Silvestr poznamenaly úrazy od petard, hasiči hlásí nejvíc požárů za sedm let

8 minut
Zprávy ČT24: Zásahy složek IZS kvůli silvestrovským oslavám
Zdroj: ČT24

Mnoho výjezdů kvůli silvestrovským oslavám evidují hasiči a také záchranáři. Jen v Praze zasahovali u stovky událostí, v devíti případech šlo o zranění způsobená zábavní pyrotechnikou. Záchranáři po celé republice řešili také otravy alkoholem nebo napadení. Hasiči hlásí nejvíc požárů za sedm let, hořelo i několik rodinných domů. Během silvestrovské noci policisté nezaznamenali žádnou mimořádnou událost, řešili ale víc konfliktních případů než v běžný den.

Pražští záchranáři vyjeli k 348 případům, s oslavami příchodu nového roku souvisela stovka. Zranění zábavní pyrotechnikou bylo devět, řekl jejich mluvčí Karel Kirs.

„Ve speciálu Golem bylo ošetřeno celkem 27 pacientů, z nichž třináct bylo transportováno do zdravotnického zařízení. Nejzávažnější případ představoval úraz hlavy, který si vyžádal napojení pacienta na umělou plicní ventilaci a následný transport do traumacentra,“ informoval mluvčí na sociální síti X. Na průběh oslav v hlavním městě dohlíželi přímo z lodi na Vltavě i vodní záchranáři.

S používáním zábavní pyrotechniky v částech Prahy, kde je to zakázané, nebyly podle policejní mluvčí Evy Kropáčové před půlnocí žádné zásadní problémy, s příchodem nového roku se to ale změnilo hlavně v okolí Václavského a Staroměstského náměstí.

„V průběhu noci policisté přistihli přímo při odpalování pyrotechniky v centru města bezmála padesát osob, z nichž se v drtivé většině jednalo o cizince. Těmto přestupcům policisté na místě uložili pokutu v řádech až několika tisíc korun,“ uvedla mluvčí na policejním webu. V použití pyrotechniky byl nicméně podle ní loňský silvestr jedním z nejklidnějších.

Po půlnoci podle Kropáčové výrazně přibylo také oznámení o potyčkách, konfliktech a dalších událostech spojených s pitím alkoholu. Policisté například zadrželi muže, který v Praze 10 poškodil bezpečnostním kladívkem okna u deseti zaparkovaných vozidel, a také opilého muže, který na Smetanově nábřeží hodil skleněnou láhev po policejním vozidle.

Při potyčce během silvestrovských oslav na ubytovně jeden člověk utrpěl řezné poranění. „V současné chvíli věc prošetřujeme pro podezření z trestného činu pokus těžké újmy na zdraví, ze kterého je podezřelá osmnáctiletá dívka,“ uvedla Kropáčová. Policisté podle ní během noci také několikrát asistovali záchranné službě při resuscitací lidí a vypátrali dva lidi, kteří vyhrožovali sebevraždou.

Ve středních Čechách silvestrovské oslavy poznamenaly častější úrazy od zábavní pyrotechniky. Záchranáři zasahovali u šesti zraněných a čtyř popálených, což je více než loni. Proti loňskému silvestru výrazně přibylo i pacientů, které zmohl alkohol.

3 minuty
Události: Silvestr byl náročný pro zdravotníky i záchranáře
Zdroj: ČT24

Zatímco policisté a hasiči v Libereckém kraji hodnotí silvestrovské oslavy jako poměrně klidné, záchranáři zažili perný přelom roku. Na silvestra až do středečního rána se nezastavili, řešili přes 260 událostí, což je zhruba o stovku víc než běžně. O půlnoci jim na dispečinku svítilo číslo 199, to dlouho nikdo nepamatuje, a do rána bylo dalších 65 událostí, řekl krátce po 06:00 mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev.

„Ošetřili jsme sedm lidí, kteří se zranili při odpalování pyrotechniky, ale také desítky zranění a intoxikací alkoholem, desítky napadení. Záchranáři říkali, že tolik napadení a agrese nepamatují, naštěstí jsme nezaznamenali napadení zdravotníků. Ale většina těch událostí byla spjata s alkoholem,“ řekl Georgiev. Pokud jde o úrazy pyrotechnikou, i když jich bylo víc než v posledních letech, šlo podle něj naštěstí o lehká zranění.

Požár domu i kotelny

V Pardubickém kraji o silvestrovské půlnoci hořel byt v panelovém domě ve Svitavách. Jednoho člověka záchranáři odvezli s lehčím zraněním na chirurgii místní nemocnice. Evakuace domu nebyla nutná. Protialkoholní záchytná stanice v Pardubicích byla na silvestra plná již v 20:00, informovala pardubická městská policie.

