Svatba z rozumu slibuje vypjaté emoce. Seriál První republika pokračuje třetí řadou

2 minuty
Seriál První republika už natáčí třetí řadu
Zdroj: ČT24

Začalo natáčení už třetí řady historického televizního seriálu České televize První republika. Zásadní změnou je přeobsazení jedné z hlavních postav. Irenu, kterou předtím hrála Anna Fialová, nově přebírá slovenská herečka Katarína Šafaříková. Tvůrci slibují, že třetí řada bude plná vypjatých emocionálních vztahů.

Premiérová řada První republiky se na obrazovky dostala už v roce 2014, druhá série se pak vysílala loni na podzim. V současnosti začíná vznikat třetí řada. „Do děje hodně zasáhne Lippi, manžel Ireny. Vejde do konfliktu s rodinou Valentů, zejména s Jaroslavem, což vlastně začínalo už v druhé sérii,“ prozradil režisér Biser Arichtev. 

Zápas o lásku a důvěru

Tvrdého obchodníka z významné německé rodiny Hanse von Lippiho hraje Stanislav Majer. Jeho postava nastoupila už ve druhé sérii, teď se ale posunula mezi hlavní figury. Pozornost tvůrců se zaměří hlavně na jeho manželství s Irenou Valentovou. „Ten sňatek byl takový z rozumu, takže třetí série je pro mne hodně o tom, jak získat její důvěru a její lásku, ale moc mi to nejde,“ říká Stanislav Majer.

Irenu, kterou dříve hrála Anna Fialová, přeobsadila slovenská herečka Katarína Šafaříková. „Nemůžu kopírovat něčí gesta nebo způsob hraní, protože jsme každý jedinečný a tím pádem máme každý svoje výrazy. A nebylo by to dobré, kdybych se snažila napasovat do něčeho, co nejsem já,“ uvažuje Katarína Šafaříková o své nelehké úloze.

„Oproti druhé sérii, která byla trošičku chladnější, protože byla hodně o vztazích, které se týkaly firmy, tak tahle ta bude více o těch osobních vztazích, bude daleko vypjatější,“ plánuje režisér Arichtev.

Seriál vypráví košatý příběh rodiny Valentových, který se odehrává na pozadí politických a společenských událostí první republiky. Milostné vztahy seriálových hrdinů jsou propleteny s peripetiemi tehdejší doby a připomínají tak důležité momenty české historie.

Natáčení třetí řady seriálu První republika potrvá do poloviny června, datum premiéry zatím není známo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

UNESCO chce zkontrolovat chrám poškozený boji Thajska a Kambodže

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) chce vyslat misi, která posoudí škody na starobylém chrámu Preah Vihear způsobené přeshraničním konfliktem mezi Thajskem a Kambodžou. Poslední konflikt mezi oběma zeměmi ukončilo 27. prosince příměří. Obě země si hinduistickou kulturní památku nárokují.
před 1 hhodinou

Při procesu s nacisty byl důkazem i film. Archivy hledali dva američtí bratři

Nový film Norimberk s Russellem Crowem v kinech obrací opět pozornost k norimberskému procesu. Médium filmu souvisí s ostře sledovaným soudem ale i jinak – záběry promítané v soudní síni posloužily tehdy jako důkaz. Část z nich na zpravodajské misi v poválečné Evropě nasbírali bratři z hollywoodské rodiny.
před 3 hhodinami

„Vážený soudruhu prezidente.“ Historik zkoumá příběhy skrz normalizační dopisy Hradu

V průběhu normalizace registrovalo oddělení stížností prezidentovy kanceláře stovky tisíc dopisů. Nejvíc jich bylo doručeno prezidentovi Ludvíku Svobodovi v roce 1969. Dopisy odrážejí běžné problémy společnosti, jako jsou bydlení, sociální zabezpečení, cestování do zahraničí a školství. Ve své knize „Vážený soudruhu prezidente“ nabízí historik Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Tomáš Vilímek desítky příběhů odhalujících jak úsměvné, tak tragické stránky života za normalizace.
před 10 hhodinami

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
před 20 hhodinami

Archeologové v Itálii objevili ztracenou Vitruviovu baziliku

Archeologové v Itálii našli pozůstatky více než dva tisíce let staré veřejné budovy, jejíž návrh připisují starověkému římskému architektovi Vitruviovi, známému jako otec architektury. Pozůstatky starověké baziliky našli archeologové v centrálním italském městě Fano severovýchodně od Říma.
včera v 10:28

Zemřel italský módní návrhář Valentino Garavani, bylo mu 93 let

Italský módní návrhář Valentino Garavani a zakladatel značky Valentino zemřel ve věku 93 let, informovala tisková agentura ANSA. Zesnul v pondělí pokojně ve svém římském sídle obklopen blízkými, oznámila v prohlášení Nadace Valentina Garavaniho a Giancarla Giammettiho, který byl Valentinovým dlouhodobým společníkem a obchodním partnerem.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026

Sluhu dvou pánů v Ústí hraje žena a komentuje současnost

Činoherní studio v Ústí nad Labem sáhlo po osvědčené komediální klasice. Nastudovalo commedii dell’arte Sluhu dvou pánů. Titulní roli vychytralého sluhy Truffaldina ale hraje netradičně žena – Marie Machová.
19. 1. 2026

Jihočeské divadlo je první veřejnou kulturní institucí v Česku

Jihočeské divadlo se jako první scéna v zemi stalo takzvanou veřejnou kulturní institucí. Ta oproti příspěvkové organizaci umožňuje víceleté plánování i financování z více zdrojů. Právě divadla často argumentují tím, že obsluhují diváky celého kraje, proto by se na jejich financování nemělo podílet jen město, v němž sídlí.
19. 1. 2026
Načítání...