Trump tvrdí, že přiměl Londýn ukončit spolupráci s čínskou Huawei

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že to byl on, kdo přivedl britského premiéra Borise Johnsona k vypovězení čínské firmy Huawei z budování sítí páté generace ve Velké Británii. Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock ale toto Trumpovo tvrzení nepotvrdil a ve středu řekl, že „všichni přece Trumpa znají“. Čína ohlásila, že je po britském rozhodnutí odhodlaná chránit své zájmy.

Americký prezident Donald Trump
Zdroj: ČTK/imago stock&people Autor: Tasos Katopodis

Johnsonova vláda v úterý zakázala využívat od příštího roku při výstavbě komunikačních sítí páté generace technologie firmy Huawei. Už použité komponenty musejí být do roku 2027 odstraněny. Důvodem jsou pochybnosti o bezpečnosti firmy a také americké sankce proti ní. Washington tvrdí, že technologie Huawei jsou bezpečnostní hrozbou, protože jsou využitelné ke špionáži.

„Přesvědčili jsme mnoho zemí, mnoho zemí, většinu z nich já, aby nevyužívaly Huawei, protože si myslíme, že představuje bezpečnostní riziko. Je to velké bezpečnostní riziko,“ řekl Trump. 

Hancock ve středu prohlásil, že za krok Británie „si mohou připisovat zásluhy mnozí, ale rozhodnutí bylo technické“. „Všichni Donalda Trumpa známe, že?“ dodal.

Mluvčí premiéra Johnsona ve své reakci zdůrazňoval efekt amerických sankcí oznámených v květnu, které prý nemají obdoby. „Příčinou změny britské pozice byl dopad sankcí Spojených států… V důsledku amerických sankcí je pro NCSC (Národní středisko kybernetické bezpečnosti) nemožné nadále garantovat bezpečnost vybavení od Huawei,“ citovala jej agentura Reuters.

Podle Číny jde o politizaci obchodních témat

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing ve středu novinářům řekla, že Čína učiní všechna opatření k ochraně svých zájmů. Nejde jí prý však o odplatu, ale o spolupráci prospěšnou pro všechny.

Dodala, že Peking s rozhodnutím Londýna zásadně nesouhlasí, a věc označila nikoli za záležitost národní bezpečnosti, ale politizaci obchodních a technologických témat. Pochyby o schopnosti Británie vytvářet poctivé podnikatelské prostředí vyjádřil už v úterý čínský velvyslanec ve Spojeném království.

Také český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost považuje technologie čínských firem Huawei i ZTE za bezpečnostní riziko. Premiér Andrej Babiš a americký ministr zahraničí Mike Pompeo podepsali deklaraci, jejímž cílem je vybudovat takové 5G sítě, které „chrání před neautorizovaným přístupem“ a „zajistí občanům soukromí“.