TÉMA

Silvestr

Silvestr bez laických ohňostrojů? Ministerstvo plánuje omezení prodeje

Koupit v obchodě zábavní pyrotechniku by v budoucnu mohlo být výrazně složitější. Ministerstvo životního prostředí připravilo novelu zákona, která volný prodej omezuje. Důvodem je hlavně bezpečnost lidí, ale také ochrana životního prostředí.
7. 4. 2024|

Silvestrovské oslavy byly klidné, méně výjezdů hlásí z řady krajů hasiči, policisté i zdravotníci

Tisíce lidí přišly do centra Prahy přivítat nový rok. Oslavy silvestra byly klidné, policie ukládala pokuty za použití pyrotechniky, která je v centru hlavního města zakázaná a za potyčky zadržela devět lidí. Pražská záchranná služba ošetřila podle informací z brzkého pondělního rána osmadvacet lidí, třináct z nich převezla do zdravotnických zařízení. Klidnější silvestrovské oslavy než v předchozích letech byly letos podle dostupných informací i v Ostravě, středních Čechách či na Vysočině, srovnatelné s předchozími roky pak na jihu Moravy.
31. 12. 2023Aktualizováno1. 1. 2024, 20:10|

V Německu kvůli explozím zábavní pyrotechniky zemřeli tři lidé, policie v Berlíně zadržela stovky lidí

Tři lidé na různých místech Německa zemřeli při silvestrovských oslavách kvůli výbuchu zábavní pyrotechniky. Podle tamních médií o tom informovala policie. Jeden smrtelný případ je hlášen z města Koblenz v Porýní, druhý z bavorské obce Eschlkam nedaleko hranic s Českem a třetí z východního Saska. V německé metropoli policisté v noci na pondělí zadrželi 390 lidí, uvedla mluvčí berlínské policie. Více než padesát jejích příslušníků při potyčkách utrpělo zranění.
1. 1. 2024Aktualizováno1. 1. 2024, 20:09|

Svět přivítal rok 2024 mohutnými ohňostroji i chrámovými zvony

Lidé z celého světa vstoupili do nového roku 2024. Jako první ho přivítali obyvatelé ostrova Kiribati v Tichém oceánu. Oslavili ho také na Novém Zélandu nebo v Austrálii, kde diváci o půlnoci sledovali velkolepý ohňostroj a světelnou show v Sydney. Tradičním zvoněním velkých chrámových zvonů vstoupili do nového roku Japonci a Jihokorejci. První leden už přivítali lidé i v Indii, Spojených arabských emirátech, Turecku nebo v Moskvě. Do roku 2024 už také vstoupila Evropa, příchod nového letopočtu oslavili i lidé na americkém kontinentu.
31. 12. 2023Aktualizováno1. 1. 2024, 10:03|

Československé silvestry byly pro diváka zábavnější, ale jinou zábavu neměl, říká historik ČT

Posledními hodinami letošního roku o silvestrovské noci provedou Adéla Gondíková a Richard Genzer v pořadu, který připomene to nejlepší ze zábavné tvorby uplynulých sedmi dekád ve vysílání České televize. Pořad Silvestr – pořád nás to baví nabídne první program před dvaadvacátou hodinou. Na silvestra bavila televize i ve svém prvním roce vysílání.
31. 12. 2023|

Některá města kvůli střelbě na univerzitě ruší novoroční ohňostroje

Blíží se oslavy příchodu nového roku. Na řadě míst je ale poznamená předvánoční tragická střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Část měst a obcí reaguje na výzvu ministra vnitra a na poslední chvíli ruší nebo odkládá naplánované ohňostroje. Někde ale starostové argumentují, že oslavy často za stovky tisíc dají lidem novou naději.
30. 12. 2023|

Vánoce s ČT: Štědrý večer odemkne Klíč svatého Petra, silvestr se ohlédne za 70 lety televizní zábavy

I v roce 2023 dodrží Česká televize tradici a na Štědrý den odvysílá v premiéře novou pohádku. Letošní Klíč svatého Petra režíroval tvůrce už několika předchozích štědrovečerních příběhů Karel Janák. V premiéře se mohou diváci těšit také na česko-slovenskou pohádku Tři zlaté dukáty a nejen pro neslyšící diváky vznikla pohádka Dvě Mařenky. Hlavní silvestrovský program připomene to nejlepší ze zábavné tvorby uplynulých sedmi dekád ve vysílání ČT. Nový rok začne Vánočním příběhem od režisérky Ireny Pavláskové.
31. 10. 2023|

Zima skončila. V Česku se obešla bez sněhu, slunce a zimy

Před pár dny skončila klimatologická, respektive meteorologická zima. Ta letošní byla nadprůměrně teplá, poměrně chudá na sníh a méně než obvykle bylo i slunečních paprsků.
5. 3. 2023|

Policisté v Praze udělili desítky pokut za odpalování zábavní pyrotechniky. Porušení vyhlášky řešili i jinde

