Na Štědrý den bude pršet. Na Šumavě se mohou zvednout hladiny řek

Nahrávám video
Události: Do Česka dorazila obleva
Zdroj: ČT24

Před Vánocemi dorazila do Česka obleva, sníh mizí v nížinách a taje i na horách. Na Štědrý den má pršet na většině území a teploty vystoupají na sedm až jedenáct stupňů Celsia. Podobné počasí bude zřejmě i v neděli na Boží hod vánoční a v pondělí na Štěpána. Déšť a tání sněhu zvednou hladiny řek odvodňujících Šumavu. Mírné ochlazení očekávají meteorologové až od poloviny příštího týdne.

Aktuální výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před povodněmi se týká většiny Plzeňského a Jihočeského kraje a také Příbramska a Hořovicka ve středních Čechách. 

„Teploty trvale nad bodem mrazu a dešťové srážky způsobí tání sněhové pokrývky ve všech polohách. V důsledku toho očekáváme vzestupy hladin toků v povodí Lužnice, a zejména pak toků odvodňujících Šumavu, Český les a Brdy,“ uvedli meteorologové. Na těchto tocích lze očekávat překročení prvního stupně povodňové aktivity, ojediněle i druhého. 

„Největší pravděpodobnost překročení druhého stupně povodňové aktivity je na tocích odvodňujících hřebenové partie Šumavy,“ dodal ČHMÚ. Víc pršet by mělo také v Krkonoších, Jizerských a Orlických horách.

V nižších polohách by sníh mohl vydržet do Štědrého dne možná jen na severovýchodě Čech a na Moravě – hlavně tam, kde leží přes deset centimetrů sněhu a nebude foukat moc silný vítr.

Řidiče na některých místech Česka ve čtvrtek ráno opět trápila ledovka a sníh, oproti předchozím dnům však byla situace klidnější. Největší problémy hlásil Ústecký kraj, dopoledne ale ledovka na většině míst roztála. V Olomouckém kraji platí výstraha na ledovku do pátečním devíti hodin ráno.

Teploty během čtvrtka vystoupaly nad nulu téměř v celém Česku. Dosáhly maximálně pěti až devíti stupňů, na severovýchodě Čech a na Moravě kolem dvou stupňů Celsia, na horách čtyř. 

Vánoce doprovodí déšť

I v pátek zůstane obloha většinou zatažená, občas zaprší, na Moravě se mohou objevit mlhy nebo mrznoucí srážky. Teploty zůstanou nad nulou i v noci, přes den se budou pohybovat od sedmi až do jedenácti stupňů, na Moravě místy kolem pěti stupňů nad nulou.

V sobotu na Štědrý den bude pršet na většině území, noční teploty budou od osmi do čtyř stupňů nad nulou, na Moravě kolem dvou. Nejvyšší denní teploty znovu mohou překročit deset stupňů nad nulou. Podobný charakter počasí s deštěm, přeháňkami a vysokými teplotami vydrží i nadcházející dva svátky vánoční.

Mezi Vánocemi a Silvestrem se začne mírně ochlazovat, déšť by mohly od středních poloh vystřídat smíšené nebo i sněhové srážky, vyjasní se. Maximální denní teploty nepřekročí sedm stupňů Celsia, někde vystoupají jen dva stupně nad bod mrazu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Bude slunečno, teploty vystoupají až na šestnáct stupňů

Česko čeká slunečný týden bez srážek, denní teploty mohou vystoupat až k šestnácti stupňům Celsia. Noční teploty se ale budou držet kolem nuly. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 7 hhodinami

V Budějovicích bylo dvacet stupňů, maxima hlásí pětina stanic

Teplotní rekordy v pátek padly na víc než pětině míst, zapsalo je 38 ze 172 dlouhodobě měřících meteorologických stanic. Nejvyšší hodnotu teploměr ukázal v Českých Budějovicích, bylo tam 20,7 stupně Celsia. Byla to jediná a první letos naměřená teplota nad dvacet stupňů. Devatenáct stupňů Celsia nebo víc meteorologové zaznamenali ještě na dalších osmi místech, shrnul Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
27. 2. 2026Aktualizováno27. 2. 2026

Poznamenat to může i výstražné služby, říká k hrozbě propouštění v ČHMÚ ředitel Rieder

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) má v rámci plánovaných vládních úspor podle informací Českého rozhlasu propustit 37 zaměstnanců. V rozhovoru pro Českou televizi varoval jeho ředitel Mark Rieder před následky, které by se projevily i v tak důležitých oblastech, jako jsou výstrahy na jevy, které způsobují stomiliardové škody.
27. 2. 2026

Kvůli sněhové bouři jsou na severovýchodě USA desetitisíce lidí bez proudu

Na severovýchodě Spojených států jsou po sněhové bouři nadále desetitisíce lidí bez proudu. Celý region se potýká s nízkými teplotami a pokračuje v odklízení desítek centimetrů sněhu. Bouře, která na východní pobřeží dorazila v neděli večer místního času, byla nejsilnější v pondělí. Počasí si vyžádalo nejméně jednu oběť. Ve středu má region zasáhnout další sněhová bouře menšího rozsahu.
25. 2. 2026

Přichází jaro v zimě. Teploty se mohou přiblížit osmnácti stupňům

Po týdnech, kdy člověk na obloze nezahlédl Slunce a z nebe padal sníh nebo déšť, se počasí nad Evropou v posledním únorovém týdnu dramaticky mění. Velká část kontinentu už zažívá nebo zažije teplotně výrazně nadprůměrné dny a také velkou oblačnost v mnoha oblastech vystřídá slunečnější ráz počasí. V některých oblastech teplota letos poprvé dokonce dosáhne nebo přesáhne hranici dvaceti stupňů. Závěr klimatologické zimy tak přinese poměrně výraznou ochutnávku pravého jara.
25. 2. 2026

Na zhruba desítce míst platila povodňová bdělost

První povodňový stupeň platil v úterý ráno zhruba desítce míst v Česku. Týkalo se to například Tiché Orlice na Rychnovsku, kde voda ze vzedmuté řeky zaplavila cyklostezku mezi Týništěm nad Orlicí a Albrechticemi nad Orlicí. Mírné vzestupy hladin meteorologové očekávají také na Moravské Dyji v Janově a na střední a dolní Nežárce. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
24. 2. 2026Aktualizováno24. 2. 2026

Obleva zvedla hladiny řek na povodňové stupně

Kvůli dešti a tání sněhu platí v pondělí večer na pětadvaceti místech na severu a jihu Čech, na Českomoravské vrchovině a na Moravě první stupeň povodňové aktivity ze tří. Na takzvanou povodňovou bdělost klesla večer řeka Sázava na Vysočině a Svratka v Pardubickém kraji, které odpoledne krátce vystoupaly na druhý stupeň – tedy pohotovost. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
23. 2. 2026Aktualizováno23. 2. 2026

V New Yorku byla kvůli sněhové bouři patnáct hodin uzavřena doprava

Sněhová bouře uvěznila v neděli večer a v pondělí dopoledne doma miliony Newyorčanů a dalších obyvatel severovýchodu Spojených států. Do pondělního poledne místního času (18:00 SEČ) platilo ve městě uzavření všech ulic, dálnic a mostů pro veškerou dopravu mimo vozidel potřebných pro zajištění kritických služeb. Starosta New Yorku Zohran Mamdani o tom rozhodl v neděli, zákaz platil od 21 hodin místního času (3:00 SEČ).
23. 2. 2026Aktualizováno23. 2. 2026
Načítání...