Pivovary nebudou muset platit daň za vylité pivo. Vláda předloží novelu sněmovně

Pivovary nebudou muset ani v příštím roce platit spotřební daň za vylité nebo jim vrácené pivo. Vláda v pondělí schválila novelu, která tuto možnost prodloužila a upravila, sdělilo  ministerstvo financí. Dosud platí výjimka do konce letošního roku. Za likvidované pivo budou mít pivovary nárok na vratku daně. Český svaz pivovarů a sladoven nedávno informoval, že pivovary přicházejí o tržby a zejména velcí výrobci zvažují propouštění. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Podle důvodové zprávy k novele zákona o spotřebních daních by se změna měla projednat v Poslanecké sněmovně ve stavu legislativní nouze, platit by mohla od prvních dní příštího roku. Zpráva také uvádí, že se nedá přesně vyčíslit dopad na veřejné rozpočty. Do konce roku se objem vrácené spotřební daně bude pohybovat v řádu několika milionů korun.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že novela by se mohla ve sněmovně projednat ve čtvrtek. Kontrolu likvidace by prováděla celní správa.

V principu nebudou muset pivovary platit daň z piva, které neprodaly, ale vrátilo se jim z jejich distribučních skladů. Buď ho pak můžou kvůli krátké době expirace vylít, nebo přetvořit do jiného produktu, či ho například poslat na likvidaci do bioplynových stanic, sdělila ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. Pokud by se z piva vytvořil jiný alkoholický nápoj, daň by se nakonec platila.

Pivovary čekají velké propady tržeb, zvažují propouštění

Ferencová minulý týden uvedla, že české pivovary očekávají celoroční propady tržeb v řádu desítek procent. Největší výrobci čekají pokles mezi dvaceti a čtyřiceti procenty, nejmenší i o více než padesát procent. Na základě průzkumu, který si mezi producenty piva udělal na konci října, svaz zjistil, že třetina, hlavně velcí výrobci, zvažuje propouštění. V průzkumu odpovídalo 90 respondentů zastupujících sladovny a pivovary všech velikostí.

V současnosti jsou zavřené restaurace a hospody kvůli vládním opatřením na potlačení koronaviru. Alkohol se také nesmí pít na veřejnosti.