Za odbytou revizi svarů v Dukovanech je stíhaný jeden člověk

Kvůli nekvalitní kontrole svarů v Jaderné elektrárně Dukovany obvinila policie po letech vyšetřování jednoho člověka, píší Hospodářské noviny (HN). Stíhání dalších prověřovaných kriminalisté podle deníku odložili kvůli promlčení. Nekvalitní rentgenové snímky svarů odhalila prověrka dokumentace před čtyřmi lety. Majitel elektrárny, společnost ČEZ, musel následně nechat svary znovu prověřit, což znamenalo omezení výroby elektřiny.

Jaderná elektrárna Dukovany
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

„Policejním orgánem je vedeno trestní stíhání jedné fyzické osoby pro skutek právně kvalifikovaný jako zločin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, s dovozovaným způsobením škody přesahujícím výši 15 milionů korun,“ sdělil HN dozorující žalobce z pražského Vrchního státního zastupitelství Tomáš Černý. Podle informací deníku je obviněným jeden z techniků chomutovské společnosti Tediko, která kontroly svarů v Dukovanech prováděla. V případě odsouzení mu hrozí dva až osm let vězení.

Policie v souvislosti s kauzou prověřovala více lidí. Jejich stíhání ale podle státního zástupce Černého detektivové odložili kvůli promlčení, píší HN.

Značné ztráty

Odhalení nekvalitních rentgenových snímků svarů v Dukovanech přineslo společnosti ČEZ nemalé ztráty. Kvůli nutnosti opětovných kontrol vyráběl například od poloviny září do konce prosince 2015 proud pouze jeden ze čtyř dukovanských bloků.

Kromě Dukovan firma zintenzivnila kontrolu také ve druhé z tuzemských jaderných elektráren, v Temelíně. ČEZ se proto soudí se strojírenskou společností Škoda JS o náhradu škody. Škoda JS měla na starosti správu zařízení elektráren, na kontrolu svarů si najímala externí firmy.

ČEZ v dubnu 2016 odvolal z funkcí některé pracovníky Dukovan, kteří byli za problémy svarů odpovědní. Ostatním odpovědným zaměstnancům firma významně snížila mzdu. Při vyšetřování bylo odhaleno více než dvacet neúmyslných závažných nebo méně závažných porušení povinností současných nebo bývalých pracovníků.

ČEZ také podal kvůli kauze trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením na podvod. Další oznámení podal Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Elektrárna Dukovany funguje od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 terawatthodiny elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zástupci české vlády na středečním zasedání vládního výboru pro jadernou energetiku představí jeho dalším členům detailnější plán stavby nového jaderného bloku v Dukovanech. Pokud vše půjde bez problémů, mohl by podle výboru být nový blok hotov v letech 2036 až 2037.