Jihomoravští hasiči zasahovali v noci na středu u požáru dvou rodinných domů na Vyškovsku, v Heršpicích a Studnicích, a jednoho ve Svatobořicích-Mistříně na Hodonínsku. Ve Studnicích převzali dva lidi do péče záchranáři. V jednom případě také hořelo dříví v kotelně kláštera dominikánek ve Střelicích na Brněnsku, který slouží jako domov pro zdravotně postižené. Z objektu se muselo evakuovat 55 lidí, ale po ukončení zásahu se mohli vrátit a nikdo se nezranil. Škoda činila 250 tisíc korun.

V Moravskoslezském kraji se zranilo během silvestrovské noci při odpalování pyrotechniky osm lidí. Záchranáři v regionu měli také za sebou rušnou noc. „Nárůst počtu zásahů byl více než dvojnásobný oproti běžným nocím, uvedl jejich mluvčí Lukáš Humpl.

Rvačky i rušení nočního klidu

Pyrotechnika v Ústeckém kraji způsobila několik amputací, ať už ruky nebo článků prstů. Záchranáři vyjížděli k desítkám případů. Zranění zábavní pyrotechnikou si vyžádalo jejich zásah desetkrát, další události se týkaly výjezdů k lidem, kteří požili přemíru alkoholu nebo se v důsledku jeho požití poranili.

Oslavy v Královéhradeckém kraji provázela fyzická napadení, rvačky, výtržnosti, rušení nočního klidu a drobné požáry. Většinu z nich způsobili opilci. Policie v kraji od úterních 18:00 do středečních 06:00 přijala okolo 190 oznámení, což bylo dle mluvčí Karolíny Macháčkové na úrovni loňského roku. Zdravotničtí záchranáři řešili tři drobné popáleniny od zábavní pyrotechniky.

Na Vysočině byly silvestrovské a novoroční oslavy podle hasičů klidné. Bez větších požárů se obešly i v Olomouckém kraji. Ve Zlínském kraji byly oslavy pro policii o něco rušnější než loňské. Obešly se však bez mimořádných událostí. Od úterních 18:00 do středečních 06:00 přijalo operační středisko krajského ředitelství policie téměř 140 oznámení, loni jich bylo o čtyři desítky méně.

Více konfliktů než v běžný den

Policie během silvestrovské noci vyjížděla k mnohem více konfliktním situacím než v běžný den, informovala na sociální síti X. Bylo mezi nimi třeba napadání a domácí násilí. Případů, kterými se zabývala, bylo podobné množství jako v běžný pracovní den.

Celorepublikově policisté řešili celkem 3250 případů. „Což je přibližně stejně jako v běžný pracovní den,“ doplnila policie na síti X. Na silvestra uvedla, že na bezpečnost při oslavách příchodu nového roku dohlédnou tisíce policistů, kteří se zaměří na frekventovaná místa i takzvané měkké cíle, což jsou například obchodní centra, letiště, nádraží a další prostory s velkou koncentrací lidí a nízkou úrovní zabezpečení.

V ulicích byly třeba v Praze o silvestrovské noci také hlídky s dlouhými zbraněmi. Policie nicméně ještě před začátkem novoročních oslav uvedla, že pro území České republiky nemá informace o konkrétní hrozbě.

Rušná noc hasičů

Hasiči o silvestrovské noci evidují celkem 357 požárů, což je nejvíce za minimálně sedm let. S pyrotechnikou podle předběžných informací souviselo 190 výjezdů, víc než před rokem. Nejrušnější noc měli hasiči v Moravskoslezském a Středočeském kraji. Před rokem bylo požárů mezi 20:00 na silvestra a 06:00 na Nový rok 260, s pyrotechnikou souviselo 158 z nich. Vyplývá to z informací, které poskytla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Lucie Pipiš.

„Největší nárůst událostí hasiči zaznamenali v prvních dvou hodinách po půlnoci, kdy vyjeli k více než dvěma stům požárům, jejichž příčinou byla mimo jiné také zábavní pyrotechnika,“ popsala mluvčí. Požárů začalo pomalu ubývat po 03:00. Nejčastěji hořely odpadkové koše, kontejnery nebo zbytky odpálené pyrotechniky. Od ní často vzplanuly keře, tráva nebo živé ploty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud uložil podnikateli Sisákovi v kauze Via Chem Group osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil soud podnikateli Petru Sisákovi osm let vězení. Nepodmíněné tresty dal i dalším obžalovaným. Obžalováno bylo také pět firem.
11:45Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 3 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 6 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 7 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 7 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 8 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 15 hhodinami
Načítání...