Pražská koalice definitivně padla. Vyjednávání začínají od nuly

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice v Praze definitivně skončila. Zástupci ČSSD uvedli, že ztratili k Trojkoalici důvěru a situaci označili za rozvod. Předseda klubu zastupitelů ČSSD Karel Březina uvedl jako příčinu rozpadu vedení města hlasování Trojkoalice na posledním jednání zastupitelstva. Vyjednávání tak začínají od nuly. Nová koalice i vedení metropole se ustaví zřejmě až po novém roce. Už teď je ale jisté, že bez účasti ANO nebo TOP 09 se neobejde.

Video Události
video

Události: Pražská koalice se definitivně rozpadla

Podle Březiny prohlasovala Trojkoalice na zastupitelstvu jeden z bodů proti dohodám, které uzavřela s ANO a ČSSD. „Jednání jsme dnes opustili s tím, že naše důvěra vůči Trojkoalici je na bodě mrazu a za této situace si nadále nedovedeme představit koaliční spolupráci,“ řekl Březina po úterní schůzce. Koaliční partneři si podle něj mají důvěřovat, nikoliv se podvádět. 

„Hlasovali proti všem dohodám. Jedná se o regulérní rozvod. Koalice definitivně skončila a v této chvíli se začíná opět s čistým stolem,“ konstatoval předseda pražské ČSSD Miloslav Ludvík.

Video Události, komentáře
video

Krnáčová: Za rozpadem pražské koalice jsou osobní animozity

Zmiňované hlasování se týkalo navýšení dotací pro městské části. „Návrh si prohlasovaly ČSSD a ANO proti vůli Trojkoalice a považovaly ho za koaliční návrh. No tak to prostě koaliční návrh nebyl,“ podotkl bývalý náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice). Problémy v koalici ale podle něj začaly už v létě, kdy docházelo k soustavnému přehlasovávání radních Trojkoalice a k odebírání kompetencí.

„Předčasným odchodem ČSSD z jednání došlo na naše slova, že koaliční smlouva je mrtvá,“ řekl lídr Trojkoalice Petr Štěpánek. Podle místopředsedkyně klubu Jany Plamínkové vyčítá ČSSD Trojkoalici hlasování na zastupitelstvu, ale sama „nebere v úvahu všechny věci, které předtím dělala nám a kde porušovali oni smlouvu. Docela dlouho jsme to trpělivě snášeli proto, že chceme prosazovat náš program“. 

Video ČSSD: Koalice v Praze skončila
video

ČSSD: Koalice v Praze definitivně skončila

ČSSD: Koalice v Praze definitivně skončila

Trojkoalice: Koaliční smlouva je mrtvá

ANO: Budeme postupovat společně s ČSSD, s TOP 09 nejednáme

Štěpánek: Trojkoalici jde především o programové prohlášení

Dolínek: Pro Prahu jsme schopni takřka položit život

Stropnický: Problémy v koalici začaly přehlasováváním Trojkoalice

Sedmičlenná rada nicméně podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) zatím funguje dál: „Je otázka, jaká bude rada do budoucna. Tato ale regulérně pracuje a pouze jako radní budeme doufat, že náš klub najde rychlé řešení, aby měla oporu i v zastupitelstvu.“ ANO, ČSSD i Trojkoalice dál považují za základní úkol přípravu rozpočtu na příští rok. Zastupitelstvo ho má schvalovat 17. prosince. 

ČSSD i Trojkoalice chtějí jednat se všemi

Praha by podle Březiny nyní měla dostat co možná nejdříve vedení, které dovolí nekompletní radu a které se bude opírat o většinu koaličních zastupitelů: „Sociální demokracie je připravena se na takovém řešení podílet a budeme o tom jednat s každým politickým subjektem v zastupitelstvu, který o to projeví zájem. Chceme ukončit politikaření a řídit hlavní město.“

„Budeme hledat možnost další koaliční spolupráce se všemi stranami na magistrátu vyjma TOP 09.“

Adriana Krnáčová

pražská primátorka (ANO)

Trojkoalice je podle Štěpánka také ochotná spolupracovat s každým. Prioritou je ale podle Plamínkové prosazení programu. „Dlouhodobým cílem je, aby vznikla Rada s takovým primátorem, který bude garantovat většinu 33 zastupitelů na partnerském principu, kde se nebudou jednotliví členové přehlasovávat tak, jak to v minulosti činila ČSSD například ve věci územního rozvoje,“ dodal Štěpánek.