Odpalování zábavní pyrotechniky na zakázaných místech skončilo pro řadu lidí pokutou. V Praze, Jihlavě nebo Zlíně platila během novoročních oslav vyhláška zakazující používání pyrotechniky na vybraných místech. Někteří lidé to ale nerespektovali, a tak například policie v hlavním městě udělila desítky pokut.
2. 1. 2023|

Letošní oslavy silvestra byly podle záchranářů spíše klidnější, požárů ale přibylo

Lidé v Česku přivítali rok 2023. Policisté, záchranáři i hasiči mají za sebou nejrušnější noc roku, silvestrovské oslavy ale z jejich pohledu výrazně nevybočily z obvyklého počtu zásahů v uplynulých letech. Zasahovat museli u lidí zraněných při odpalování pyrotechniky, úmrtí po srážkách s vlakem i u kuriózních situací, například srážky automobilu s pštrosem. Hasiči vyjížděli v Česku k 286 požárům, což je více než v předchozích letech.
1. 1. 2023Aktualizováno1. 1. 2023, 21:34|

Češi slaví silvestra, v Praze byl zraněn policista

Česko slaví silvestra. Nejrušněji je v Praze. Na Václavském náměstí byl napaden policista, s úrazem hlavy skončil v nemocnici. Navzdory zákazu zábavní pyrotechniky v centru metropole na ni opět došlo v hojném počtu. V ulici Ve Smečkách poškodila třicet oken. Na pořádek a bezpečnost dohlížejí posílené hlídky policie i strážníků, silvestrovská služba je náročná i pro záchranáře. Noc ale nevybočuje z normy silvestrovských oslav, shrnuli mluvčí.
31. 12. 2022Aktualizováno1. 1. 2023, 01:30|
Obrazem

Světové metropole vítají příchod nového roku mohutnými oslavami

Světové metropole na postupně oslavují příchod roku 2023. Tradičně obří ohňostroj uspořádalo Sydney, jedno z prvních velkých sídel, která každoročně vítají nový rok. I přes jejich negativní dopady, především na zvířata a životní prostředí, jsou mohutné ohňostroje stále dominantním rysem veřejných silvestrovských oslav.
31. 12. 2022Aktualizováno1. 1. 2023, 01:19|

Na moldavskou trať opět někdo položil kamení, policie vyšetřuje třetí takový incident za měsíc

Po čtyřech dnech opět někdo nastražil kameny na krušnohorskou trať z Mostu na Moldavu. Podle policie, která se událostí zabývá, před nimi zastavil přijíždějící osobní vlak, dopravce uvedl, že do kamení narazil. Událost se ale obešla bez zranění. Kamení na trati bylo od začátku platnosti jízdního řádu, kdy se na trati vyměnili dopravci, potřetí, jednou také kdosi namazal kolejnice kluzkou látkou, takže vlak se nemohl rozjet. Všechny incidenty se staly poblíž města Hrob.
31. 12. 2022Aktualizováno31. 12. 2022, 13:13|

Prchají, nespí, mrhají energií. Ohňostroje dlouhodobě traumatizují ptactvo, varuje výzkum

Vědci z Institutu Maxe Plancka sledovali pomocí systémů GPS stěhovavé husy v Německu, Dánsku a Nizozemsku během novoročního období. Chtěli tak prozkoumat, jestli na jejich chování mají vliv ohňostroje, a pokud mají, na jak dlouho. Jejich studie vyšla v časopise Conservation Letters.
30. 12. 2022|

Česko čeká teplý týden s teplotami kolem deseti stupňů Celsia

Tento týden se sice ve středu mírně ochladí, ale pak budou teploty zase stoupat. Na Silvestra bude možná až 14 stupňů nad nulou s občasným deštěm. Mrznout bude pravděpodobně jen v noci, a to hlavně během noci na středu. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Po celý týden bude nejspíš zataženo a bude pršet. Jen ve vyšších polohách na horách by mohlo zasněžit.
26. 12. 2022|

Na Štědrý den bude pršet. Na Šumavě se mohou zvednout hladiny řek

Před Vánocemi dorazila do Česka obleva, sníh mizí v nížinách a taje i na horách. Na Štědrý den má pršet na většině území a teploty vystoupají na sedm až jedenáct stupňů Celsia. Podobné počasí bude zřejmě i v neděli na Boží hod vánoční a v pondělí na Štěpána. Déšť a tání sněhu zvednou hladiny řek odvodňujících Šumavu. Mírné ochlazení očekávají meteorologové až od poloviny příštího týdne.
22. 12. 2022Aktualizováno22. 12. 2022, 11:57|

Lidé mají velký zájem o ubytování na silvestra. Hlavně horské hotely už jsou skoro vyprodané

