Opravený Vynález zkázy má dosah od Varů po New York

Podaří se zachránit svět? napíná do poslední chvíle fantasticko-dobrodružný trikový film Vynález zkázy. Zachránit se přinejmenším podařilo tento snímek režiséra a animátora Karla Zemana. V digitalizované verzi má premiéru 10. července od 20:00 večer souběžně na festivalu ve Varech, obrazovkách ČT, v New Yorku i v Turíně jako součást světové výstavy. Na EXPO 58 získal film Velkou cenu, která mu zajistila věhlas i v zahraničí.

Video Trailer: Vynález zkázy
video

Trailer: Vynález zkázy

Vynálezem zkázy v Zemanově filmu – který vznikl podle stejnojmenného románu Julese Vernea a scénáře Františka Hrubína – je neobyčejně silná výbušnina profesora Rocha. Ten se stal obětí únosu zlotřilého Artigase, jenž chce jeho vynález zneužít k ovládnutí světa. Osud lidstva nyní leží v rukou mladého Šimona Harta, jenž během své záchranné mise potkává i osudovou lásku.

„Myšlenka, že takový vynález může zničit svět, byla v době studené války aktuální. A aktuální je vlastně i dnes,“ domnívá se Ludmila Zemanová, dcera slavného filmaře. „Originální je snímek tím, že se ho mému otci podařilo natočit ve stylu staré rytiny a do animací zapojit i živé herce, přitom celek působí přirozeně,“ podotkla, co na Vynálezu zkázy považuje za výjimečné.

Promyšleně naivizující animaci, která se inspirovala původními ilustracemi Verneových knih, rytinami od Édouarda Rioua a Léona Benetta, a také stylem francouzského filmového průkopníka Georgese Méliese. Průkopníkem byl i Karel Zeman – v době, kdy na trikových snímcích pracovali jinde týmy odborníků, napodoboval štráfování ilustrací na dekoracích i kostýmech pomocí malířského válečku, v němž vyřízl rýhy.

Návrat orlice do Vynálezu po 57 let

„Čárky“ prý nejvíce daly zabrat i restaurátorům filmu. Celkem vyčistilo přes šest milionů nečistot na téměř 118 tisících filmových políček. Oproti známé verzi některá políčka přibyla, při digitálním restaurování byla objevena vystřižená scéna a po více než šedesáti letech navrácena zpět do filmu.

Vystřižený záběr zachycuje hodiny s napoleonskou orlicí. „Nechám na divácích, aby v tomto záběru odhalili hlubší význam, ale scéna se odehrává ve velice klíčovém momentu, kdy si vynálezce začíná uvědomovat, k čemu by jeho objev mohl sloužit,“ prozradil expert na digitální restaurování James Mockoski. Domnívá se, že scéna byla zřejmě vystřižena při prodeji snímku do americké distribuce, jedna americká novinářka ji totiž označila za antiamerickou. Skutečné důvody se ale už asi zjistit nepodaří.

Zdroj: Vystřižená scéna z filmu Vynález zkázy

Při obnoveném uvedení tak diváci uvidí Vynález zkázy v podobě, v jaké jej viděli lidé v době premiéry. Pražská se odehrála 26. června 1958, krátce před ní byl snímek uveden na Světovém filmovém festivalu při EXPO 58 v Bruselu, kde získal Velkou cenu. Následně byl koupen do téměř 80 zemí a jen v New Yorku jej v jednu dobu promítalo současně 96 kin.

  • V digitalizované verzi Vynález uvede Museum of the Moving Image, ze světové výstavy, která se letos koná v Itálii, se připojí Národní muzeum filmu v Turíně. Promítat se 10. července bude v osm večer i ve Varech a na druhém programu České televize.
video Zemanův Vynález nepodlehne zkáze
Video Události v kultuře
video

Zemanův Vynález nepodlehne zkáze

Festival letos představil také nový dokument Filmový dobrodruh Karel Zeman, do kin bude uveden na konci července. Navíc v Becherově vile jsou až do konce srpna k vidění kostýmy a rekvizity ze Zemanových filmů. 

Čistíme svět fantazie

Restaurovaný Vynález zkázy je prvním počinem projektu Čistíme svět fantazie. V něm se spojili ČT, Muzeum Karla Zemana a Nadace české bijáky s cílem převést do podoby tři tituly Karla Zemana během tří let. Další na řadě je Baron Prášil a Cesta do pravěku.

Premiéra digitálně restaurovaného filmu ze zlatého fondu České kinematografie je na festivalu ve Varech tradicí od roku 2011, kdy tu byla promítnuta Marketa Lazarová. Následovaly snímky Hoří, má panenkoVšichni dobří rodáci a Ostře sledované vlaky, pro letošní premiéru se původně mluvilo o dalším filmu Jiřího Menzela, Postřižinám.

První fáze digitalizace kinematografických klenotů, kterou v roce 2010 vyhlásilo ministerstvo kultury, počítalo se státní účastí při restaurování dvou set snímků během čtyř let.

Video MFF Karlovy Vary 2015 - Vynález zkázy - digitalizace
video

Beseda z Domu ČT: Vynález zkázy