Elektronická evidence tržeb bude pokračovat od ledna, nepochybuje Schillerová

Elektronická evidence tržeb (EET) se od ledna příštího roku vrátí, je přesvědčena ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). A bude se týkat nejen podnikatelů, kteří ji už několik let používají a mohli ji za letošního nouzového stavu přerušit, ale nově třeba i řemeslníků, lékařů a advokátů. S dalším odkladem již vláda nepočítá, byť se to bude opozice snažit ještě změnit. 

Video Události
video

Události: Vláda počítá s restartem EET od ledna

Parlament už letos koncem března schválil jeden odklad EET, který měl trvat tři měsíce po skončení nouzového stavu (skončil 17. května), později byl ale přijat zákon, který ji přerušil do konce letošního roku. To se týkalo například hoteliérů, restauratérů či obchodníků. 

Zároveň s tím bylo odloženo spuštění poslední vlny (dříve ještě rozlišované na 3. a 4. vlnu, protože měly prapůvodně startovat v odlišných termínech roku 2018) pro zbývající povolání. Tato závěrečná fáze měla po odkladu způsobeném zásahem Ústavního soudu v roce 2017 začít právě letos od května (viz obrázek). I zde byl tak start vlivem koronavirové pandemie odložen na leden 2021. 

„Odpustili jsme to v době, kdy byla celá ekonomika vypnutá, absolutně vypnutá. Teď jsme ji zapnuli, oni znovu mohou podnikat,“ řekla České televizi Schillerová. Kabinet podle ní navíc nechtěl, aby účastníci první a druhé vlny měli za ztížených koronavirových podmínek starosti se změnou certifikačních údajů. Navíc také nemohla probíhat přípravná školení „pro nováčky“. 

„Všechny ty důvody v tuto chvíli odpadly a my od 1. ledna EET spustíme,“ zdůraznila ministryně.

Pro další odklad nejsou ani komunisté, kteří menšinovou vládu ANO a ČSSD tolerují. Uvedla to předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM). Dodala, že chápala odklad zejména pro ty, které povinnost zavést EET teprve čeká, „protože potřebovali autorizační údaje.“  Trochu ji však prý tehdy překvapilo, že se přerušení týkalo všech. „To pro mě bylo trošku záhadou.“

Opozice se bude ještě snažit (znovu)zavedení EET odložit či úplně zrušit, ale k prosazení toho nemá ve sněmovně dostatek hlasů.  

„Myslíme si, že třetí a čtvrtá vlna je omyl a nepřinese to peníze, co slibuje vláda. Jen zbytečnou byrokracii navíc,“ řekl například místopředseda rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

K jednomu takovému pokusu o odložení již došlo. Senát, kde má opozice převahu, letos v květnu navrhl, aby stát odložil spuštění 3. a 4. fáze EET na začátek července 2023. S tím ale  tehdy Poslanecká sněmovna nesouhlasila a navrhla odklad EET právě do konce letošního roku. 

Opozice se ještě nevzdává

Pravicová opozice chce další odložení elektronické evidence navrhnout během podzimu ve sněmovně. „My jsme se s EET nesmířili nikdy a nesmíříme se. Myslím si, že pokud by EET mělo odstartovat začátkem roku, tak to bude skutečně v době, kdy budeme sčítat masy podnikatelů a živnostníků, kteří skončili s podnikáním,“ domnívá se poslanec a ekonomický expert ODS Jan Skopeček.   

Část zákonodárců z řad Pirátů, ODS, SPD, TOP 09 a STAN se také letos v lednu kvůli nesouhlasu s rozšířením EET na všechna odvětví obrátila na Ústavní soud. Ten už jednou náběh třetí a čtvrté vlny zrušil, v roce 2017. Částečně tenkrát vyhověl opozičním zákonodárcům, kteří i tehdy EET napadli.