Za dvojnásobnou vraždu soud uložil výjimečný trest 25 let vězení

Krajský soud v Ostravě odsoudil k výjimečnému trestu 25 let vězení Pavla Nárožného za dvojnásobnou vraždu starou dvanáct let. Podle soudu muž zavraždil v roce 2009 v Přerově svého otce a jeho manželku. Těla obětí se nikdy nenašla. Obžalovaný vinu celou dobu odmítal a tvrdil, že jeho otec žije. Vynesený verdikt není pravomocný a Nárožný se na místě odvolal. Trest je takzvaně souhrnný, nezávisle na tomto případu byl totiž Nárožný pravomocně odsouzen za přípravu vraždy své tety.

Pavel Nárožný
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Případem se už třikrát zabýval olomoucký krajský soud. Vždy Nárožného zprostil obžaloby, vrchní soud ale rozhodnutí pokaždé zrušil. Nakonec rozhodl i o změně senátu. Proto se případ přestěhoval do Ostravy.

Předseda senátu Miroslav Mucha při zdůvodnění rozsudku řekl, že o vině obžalovaného nemá senát pochyb. „Dospěli jsme k závěru, že byl zjištěn skutkový děj, o kterém senát nemá důvodné pochybnosti,“ konstatoval.

Podle rozsudku muž otce a jeho ženu ubil neznámým předmětem v chodbě jeho domu. Předtím vypnul přívod elektřiny do budovy. Tím donutil otce otevřít vstupní dveře. Motivem vraždy byly spory o majetek. Těla obětí pak Nárožný podle rozsudku naložil do otcova automobilu a odvezl je na neznámé místo. V domě se pak pokusil uklidit.

Obžalovaný zpochybňoval vše, soud to odmítl

Mucha dodal, že původně byl Nárožný souzený se svou matkou. Ta ale v roce 2013 zemřela. Podle Muchy žena nebyla pachatelkou ani spolupachatelkou. „Neměla motiv, neměla fyzické dispozice. V rozhodné době byla navíc na třídním srazu,“ zdůvodnil Mucha. Dodal ale, že není vyloučena její pomoc synovi v době po vraždě například s úklidem.

Proces se táhl několik let. Podle Muchy tomu napomohly i obstrukce obžalovaného v poslední době. Ten se dožadoval zastavení trestního stíhání kvůli nepřiměřené délce. „Obžalovaný zpochybňuje zákonnost trestního stíhání, postup policie i práci státního zástupce. Zpochybňuje vše, co se v této věci dělo. Například i zahájení trestního stíhání. Tento názor ale nesdílíme. Toto rozhodnutí bylo legální, řádně odůvodněné,“ nechal se slyšet předseda soudního senátu.

Státní zástupce Vít Legerský požadoval pro Nárožného doživotí. Pokud jde o pokus o vraždu tety, která spravovala majetek po zemřelém otci, zvažoval údajně muž několik verzí včetně zabití palcátem. Pomoci mu měla jeho známá, která se ale obrátila na policii a stala se korunní svědkyní. Nárožný vinu celou dobu popíral a tvrdil, že jde o křivé obvinění. Odsouzen byl k třináctiletému trestu. Tento trest nynější rozsudek Krajského soudu v Ostravě zrušil a vynesl nový souhrnný verdikt.

Legerský si ohledně odvolání nechal lhůtu na rozmyšlenou. Do výkonu trestu se muži započtou roky ve vazbě a výkonu trestu za přípravu vraždy. Podle informací ČTK tak má za sebou osm let z pětadvacetiletého trestu. Po dvou třetinách trestu může požádat o podmínečné propuštění. Teoreticky by se na svobodu mohl dostat v roce 2032.