Z cen Thálie se mohou těšit Trmíková, Dyk či Nanu. Nové ocenění si odnáší Zdeněk Svěrák

Výroční Ceny Thálie pošestadvacáté vybraly herce, pěvce, muzikálové či operetní zpěváky i tanečníky a poprvé také loutkové a alternativní umělce, kteří zaujali mimořádnými jevištními výkony.  K novinkám 26. ročníku patřilo i udělení nového ocenění za mimořádný přínos divadlu. Obdržel ho Zdeněk Svěrák, jeden z divadelních šiřitelů odkazu Járy Cimrmana.

Prestižní výroční ocenění, pořádané Hereckou asociací, se nově uděluje na podzim, ne jako dosud na jaře, aby hodnocení odráželo divadelní sezonu, nikoli kalendářní rok. Kvůli vyrovnání „časového rozdílu“ proto tentokrát Thálie výjimečně zhodnotily sezonu a půl. 

Thálii v kategorii činohra si odnášejí Lucie Trmíková a Viktor Dvořák. Trmíková za ztvárnění komplikované postavy v inscenaci Soukromé rozhovory, kterou nastudoval Divadelní spolek Jedl. „Nebojí se ukázat Anninu smyslnost, kulminující ve vypjaté hysterii, a přesvědčivě zprostředkovává její dramatický boj s vlastním svědomím i možností vzepřít se kánonu tradiční morálky,“ hodnotí porota Trmíkové herectví ve hře o partnerské krizi.

Viktor Dvořák předvádí mimořádný výkon na jevišti Městských divadel pražských v dramatu Andělé v Americe. „Scéna, v níž tento gay-intelektuál svádí mladého právníka, je nabita erotickou tenzí a zároveň jevištní cudností. Také levicová rétorika, která se v Louisových tirádách objevuje, působí jako opravdu jdoucí zevnitř, ‚nešustí papírem‘,“  upozorňuje hodnocení.

Marná opatrnost v pražském Národním divadle vynesla Alině Nanu Thálii za ženský výkon v kategorii tanec a pohybové divadlo. „Rošťácky protančí baletem, a přitom si skoro neuvědomíte, s jakou samozřejmostí se vypořádává s náročnou Ashtonovou choreografií plnou obtížných tanečních ozdob,“ píše o ní porota.

Z můžu v taneční kategorii zaujal rolí Muže Dominik Vodička. Tančí ji v baletu Kytice v nastudování Pražského komorního baletu. Kritikům se líbí, jakým způsobem balancuje mezi kontrastními emocemi: „V dramatických momentech je přirozeně mužný, dynamický, v lyrických pasážích něžný a pokorný.“ 

„Je opět báječná. Skvěle zpívá, tančí, stepuje…,“ stojí ve zdůvodnění nominace Martiny Šnytové v kategorii muzikál, opereta a jiné hudebně-dramatické žánry. Thálie jí patří za výkon v muzikálu Děj se co děj, který uvádí Národní divadlo moravskoslezské.

Do Hudebního divadla v Karlíně mohou lidé zase zajít na letošního nejlepšího muzikálového umělce. Je jím Vojtěch Dyk, který na sebe strhává pozornost v hlavní dvojroli původního muzikálu Legenda jménem Holmes. „S lehkostí sobě vlastní zvládá jak herectví, tak zpěv velkého rozsahu – včetně jódlování,“ chválí porota.

Video Ceny Thálie 26. ročník
video

Záznam: Slavnostní ceremoniál 26. Cen Thálie

Z operních pěvkyň si hned na úvod večera pro Thálii došla Kateřina Kněžíková, která zazářila v titulní roli opery Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář. Nastudovala ji v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.  Podle porotců „vdechla postavě fantazijně snovou polohu, kterou ve scénách vášnivých mileneckých hádek podpořila dynamickým herectvím“.

Mezi pěvci se z ceny může těšit Ondřej Koplík neboli zamilovaný šlechtic Don Ramiro z Rossiniho opery Popelka. „Bravurními koloraturami, perfektní srozumitelností slova a pravým italským briem se v tomto oboru řadí po bok prvořadých pěvců,“ hodnotí kritici jeho pěvecký výkon v libereckém Divadle F. X. Šaldy. 

V nové kategorii alternativní a loutkové divadlo je historicky prvním laureátem Milan Hajn. Thálii si vysloužil za roli v adaptaci románu Jacka Londona Bílý tesák. „Jeho soustředěné herectví plasticky zachycuje postupnou domestikaci divokého zvířete, aniž by to na diváka působilo nevhodně, neřkuli trapně,“ zní jeden z důvodů pro Hajnovo ocenění. Bílého tesáka má na repertoáru Divadlo Drak v Hradci Králové.  

Během slavnostního ceremoniálu v Národním divadle byly uděleny také ceny za celoživotní mistrovství v jednotlivých uměleckých oborech, přičemž v činohře se poprvé předávaly zvlášť pro muže a ženy; a další ocenění mimo kategorie. Přehled všech shrnuje fotogalerie. Už při vyhlašování nominací získala cenu pro činoherce do 33 let Zuzana Truplová.