou hejtmankou by se měla stát volební lídryně ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. Předjednanou spolupráci nyní musí probrat jednotlivé strany.

Vítězné ANO má v novém krajském zastupitelstvu šestnáct křesel a STAN o jedno méně. Dosud vůdčí krajská síla, sociální demokracie, získala jedenáct mandátů, ODS deset, komunisté osm a TOP 09 pět. Volební lídryně ANO Jaroslava Pokorná Jermanová se bezprostředně po volbách nechala slyšet, že pro kraj preferuje pravicovou koalici.

Její hnutí se následně se Starosty a TOP 09 dohodlo na exkluzivitě vyjednávání; pokud by všechny subjekty koalici skutečně uzavřely, držely by v zastupitelstvu většinu. Místopředsedkyně sněmovny a jednička na kandidátce ANO ovšem k jednání nečekaně přizvala i ODS, a báze pravicové koalice se tím ještě rozšířila.

ODS hlásí příchod. Po osmi letech

Společné jednání všech čtyř stran proběhlo dopoledne za zavřenými dveřmi dolní komory. Občanské demokraty zastupoval jejich místopředseda a zároveň středočeský volební lídr Martin Kupka spolu s mladoboleslavským primátorem Raduanem Nwelatim.

Výstupem je možnost široké pravicové čtyřkoalice, kdy by ANO a Starostové drželi v krajské radě po čtyřech křeslech, občanští demokraté by získali dvě a TOP 09 jedno křeslo. V čele krajské vlády má stanout místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslava Pokorná Jermanová. „Předběžně jsme se dohodli, že je možná varianta spolupráce čtyř subjektů: ANO, STAN, ODS a TOP 09,“ oznámila.

Hra o hejtmana

Předběžně jsme se dohodli, že je možná varianta spolupráce čtyř subjektů: ANO, STAN, ODS a TOP 09. Troufám si tvrdit, že takto silný mandát v historii Středočeského kraje nebyl.
Jaroslava Pokorná Jermanová

Oproti pondělním jednáním se jedná o významný posun, a nejen kvůli možnému návratu ODS do krajské vlády po osmileté přestávce. ANO totiž původně deklarovalo ochotu hejtmanské křeslo uvolnit – pravděpodobně starostenskému volebnímu lídrovi a hlavě Kolína Vítu Rakušanovi.

„Nepotřebujeme mít za každou cenu hejtmana, ale chceme mít rozhodovací většinovou schopnost,“ prohlašovala Pokorná Jermanová ještě v neděli; nyní míří do hejtmanské funkce sama a uvádí: „Budu se snažit postavit koaliční vládu, která bude velmi stabilní.“ Případná koalice ANO, STAN, TOP 09 a ODS by měla v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 46 mandátů.

Pokorná Jermanová už dříve avizovala, že opustí svou funkci místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, za což se aktuálně přimluvil i její stranický šéf Andrej Babiš. „Hejtman musí dělat funkci od rána do večera,“ podotkl. Poslankyní by ale podle něj zůstat mohla.

Jak se TOP 09 postaví k Jermanové?

Případné vrcholné krajské angažmá sněmovní místopředsedkyně ovšem samo vyjednávání o koalici znesnadňuje. Krajský lídr TOP 09 Petr Tiso totiž uvedl, že se jím zásadně změnily některé již dojednané podmínky možné spolupráce. Podle něj se původně počítalo s tím, že hejtmanem bude lídr STAN Vít Rakušan, což bylo pro TOP 09 akceptovatelné.

„Umíme si velmi dobře představit spolupráci těchto čtyř subjektů a nemáme problém s ODS, neboť je tam ideová blízkost. Potřebuji stanovisko krajské organizace TOP 09, zda máme pokračovat, nebo ne,“ upozornil Tiso.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek totiž nesouhlasí s tím, aby se hejtmanské funkce Jermanová ujala, a pokud by se nenašla jiná varianta rozložení sil, hrozí strana odchodem. I kdyby ale zvažovaná čtyřkoalice o TOP 09 přišla, většinu by díky občanskodemokratickým posilám neztratila.