Dohoda ale nemusí být jednoduchá. Nová koalice potřebuje mít nejméně 33 členů. Nejvíc mandátů má v zastupitelstvu hnutí ANO. To chce o další koalici jednat společně s ČSSD a vyloučilo spolupráci s TOP 09. „Budeme se snažit postavit takovou koalici, aby byla pevná a vydržela další jednání,“ řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Předseda ANO Andrej Babiš ale minulý týden v Interview ČT24 řekl, že spolupráce s TOP 09 nebo ODS by byl podvod na voliče.  

Po krachu koalice se v podvečer sešlo vedení pražské ANO. Zástupci pak oznámili, že hnutí podporuje současný vyjednávací tým s primátorkou Krnáčovou. O krizi se bude jednat i na sobotním mimořádném sněmu ANO. Tam by měl být také zvolen nový pražský předseda. Kandidátem je ministr Martin Stropnický.

TOP 09: Bez nás životaschopná koalice nevznikne

TOP 09 si ovšem ve vyjednáváních věří. Podle předsedy klubu Václava Novotného bez její účasti životaschopná koalice v Praze nevznikne. Strana chce jednat s každým vyjma komunistů. Reálné jsou čtyři varianty. TOP 09 navíc podle Novotného pracuje s hypotézou, že ANO není soudržné a rozpadne se. „V tomto domě není nikdo, kdo by si na budoucnost klubu ANO jako celku vsadil,“ řekl České televizi.

Václav Novotný k mimořádnému jednání pražské rady

Václav Novotný

předseda klubu TOP 09

„Je jenom obtížně představitelné, že by bez nás vznikla jakákoliv životaschopná koalice v tomto městě… Existují nejméně dvě možná uspořádání, která se obejdou bez hnutí ANO. Jedna varianta je i bez ANO a ČSSD.“

Václav Novotný

předseda klubu TOP 09

Bez účasti ANO a ČSSD by například mohla vzniknout koalice TOP 09, ODS, Trojkoalice a Pirátů. Dohromady by měli 32 hlasů. Přidat by se k nim ale mohli nezávislí zastupitelé. „Ještě tady máme Tomáše Hudečka, Evu Vorlíčkovou a Milana Růžičku,“ podotkl Novotný s tím, že by se ovšem musely vyřešit některé programové různosti. 

Piráti už s TOP 09 o možné koaliční spolupráci jednali. Podle zastupitele za Piráty Mikuláše Ferjenčíka je dohoda možná. Spolupráci s TOP 09 se nebrání ani ODS. Předsedkyně klubu Alexandra Udženija České televizi řekla, že občanským demokratům o funkce v radě nejde: „Jsme ale připraveni podpořit jakoukoliv variantu, která přispěje k tomu, aby se tady tři roky vládlo pořádně a bez osobních sporů a politikaření.“ 

Piráti odmítají ČSSD s odsouzeným Březinou

Piráti vidí možnost diskuse i s Trojkoalicí. „Některá naše programová stanoviska jsou velmi blízká,“ poznamenal předseda klubu Jakub Michálek. Za naopak naprosto nedůvěryhodnou označil sociální demokracii: „Nedodržuje politické dohody a byla první, kdo začal s politikařením. V tomto ohledu není žádný prostor, abychom s nimi mohli jednat o jakékoliv spolupráci.“

Pokud by se ovšem ČSSD podle Michálka dokázala oprostit od pravomocně odsouzeného Karla Březiny a „podobně problémových lidí“, nevyloučil, že by vznikl prostor pro lepší spolupráci. Piráti nechtějí podpořit ani radu, ve které by seděla ODS a KSČM. ODS ale uvedla, že na funkcích v radě netrvá. Byl by zde tak zřejmě prostor pro menšinovou koalici s podporou ODS.    

Krize začala odvoláním radních

Koaliční krize začala na říjnovém jednání zastupitelstva, kdy byli odvoláni čtyři z jedenácti radních, a to i hlasy koalice. O post tehdy přišli náměstek Matěj Stropnický (SZ), radní Michal Hašek (ANO), Hana Nováková a Irena Ropková (obě ČSSD). Od té doby vyjednávali koaliční partneři o další spolupráci.