Při požáru na pražské Ořechovce zemřela sopranistka Dvořáková

Ve 92 letech tragicky zemřela sopranistka Ludmila Dvořáková, jedna z nejvýznamnějších poválečných pěveckých legend. Do historie se zapsala především jako wagnerovská pěvkyně, vystupovala v newyorské Metropolitní opeře nebo londýnské Covent Garden. Dvořáková byla jednou ze dvou žen, které zahynuly při ranním požáru rodinného domu v pražských Střešovicích. Druhou mohla být její sestra Květoslava.

Sopranistka Ludmila Dvořáková při přebírání ceny Thálie
Zdroj: ČT24

V domě v ulici Na Ořechovce v pražských Střešovicích, kde sestry bydlely, začalo hořet okolo 06:15. Oheň zasáhl dva pokoje dvoupodlažního domu. Celý objekt byl silně zakouřený. Podle záchranářů se ženy ve věku 87 a 92 let nadýchaly kouře. "Když na místo přijeli záchranáři, byly ženy už v bezvědomí. Lékaři jim bohužel nedokázali pomoci," sdělila mluvčí pražských záchranářů Klára Fikejzová.

Hasiči požár dostali před 08:00 pod kontrolu, informovala jejich mluvčí Pavlína Adamcová. Příčina vzniku požáru zatím není známá, stejně jako výše škody. "Kriminalisté na místě zajišťují stopy. Případ vyšetřují jako usmrcení z nedbalosti," uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Na místo byl povolán také Technický ústav požární ochrany na odebrání vzorků z místa požáru.

Sopranistka Ludmila Dvořáková se narodila 11. července 1923 v Kolíně. Studovala zpěv na pražské konzervatoři a v roce 1949 nastoupila do angažmá v Ostravě. Od roku 1954 byla pět let sólistkou opery Národního divadla v Praze, pak odešla do Slovenského národního divadla v Bratislavě. Už v roce 1960 jí ale nabídla angažmá západoberlínská Státní opera, a ač to za tehdejšího režimu nebylo obvyklé, získala souhlas úřadů a od té doby působila takřka výhradně v zahraničí, mimo jiné v Mnichově (1964-1974), New Yorku (1966-1968) a Londýně (1966-1972).

Dvořáková vynikla i v Metropolitní opeře v New Yorku, kde stanula po Emě Destinnové, Marii Jeritze a Jarmile Novotné jako první česká pěvkyně nové doby. Pozvání do Metropolitní opery v New Yorku ji umožnilo vystupovat jak v historické, tak v nové budově. Pěvkyně, jejíž specialitou byly Wagnerovy a Straussovy opery, dostala Thálii za celoživotní dílo (2002) i Cenu Antonína Dvořáka za celoživotní mistrovství a přínos v popularizaci české hudby (2012). V roce 2003 vyšel na CD její recitál pořízený ze vzácných studiových nahrávek pro Supraphon a Československý rozhlas. Orchestr Národního divadla v Praze na nahrávkách řídil manžel pěvkyně Rudolf Vašata.