Ředitel Národního divadla Burian zůstane ve funkci. Ministr ocenil pozitivní změny

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) jmenuje dosavadního ředitele Národního divadla Jana Buriana do funkce i na druhé období, a to od 2. srpna 2019 do 1. srpna 2025. Ministr to oznámil u příležitosti zahájení nové divadelní sezony první scény. Ztotožnil se tak se stanoviskem Garanční rady pro Národní divadlo. Od staronového ředitele očekává stabilitu i další pozitivní změny.

„Národní divadlo v uplynulých pěti letech prošlo pozitivním vývojem, a to jak v umělecké oblasti, tak ve smyslu realizace významných strategických projektů,“ uvedl ministr kultury Staněk. Pokračování stávajícího vedení Národního divadla podle ministra zajistí této kulturní instituci potřebnou stabilitu a zároveň předpoklady pro pozitivní změny.

Ministr kultury současně prohlásil, že zvažuje vytvoření jednotného metodického systému pro posouzení kvality a jmenování ředitelů státních kulturních institucí.

Z čela opery odchází Petr Kofroň

Národní divadlo si podle Buriana zaslouží lepší podmínky pro práci umělců: „Toho lze dosáhnout pouze tím, že se z toho stane moderní pracoviště a provoz. Bezpodmínečně potřebujeme zrekonstruovat Novou scénu, vytvořit také komorní scénu a zkušebnu pro menší tituly a vytvořit nové logistické a dopravní provozy, které jsou totálně zanedbané.“

Video Studio ČT24
video

Jan Burian zůstane šéfem Národního divadla

Hodlá také spolupracovat s ministerstvem kultury na postupné změně legislativních a finančních podmínek, aby mohlo být divadlo svobodnější v nakládání s penězi nebo mohlo začít spolupracovat se zahraničními umělci. „Velkou výzvou je udělat přinejmenším v opeře a baletu z Národního divadla přirozeného člena evropské rodiny divadel,“ uvedl ředitel.

Mezi další úkoly patří dokončit jednání o novém uměleckém řediteli opery. „Petr Kofroň nehodlá v té funkci dále pokračovat. Já už se tomu věnuji půl roku a teď jsem získal mandát na to, abych ta jednání dokončil, takže to je priorita příštích 14 dnů,“ doplnil Burian.

První jmenování Jana Buriana do čela Národního divadla provázely před pěti lety bouřlivé události. První srpnový den roku 2013, kdy se měl Burian oficiálně ujmout funkce, jej odvolal ministr kultury Jiří Balvín. Pod nátlakem odborné veřejnosti i politiků včetně intervence tehdejšího premiéra Jiřího Rusnoka ale vzal své rozhodnutí zpět.

Na protest proti způsobu odvolání ředitele dala téměř polovina souboru včetně uměleckých vedoucích výpověď. Burian se s většinou umělců později dohodl na pokračování spolupráce.

Iva Janžurová v Síni slávy

U příležitosti zahájení nové sezony ministr kultury zároveň uvedl do Síně slávy Národního divadla herečku Ivu Janžurovou. Současně byli oceněni další umělci reprezentující jednotlivé obory tuzemské první scény. Cenu ředitele ND si odnesli Magdalena Matějková (balet), Filip Kaňkovský (činohra) a Jiří Brückler (opera).

Národní divadlo, jehož zřizovatelem je ministerstvo kultury, letos vstoupí už do 136. sezony. V současnosti ho tvoří čtyři umělecké soubory: opera, činohra, balet a Laterna magika. Představení se konají v historické budově, na Nové scéně, ve Státní opeře a Stavovském divadle. Po dobu rekonstrukce Státní opery uvádí opera a balet Národního divadla svá představení také v Hudebním divadle Karlín.

Po dokončení opravy Státní opery budou v budově nové zkušebny, opravují se také prostory pro diváky, sociální zázemí či jeviště. Práce začaly loni v březnu a jejich dokončení je naplánováno na příští rok. Rozpočet rekonstrukce je přibližně 858 milionů korun. Chystají se i opravy Nové scény Národního divadla, stát by měly zhruba 700 milionů korun.

Rozpočet ND tvoří z největší části státní dotace, která v roce 2016 činila přes 710 milionů korun, loni 742 miliony a na letošní rok mělo schváleno 806 milionů korun včetně navýšení platů. Vlastní výnosy ND dají sumu, která je přibližně polovinou státní dotace. Průměrná návštěvnost na domácích scénách byla loni 76 procent, předloni 78 procent, což divadlo vysvětluje uzavřením budovy Státní opery.