Americký NortonLifeLock převezme českou firmu Avast téměř za 190 miliard korun

Americká softwarová společnost NortonLifeLock se dohodla s českou nadnárodní antivirovou firmou Avast na jejím převzetí. Za spojení hodlá americká kybernetická firma zaplatit až 8,6 miliardy dolarů (asi 186,3 miliardy korun). Fúze bude ukončena nejdříve za devět měsíců, společnost ponese nové jméno.

Video Události
video

Události: NortonLifeLock převezme Avast

Jednání o fúzi společnosti oznámily v červenci. V úterý firmy ve společném prohlášení uvedly, že akcionářům Avastu bude nabídnuta kombinace peněžního vyrovnání a nově vydaných akcií NortonLifeLock. Spojená společnost bude mít sídlo v Praze a v Tempe v americké Arizoně. Služby se chystá nabízet více než 500 milionům uživatelů.

„Obě naše společnosti mají vizi společné platformy,“ uvedl generální ředitel společnosti NortonLifeLock Vincent Pilette, podle kterého NortonLifeLock vyniká v oblasti ochrany proti krádeži identity, zatímco Avast je jedničkou v ochraně soukromí uživatelů.

Podobně vnímá výhody fúze generální ředitel Avastu Ondřej Vlček: „Vznikne světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti zaměřený na koncové uživatele, který v sobě spojí sílu Avastu v ochraně soukromí a NortonLifeLocku v ochraně identity.“

Fúzi musí ještě schválit regulační úřady

Fúze bude podle Vlčka dokončena nejdříve za devět až deset měsíců. Před dokončením spojení se mimo jiné musí uskutečnit valné hromady obou společností. „Také ta transakce musí projít přes všechna regulatorní schvalování, a to v celé řadě zemí, kde společnosti působí. Z toho důvodu očekáváme samotné uzavření transakce až někdy v polovině příštího roku, do té doby budou obě firmy působit samostatně,“ uvedl Vlček.

Členové vedení Avastu Vlček a Pavel Baudiš se stanou členy představenstva nové firmy, která po spojení vznikne. Generálním ředitelem bude generální ředitel NortonLifeLock Vincent Pilette. Společnost ponese nové jméno, jaké zatím není jasné.

Video Studio ČT24
video

Studio ČT24: Generální ředitel společnosti Avast Vlček o fúzi s NortonLifeLock

Zdroj: ČT24

Podle Vlčka umožní fúze úspory v hrubých nákladech ve výši 280 milionů dolarů (asi šest miliard korun). „Hodláme je částečně využít na financování nových investičních projektů ve výši 80 až 100 milionů dolarů (1,7 až 2,2 miliardy korun), zejména v oblasti výzkumu a vývoje, inovací a dalšího byznysového růstu,“ řekl. Aktuální značky produktů Norton a Avast podle něj existovat nepřestanou.

Současní akcionáři Avastu budou podle Vlčka vlastnit 14 až 26 procent nové firmy. Podílníci obou firem dostanou možnost vybrat si mezi dvěma variantami sloučení. První počítá s tím, že obdrží 90 procent jejich podílu vyplacených v hotovosti a zbylých deset procent v podobě akcií nové spojené firmy. Držitelé akcií Avastu dostanou 7,61 dolaru (165 korun) za akcii. Druhá varianta, kterou upřednostňuje vedení Avastu, počítá s vyplacením hotovosti za 31 procent dosavadního podílu při ceně 2,37 dolaru (51,4 korun) na akcii. Za zbylý podíl získají vlastníci akcie nového podniku.

Avast zvýšil provozní zisk

Avast působí na trhu od roku 1988 a jeho akcie se obchodují na pražské a londýnské burze. Je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení. Dodává bezpečnostní programy pro počítače a mobilní zařízení. Jeho produkty využívá přes 435 milionů uživatelů po celém světě, z velké části bezplatně. Firma podle svého vyjádření zaměstnává více než 1700 lidí a každý měsíc zablokuje 1,5 miliardy počítačových útoků. Zakladatelé Avastu drží ve firmě zhruba 35procentní podíl.

V prvním pololetí letošního roku zvýšil Avast upravený provozní zisk EBITDA o 11,9 procenta na 270,2 milionu dolarů (5,9 miliardy korun). Upravené tržby pak vzrostly o 8,8 procenta na 471,3 milionu dolarů. Konečná dividenda vyplacená v letos v červnu činila 11,2 centu na akcii. Celková dividenda za rok pak dosahuje 16,0 centů na akcii, což představuje nárůst o 8,8 procenta.

NortonLifeLock sídlí ve městě Tempe v americké Arizoně. Podnik má tržní hodnotu zhruba 16 miliard dolarů a dříve na trhu působil pod názvem Symantec. Sekci výrobce bezpečnostního softwaru Symantec zaměřenou na podniky a úřady ovšem v roce 2019 prodal americkému výrobci čipů Broadcom. Jeho nejvýraznějšími obchodními artikly jsou nyní antivirus Norton a produkty LifeLock na ochranu proti krádeži identity. 

Analytici: Fúze vytvoří konkurenci pro největší firmy

Spojení by mohlo vytvořit konkurenci největším softwarovým firmám na světovém trhu, tvrdí ekonomičtí analytici. Fúze zřejmě povede k organizačním úsporám obou firem, a tím i redukci počtu zaměstnanců. Obě značky by zatím měly fungovat separátně i nadále, v budoucnu ovšem zánik jedné z nich, zřejmě Avastu, bude nevyhnutelný. 

„Nejde o spojení dvou stejných firem, každá se specializuje na jinou oblast a cílem je vytvořit konkurenci těm největším hráčům, jako je například Microsoft či Google,“ uvedl ekonom společnosti Roger Dominik Stroukal. Podle analytika České spořitelny Petra Bártka firmy spojením vzájemně doplní portfolio produktů a rozšíří svůj geografický dosah, zejména pak u americké společnosti.

Úspory by se podle ekonomů měly uskutečnit na obou stranách transakce. „Lze očekávat určitou redukci celkového počtu zaměstnanců,“ myslí si manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Podle Bártka spojená firma bude omezovat spíše zdvojené funkce v administrativě a obchodu. „Dobré programátory mají v současné době IT firmy v Česku i USA spíš problémy udržet, takže neočekávám výraznou personální rotaci v této oblasti,“ vysvětlil.