Další společné jednání se má odehrát ve čtvrtek. Předcházet mu bude také krajské setkání Starostů. Rakušan uvedl, že s formátem čtyřkoalice nemá problém, protože to je varianta, kterou STAN zpočátku navrhovali, ve čtvrtek nicméně musí předjednané změny projednat krajský výbor. Lídr ODS Martin Kupka připomněl, že ODS původně prosazovala jinou variantu, a to koalici bez ANO, to ale podle něj už nejde.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech

Evropská komise (EK) zahájila hloubkové šetření s cílem posoudit, zda je veřejná podpora, kterou Česká republika plánuje poskytnout na výstavbu a provoz dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Unijní exekutiva se chce zaměřit na vhodnost a přiměřenost státní podpory i na dopad, jaký toto opatření bude mít na hospodářskou soutěž na trhu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Vlak v Roudnici opět poškodil trakční vedení, provoz je plně obnoven

V Roudnici nad Labem na Litoměřicku vlak během jízdy poškodil trakční vedení, v této stanici se to kvůli opravě mostu přímo nad tratí stává opakovaně. Na koridorové trati z Prahy přes Ústí nad Labem do Německa před polednem stál provoz v úseku Hrobce – Roudnice nad Labem, zhruba ve 12:45 mohly dálkové a regionální vlaky místem projíždět po jedné koleji, vyplývá z informací Správy železnic a Českých drah. Provoz byl již dle Správy železnic plně obnoven.
před 16 hhodinami

Antimonopolní úřad zrušil zakázku na 180 trolejbusů pro Prahu

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna definitivně zrušil zadávací řízení Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) na nákup až 180 bateriových trolejbusů za víc než tři miliardy korun. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Rozhodnutí je pravomocné, DPP jej může napadnout správní žalobou u Krajského soudu v Brně. Vedoucí komunikace DPP Daniel Šabík uvedl, že podnik v příštím roce vypíše novou veřejnou zakázku.
před 18 hhodinami

Na Štědrý den se objeví sněhové přeháňky

V Česku se na Štědrý den objeví sněhové přeháňky, občasné sněžení očekávají meteorologové zejména v jižní polovině území a na horách. Nejvíce sněhu by do Štědrého večera mělo napadnout hlavně na Šumavě, v Pošumaví a Novohradských horách, lokálně kolem pěti centimetrů, výjimečně až deset centimetrů. Souvislejší sněhovou pokrývku očekávají meteorologové také v Jeseníkách a okolí. Zbývající sváteční dny budou slunečnější a také mrazivé.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Piety i mše uctily oběti předloňské střelby na filozofické fakultě

Lidé v Česku si v neděli připomněli památku obětí předloňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Už dopoledne uctili jejich památku například někteří senátoři v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS). Po poledni si památku obětí připomněl i premiér Andrej Babiš (ANO). Konaly se i další akce, které připravily spolky Spojeni nadějí a Uši pro duši s podporou fakulty a univerzity. Při tragédii zemřelo čtrnáct lidí z řad studentů a pedagogů.
21. 12. 2025Aktualizováno21. 12. 2025

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven po 14:40, uvedla Správa železnic. Vlaky kvůli krádeži na trati v úseku Vršovice – Hlavní nádraží nabíraly hodiny zpoždění. Omezení se dotklo podle webu dopravce České dráhy desítek vlaků, lokálních spojů i rychlíků. Některé regionální spoje musely dráhy odřeknout. Omezení provozu trvalo více než devět hodin.
21. 12. 2025Aktualizováno21. 12. 2025

Krádež kabelů omezila provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy

Krádež kabelů omezila v neděli ráno provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy. Krádež se stala v úseku Praha Vršovice – Praha hlavní nádraží, zpoždění tam může dosáhnout až dvacet minut. Situace se dotýká lokálních spojů i rychlíků. Vyplývá to z informací na webu dopravce České dráhy. Podle drah může omezení trvat až do 12 hodin.
21. 12. 2025

Nouzové tlačítko v metru zachraňuje životy

Přibývá pádů do kolejiště pražského metra. Lidé na nástupišti by v takovém případě měli stisknout tlačítko nouzového zastavení vozu. Jen málo pasažérů však vědělo o jeho existenci, pražský dopravní podnik ho proto nechal nedávno zvýraznit. Jeho využití roste, ze 108 případů v období leden–listopad roku 2023 na 140 za stejné období letos. Příčinou pádů do kolejiště často bývá alkohol, zdravotní problém nebo nešťastná náhoda. Tlačítko však slouží jen pro situace, kdy jde o život. Cestující, který ho zmáčkne například kvůli mobilu spadlému do kolejiště, musí počítat s pokutou. Výjimkou jsou velké předměty, které můžou vykolejit metro.
21. 12. 2025
Načítání...