Babiš chce do čela pražské ANO ministra Stropnického

Předsda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš chce, aby se šéfem pražské organizace ANO stal ministr Martin Stropnický. V Interview ČT24 řekl, že to hodlá osobně navrhnout 14. listopadu na mimořádném sněmu organizace. 

Video Interview ČT24
video

Babiš: V čele pražské ANO chci Martina Stropnického

„Nebudu shánět pro tento návrh podporu, já se tam před lidi postavím. Dám hlavu na špalek… On s tím souhlasí, i když tedy váhal,“ řekl Babiš k nominaci Stropnického. Na sněmu chce osobně vystoupit i proto, že se mu nelíbí, jak pražské hnutí funguje. Klub má podle něj 340 zájemců o členství, někteří už na něj ale čekají i dva roky. Vadí mu i nejednotnost organizace. 

Primátorku Adrianu Krnáčovou ale Babiš v čele hnutí nechce: „To je nepřijatelné, protože je primátorka a musí pracovat jako primátorka.“ Krnáčová se podle Babiše snaží, je to pro ni ale nové prostředí. „Má výhodu, že je nezkorumpovatelná, ale mediálně není až tak obratná a udělala proto některé chyby. V politice je to samozřejmě hlavně o tom mediálním projevu,“ dodal.  

V pražské koalici je za Stranu zelených i Stropnického syn Matěj, který byl až do říjnového odvolání náměstkem Krnáčové. Zelení trvají na tom, aby se do pražské Rady vrátil. Babiš to ale omítá: „Pro náš klub není přijatelný.“

Babiš: Za situaci v Praze může i náš klub

Pražské ANO vybírá nové vedení poté, co v říjnu rezignovala Radmila Kleslová. Své rozhodnutí vysvětlila údajnou dehonestující kampaní, které už nechce čelit. Šlo o její působení ve statutárních orgánech společností s podílem Prahy či výnosné smlouvy její advokátní kanceláře s městskými, státními a polostátními firmami. 

Rezignaci Kleslové předcházela krize v koalici. Odstartovalo ji říjnové jednání zastupitelstva, kdy byli odvoláni čtyři z jedenácti radních, a to i hlasy koalice. Od té doby vyjednávají koaliční partneři o další spolupráci. 

Ministr financí Andrej Babiš (ANO)

Andrej Babiš

předseda ANO

„Působení TOP 09 i ODS na pražském magistrátu je pro nás velice, velice negativní. Byl by to podvod na voliče, kdybychom teď šli do koalice s naším největším soupeřem.“

Andrej Babiš

předseda ANO

Za situaci v metropoli může podle Babiše i situace v klubu ANO. „Byla tam paní doktorka Kleslová, tu jsme vyřešili, rezignovala na všechny funkce… Teď už není na co se vymlouvat,“ konstatoval.

Zároveň uvedl, že se mu moc nelíbilo, jak se klub ANO při vyjednáváních o budoucnosti koalice choval. Vyzval proto jeho nového šéfa Michala Haška k rezignaci. Zastupitelé za ANO ho ale nevyslyšeli, což Babiš označil za demokratické rozhodnutí a důkaz, že v hnutí není absolutním vůdcem, jak o něm mnozí tvrdí.

Předseda ANO nyní doufá, že klub se po rezignaci Kleslové a po volbě nového vedení stmelí a koalice zůstane zachovaná. „Praha je klíčová a měnit koalici by určitě bylo špatné,“ uzavřel. 

Video Studio ČT24
video

Studio ČT24: ANO má problémy v koalicích v některých městech