Podnikatelé z oborů zasažených pandemií mohou od středy žádat o dotaci na nájem

Podnikatelé z uzavřených nebo výrazně omezených oborů mohou od středy žádat o dotaci na komerční nájem. Stát jim přispěje za červenec, srpen a září padesát procent. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které pokračování programu Covid – nájemné připravilo, bude žádosti přijímat on-line přes informační systém až do 21. ledna. Vyčleněno je 1,2 miliardy korun.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

O příspěvek na nájem mohou žádat stravovací zařízení, hudební a taneční kluby a podobné podniky, kina, kongresy, veletrhy, výstavy. Nárok na podporu mají dále komerčně provozovaná sportoviště jako kurty, kluziště či tělocvičny.

Program je otevřený také bazénům a umělým koupalištím, saunám a wellness. Žádat mohou i zoologické zahrady, komerčně provozovaná muzea, galerie, památkové objekty či planetária. Pomoc se vztahuje též na zařízení zaměřená na zájmovou, výchovnou a vzdělávací činnost pro děti a mládež od šesti do 18 let.

Oproti jarní verzi programu odpadla podmínka slevy ve výši třicet procent od pronajímatele. Stále ale platí, že při podání žádosti musí zájemce o dotaci doložit uhrazení alespoň poloviny nájmu. Maximální suma, o kterou bude možné žádat, činí deset milionů korun. Podpora z první a druhé výzvy se nesčítají.

Na program se ale vztahuje takzvaný dočasný rámec stanovený Evropskou komisí. Jedná se o maximální sumu, kterou může jeden žadatel získat z veřejné podpory. Její výše byla stanovena na 800 tisíc eur (asi 21 milionů korun). Do dočasného rámce spadají programy Covid – ubytování či Covid – lázně.

Podnikatelé zasažení v souvislosti s první vlnou pandemie mohli od 26. června do 30. září žádat o příspěvek na komerční nájem za duben, květen a červen. Ministerstvo průmyslu v první výzvě přijalo 18 720 žádostí za 2,6 miliardy korun. Na program bylo připraveno pět miliard korun.

V Česku jsou už týden zavřené restaurace, bary a kluby. Občerstvení mohou mezi 06:00 a 20:00 prodávat přes výdejní okénka. Fitness centra, posilovny, vnitřní bazény, sauny, wellness, ale také zoologické zahrady musely provoz přerušit už 9. října.

Galerie, hrady, zámky, muzea, kina a divadla nefungují od 12. října. Konat se nemohou koncerty, poutě, veletrhy či kongresy. Opatření by měla platit do konce nouzového stavu, tedy 3. listopadu.