Zájem o silvestrovské pobyty v Česku roste. Hlavně na horách už zbývají poslední volná místa. Podle provozovatelů se počet objednávek na přelomu roku už blíží k době před pandemií koronaviru. Lidé si ale častěji pobyt rezervují až na poslední chvíli a i kvůli úsporám volí spíš kratší pobyty. Až do Vánoc je navíc obsazenost hotelů nižší. Některé proto zavírají, aby ušetřily na nákladech, a nejslabší období v roce využívají k údržbě.
10. 12. 2022|

O zimní pobyty v Jizerských horách je obrovský zájem. Někteří hoteliéři přesto končí

Podle Českého statistického úřadu stoupl meziročně počet turistů, kteří se v Česku ubytovali, o víc než jedenáct procent. Zatímco zahraničních turistů přibylo, těch domácích bylo naopak méně. Pokles zájmu zaznamenávají i některé kraje, například Liberecký. Tam se letos ubytovalo zhruba o 5,5 procenta méně turistů než loni. Zájem o zimní sezonu je sice velký, ale někteří hoteliéři přesto končí.
10. 11. 2022|

Svět vítá rok 2022. Ohňostroje zazářily v Evropě i Americe, kvůli pandemii jsou někde oslavy skromnější

Východní polokoule už vstoupila do roku 2022. Jako první ho oslavili v pátek hodinu před polednem našeho času obyvatelé Vánočního ostrova. Velkolepý ohňostroj ozářil australské Sydney, jinde jsou ale oslavy kvůli pandemii skromnější. Nový rok přivítali lidé v Asii, Africe i Evropě, v sobotu časně ráno středoevropského času se tak stalo i na východním pobřeží Ameriky. Kvůli administrativním úpravám a časovým pásmům trvá přechod do nového roku celkem 26 hodin, a tak úplně posledním místem, kde skončí rok 2021, budou až v sobotu hodinu po poledni SEČ dva neobydlené tichomořské atoly: Bakerův a Howlandův ostrov.
31. 12. 2021Aktualizováno1. 1. 2022, 07:41|

Silvestrovské oslavy omezila vládní opatření. Na Václavském náměstí vítaly stovky lidí nový rok pyrotechnikou

Silvestrovské oslavy již podruhé zastínila pokračující pandemie covidu-19. Vláda s ohledem na ni schválila pravidla, která limitují počet účastníků hromadných akcí na padesát. Přesto se oslavy a různé další akce konaly. Na Václavském náměstí v Praze vítaly stovky lidí nový rok pyrotechnikou, a to navzdory zákazu. Některá města – zejména ta menší – připravila ohňostroje, k tradičnímu silvestrovskému plavání v řekách se navzdory teplému počasí sešli otužilci.
31. 12. 2021Aktualizováno1. 1. 2022, 07:04|

Letošní Silvestr je v Česku nejteplejší od roku 1935, bylo přes 15 stupňů

Letošní Silvestr je nejteplejším v Česku za skoro 90 let. V Děčíně a Českých Budějovicích meteorologové naměřili 15,3 stupně nad nulou. Vyšší teplota byla 31. prosince zaznamenána naposledy v roce 1935. Tehdy bylo v Hradci Králové 16,3 stupně Celsia, což je zatím vůbec nejvyšší silvestrovská teplota v historii měření v Česku, oznámil Český hydrometeorologický ústav.
31. 12. 2021Aktualizováno31. 12. 2021, 20:15|

Zrušené oslavy i zakázaná pyrotechnika. Silvestrovskou noc změní covid i městská nařízení

Omezený provoz, předčasné zavírání i zrušené akce provází letošní Silvestr. Některé podniky zůstanou zavřené úplně, protože večírky se jim nevyplatí. Vláda je kapacitně omezila kvůli obavám ze šíření nových variant koronaviru. Restaurace, hotely a další místa oslovená ČT vesměs přiznávají i nižší zájem hostů.
31. 12. 2021|

Odhalených případů covidu je opět méně. Začínají platit přísnější pravidla v restauracích a barech

V úterý přibylo v Česku 9089 potvrzených případů nemoci covid-19, což bylo téměř o čtvrtinu méně než před týdnem. Opět klesl počet hospitalizovaných. Oproti předchozímu úterý se snížil o zhruba třicet procent na 3460 pacientů, z nichž 673 bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Snížilo se i incidenční číslo, tedy počet nových případů za poslední týden na sto tisíc obyvatel. Pokleslo z úterních 363 na 338 případů. Ministr zdravotnictví chce rozšířit očkování posilující dávkou na všechny dospělé.
29. 12. 2021Aktualizováno29. 12. 2021, 19:01|

Další dny bude hrozit vznik ledovky. Na Silvestra ale teploty dosáhnou až patnácti stupňů Celsia

Po mrazivém víkendu se v Česku v týdnu oteplí. Mrznoucí déšť ale může ještě v úterý a první polovině středy působit ledovku, varují před ní meteorologové. Poslední den tohoto roku se už ale můžou teploty dostat až k patnácti stupňům Celsia. Teplý a poměrně suchý bude i začátek nového roku, uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
27. 12. 2021Aktualizováno27. 12. 2021, 17:51|