V centru Liberce začalo bourání obchodního domu Ještěd

Liberec - Za nevelkého zájmu Liberečanů dnes začala v centru města demolice obchodního domu Tesco, postaveného před více než 30 lety podle návrhu známých architektů Karla Hubáčka a Miroslava Masáka. Do železobetonových zdí se zakously bagry a postupně začaly strhávat zdi bývalého pavilonu C. Do konce května by měl starý objekt zmizet a na jeho místě se hned v červnu začne stavět druhá etapa nákupního centra Forum. Otevřeno by mělo být na podzim příštího roku.

Názory na demolici domu, který patřil k výrazným stavbám města, se různí. Někteří z přihlížejících dnes jen poznamenali: „Konečně ta hrůza zmizí“, jiní nostalgicky vzpomínali, jak tam chodili nakupovat nebo do bufetu Kotelna na sekanou.

Skupina architektů se snažila stavbu pro její ojedinělou architekturu před demolicí zachránit a žádala o její prohlášení technickou památkou, jenže neuspěli. „Ta stavba byla řešena jako jednotný výtvarný celek, který obsahoval spoustu zajímavých detailů a konstrukcí, které byly ve své době nesmírně originální,“ vysvětloval žádost architektů památkář Jiří Křížek. Podle ministerstva kultury ale objekt tak cenný není. Křížek tak alespoň doufá, že se bourání Tesca stane určitým mementem pro ochranu moderní architektury 2. poloviny 20. století.

Sám spoluautor projektu Miroslav Masák před dvěma lety řekl, že stavba odpovídá době, ve které vznikla, a kdyby obchodní dům projektoval dnes, vypadal by jinak.

Staré obchody nahradí nákupní centrum s multikinem

Obchodní dům, který původně nesl název Ještěd, byl postaven na konci 70. let minulého století jako sdružený obchodní dům. Tvořily ho tři budovy, což v posledních letech komplikovalo zavážení zboží i pohyb zákazníků, kterých týdně bylo kolem 100 000. Také náklady na provoz byly obrovské, jedním z důvodů byla i nutnost čerpat podzemní vodu, podzemí obchodního domu je totiž pod úrovní nedaleké Nisy.

Demoliční práce přijdou na 20 milionů korun. V uvolněném prostoru vyroste jeden velký celek opticky rozdělený do několika domů, který dotvoří ulici. Druhá etapa centra Forum s obchody, restauracemi a multikinem přijde na 700 milionů korun. V rámci stavby by se kompletní revitalizace mělo dočkat i přilehlé Soukenné náměstí. Měl by zmizet nevzhledný stánek se suvenýry a celé náměstí dostane novou dlažbu i moderní tvář.

Demolice obchodního domu Ještěd
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24