Thálie vybírá z více než třicítky nominací, cenu už mají jistou Josef Abrhám či Aneta Voleská

Ceny Thálie zveřejnily jména herců a hereček, tanečníků a tanečnic či pěvců a pěvkyň, kteří mohou letos získat ocenění za mimořádný jevištní výkon. Nominace byly oznámeny on-line, pouze přes internet se odehraje 14. listopadu i vyhlášení vítězů na scéně Národního divadla. Ocenění už nebude překvapením pro držitele ceny za celoživotní mistrovství, Thálie totiž nové laureáty představily zároveň s odtajněním nominací v jednotlivých kategoriích.

Ceny Thálie za celoživotní dílo získají v činohře Hana Bauerová, která vytvořila více než sto padesát rolí v Jihočeském divadle, a Josef Abrhám, jehož jméno je spojeno s Činoherním klubem. Za celoživotní výkony byli dále oceněni Jan Malík za operu, tanečnice Aneta Voleská a také muzikálová herečka Hana Talpová, která patřila čtyřicet let k hlavním osobnostem Hudebního divadla v Karlíně.

Thálie v ostatních kategoriích uděluje pořádající Herecká asociace nově nikoliv po skončení roku, ale jako zhodnocení divadelní sezony. Tedy za výkony předvedené na tuzemských jevištích od června 2019 až do června 2020.

Nejvíce nominací se drží Oněgina

Nominace pokrývají umělecké obory od činohry a opery přes balet, tanec i muzikál až po loutkové a alternativní divadlo. Z naděje na získání ceny pojmenované po múze komedie se může v sedmadvacátém ročníku těšit přes tři desítky jevištních umělců.

Mezi nimi i ti, kteří již Thálii, nebo dokonce více Thálií, obdrželi, například pěvkyně Jana Šrejma Kačírková, muzikáloví herci Tomáš Šulaj a Tomáš Savka či tanečník Ondřej Vinklát a jeho kolegyně z Národního divadla, primabalerína Alina Nanu.

Alina Nanu a Patrik Holeček v baletu Oněgin

Zdroj: Národní divadlo
Autor: Serghei Gherciu

Z inscenací skloňovaly odborné poroty v nominacích nejčastěji – konkrétně třikrát – baletního Oněgina v Národním divadle, na jehož baletní soubor ukazují Thálie opakovaně. Ze dvou nominací se můžou radovat Verdiho opera La Traviata v nastudování Slezského divadla, muzikál Elisabeth z Divadla J. K. Tyla a muzikál Pět let zpět, který hrají v Národním divadle moravskoslezském.