Rozsáhlá kontaminace pitné vody v Dejvicích už pojišťovnu přišla skoro na 30 milionů

Od květnové kontaminace pitné vody v pražských Dejvicích a Bubenči se o odškodné přihlásilo přes 5,5 tisíce poškozených. Pojišťovna jim vyplatila celkem přes 28 milionů korun, některé žádosti ještě musí vyřídit.

Cisterny zásobují obyvatele Dejvic a Bubenče pitnou vodou
Zdroj: ČT24

„Podařilo se nám vyřídit přes 98 procent těchto žádostí, takže v tuto chvíli jich budeme už vyřizovat asi jen 150. Většina je od fyzických osob," přiblížil mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa. Potíže tehdy postihly tisíce lidí, pojišťovna žadatelům většinou vyplatila 5 tisíc a náklady za léky. Na 400 žádostí o kompenzaci pojišťovna zamítla.

Své požadavky uplatňují také desítky podnikatelů z Prahy 6, další se zřejmě kompenzace hodlají teprve dožadovat. „My jsme se teď spojili jako restaurace tady na Praze 6 a zašli jsme na živnostenský odbor, kde se nás ujali a budeme žádat jako skupina," řekl ČT majitel jedné z restaurací Roman Kříž.

Video Události
video

Za znečištění vody v Praze 6 není koho trestat

Ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mokos tvrdí, že v důsledku dejvické havárie došlo k přizpůsobení provozních pravidel, aby se případné riziko co nejvíce snížilo. PVK uzavřely vyšetřovaní s tím, že za kontaminaci vody konkrétní člověk vinu nenese.

Původně se mělo za to, že ke znečištění pitné vody došlo průnikem splašků ze slepého ramene kanalizace. Ukázalo se ale, že šlo o průsak odpadní vody z narušené kanalizace, která se v místě havárie křížila se špatně situovaným vodovodním potrubím v zemi.