Na novém festivalu seriálů se potkává český Most! se severským Mostem

V Brně odstartoval pilotní ročník festivalu televizních a on-line seriálů s názvem Serial Killer. První akci tohoto typu ve střední a východní Evropě zahájila projekce prvních dvou dílů nového seriálu Most!, který vznikl v produkci České televize. Promítání sledoval plný sál kina Scala, ve kterém se společně s divadlem Bolka Polívky a divadlem Husa na provázku, festival až do 5. května koná.

Video Úvodní projekce festivalu zaplnila brněnské kino Scala
video

Úvodní projekce festivalu zaplnila brněnské kino Scala

Nový festival Serial Killer je mezinárodní soutěžní přehlídkou zaměřenou na televizní a webové seriály ze střední a východní Evropy a představí aktuální trendy v západoevropské televizní produkci. „Přesvědčit lidi, že i televize dělá věci, které si zaslouží velké plátno, je samozřejmě těžké,“ řekla o poslání nové přehlídky její zakladatelka Kamila Zlatušková.

Festival zahájila ve středu večer premiérová projekce prvních dvou z celkem šesti dílů očekávaného českého seriálu Most!. Scenárista Petr Kolečko a režisér Jan Prušinovský, tvůrci Okresního přeboru a Trpaslíka, se tentokrát pustili do satirické zpovědi o svérázném severočeském městě.

„Je o takový partičce z legendární mostecké hospody Severka. Jeden z nich – Luděk Říha – je nenapravitelný lenoch, takový trochu arogantní,“ přiblížil Prušinovský seriálovou roli, kterou ztvárnil herec Martin Hoffman známý právě ze seriálu Trpaslík.

Kromě známých tváří tvůrci nového satirického seriálu oslovili i ty doposud neznámé. „Hodně mě bavilo natáčet s neherci, měl jsem jich hodně přímo z Mostu, protože se to hodně týká romského etnika. Takže téma Češi a Romové. Ta série je hodně o vztazích,“ řekl Prušinovský. Kdy se seriál objeví i ve vysílání, Česká televize teprve oznámí.

Představí se seriálové Dánsko

Kromě českých kousků festival představí i vybraná díla z mezinárodní produkce. V programu diváci najdou tituly z Netflixu nebo HBO. Pouze v Brně třeba bude k vidění desetidílné estonské drama Banka.

Vedle toho se chce festival každoročně komplexněji zaměřit na jednu zemi. Pilotní ročník cílí na Dánsko, takže je připravena kultovní klasika – seriál Království Larse von Triera nebo cenami ověnčené rodinné drama Dědictví. Ale také nová švédsko-dánská série mezinárodního hitu Most.

Centrum Brna v průběhu konání akce zdobí červené trsy balónků poukazujících na místa konání, bohatý je i doprovodný program. Kuriozitou je pokus o rekordní nejdelší řetězové zírání na portrét Davida Lynche.

Festival Serial Killer potrvá do soboty, kdy pořadatelé udělí dvě festivalové ceny za nejlepší televizní a on-line seriál ve střední a východní Evropě.