Sam Mendes se vrátil do válečného roku 1917, zabojovat by mohl i o Oscara

Novinka režiséra Sama Mendese aspiruje na nejlepší válečný film desetiletí. Alespoň tak vyznívají první ohlasy, které snímek 1917  vzbudil po slavnostní premiéře v Londýně. V rodné zemi slavného režiséra se promítal minulý týden, do českých kin se dostane na konci ledna příštího roku.

Video Události v kultuře
video

Válečný film 1917 měl premiéru v Londýně

Jak číselný název napovídá, děj se odehrává během vrcholících bojů první světové války. Německá armáda se stahuje a britské jednotky se chystají na překvapivou ofenzivu, která by pro ně mohla znamenat významné zisky. Ve skutečnosti ale směřují do pasti. Zabránit smrtícímu útoku může zpráva, s níž jsou na nepřátelské území vysláni dva mladí britští vojáci – pokud ovšem dorazí včas. Pro jednoho z nich jde navíc o úkol osobní, mezi ohroženými je totiž i jeho bratr. 

Podobný příběh prý Samu Mendesovi vyprávěl jeho dědeček. „Není to film přímo o něm, ale je jím inspirovaný,“ potvrzuje tvůrce, který k psaní scénáře přizval Krysty Wilsonovou-Cairnsovou, pro niž je snímek 1917 první scenáristickou zkušeností s celovečerním filmem.   

Jako chodit po laně

Autenticitu příběhu dodává obsazení hlavních rolí herci, kteří nejsou ve filmu ještě tak známí, i když televizní diváci i mimo Británii je pravděpodobně zaznamenali: George MacKaye v dvoudílném dramatu The Outcast, Deana-Charlese Chapmana ve fantasy sáze Hra o trůny.

Za kameru postavil Mendes ostříleného Rogera Deakinse, s nímž už spolupracoval mimo jiné na bondovce Skyfall. Deakins, který natáčel třeba takové klasiky jako Fargo, Big Lebowski nebo Čistá duše, si tentokrát k zobrazení válečných hrůz zvolil nesmlouvavě dlouhé záběry.

„Když točíte desetiminutovou scénu v jednom záběru a uděláte chybu v sedmé minutě, je to vážně těžké. Musíte vše točit od začátku, i když se vám první část povedla. Je to jako chodit po laně,“ popsal úskalí tohoto způsobu Andrew Scott.  Spolu s Benedictem Cumberbatchem či Colinem Firthem patří k slavným jménům v titulcích. 

Mendes už dostal Oscara za drama Americká krása, Deakins za pokračování dystopické sci-fi Blade Runner 2049 (nominován na prestižní ocenění byl ale celkem čtrnáctkrát). Nedočkaví hodnotitelé už teď spekulují, že by alespoň jeden z nich mohl počet sošek rozšířit.