Nové jaderné zdroje budou financovány dceřinými firmami skupiny ČEZ, rozhodla vláda

Vláda v pondělí schválila investorský model stavby nového jaderného bloku. Investory nových jaderných zdrojů v Česku tak budou dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ – EDU II pro jadernou elektrárnu Dukovany a ETE II pro Temelín. Kabinet schválil i postup snižování administrativní zátěže živnostníků. Koaliční krizi se nevěnoval. Premiér Andrej Babiš (ANO) před schůzkou s prezidentem republiky Milošem Zemanem zvažuje různé možnosti, udělá vše pro zachování vlády, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Materiál o jaderné výstavbě počítá s tím, že investice by měla být placena skupinou ČEZ – a to jak externím financováním, tak vlastními zdroji. Za určitých podmínek bude však ČEZ moci dceřinou společnost, která bude mít stavbu na starosti, předat státu. Informoval o tom vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). 

Ten nazval pondělní rozhodnutí za „rozjetí procesu“. Tedy přechod z doby diskusí o tom, že něco bude, do doby, kdy se fakticky začíná jádro se vším všudy připravovat, zdůraznil. V první fází se počítá s novým jaderným blokem (1200 megawattů) v Dukovanech. Vláda dává garance hlavně za to, že by při změně legislativních či regulatorních podmínek přešel celý projekt pod stát. O dalších garancích bude stát ještě jednat s firmou ČEZ. Smlouva státu s ČEZem by měla být uzavřena do konce letošního roku.

„Cílem není to, že stát na sebe převezme břímě v uvozovkách neúspěchu, ale stát na sebe musí převzít odpovědnost ve smyslu, pokud by stát něco zásadního změnil – ať už v legislativě, regulatorice nebo v čemkoliv jiném,“ uvedl Havlíček. „Předpokládáme, že investorem bude ČEZ a ČEZ do toho půjde i se svým podnikatelským rizikem,“ dodal.

34 minut
Brífink po jednání vlády
Zdroj: ČT24

Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl v pořadu Devadesátka ČT24 hodnotil rozhodnutí vlády jako skutečné zahájení dlouhého procesu. Závěrečné kolo odhaduje u Dukovan někde v roce 2040. „Nyní je před námi věcný harmonogram pro nejbližší tři čtyři roky, který předurčí úspěšnost dalšího období,“ dodal.

Cenu jednoho nového bloku odhaduje v rozmezí od 125 do 145 miliard korun. Za klíčový parametr, který to ovlivňuje, považuje náklady na financování. Zdůraznil zejména nutnost kvalitní přípravy. Ke zdárnému průběhu je nutno také mít špičkový tým v řádu několika set lidí na straně investora a vynikajícího dodavatele na straně druhé. 

83 minut
Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl v 90' ČT24
Zdroj: ČT24

Za největší problém, který zdražuje jadernou energetiku, považuje Míl nestabilitu regulatorního a legislativního prostředí v Evropě. A také nepředvídatelnost politických rozhodnutí. V této souvislosti zmínil náhlý německý odklon od jaderné energetiky.

Připomněl i únor 2017, kdy v Německu nefoukal vítr a nesvítilo slunce a 80 procent výroby tam pokrývaly uhelné zdroje. Upozornil, že Německo si řeší své problémy i na náš úkor a zvýšilo výrobu z uhelných zdrojů. „Neplní své závazky v CO2 a nesplní je ani v roce 2050,“ řekl Míl s tím, že německé závazky jsou jen proklamacemi, které nerespektují fyzikální zákony. 

S garantovanými cenami se nepočítá

Návrh schválený vládou naopak nepočítá s poskytnutím státní záruky návratnosti projektu, jak je známa z Velké Británie v případě elektrárny Hinkley Point. Takzvaný Contract for Difference tam umožňuje postavit jadernou elektrárnu za pomoci garantovaných cen elektřiny. Beze změny má zůstat také akcionářská struktura ČEZu, ve kterém vlastní 70 procent stát prostřednictvím ministerstva financí a zbytek jsou minoritní akcionáři.

Podle minoritního akcionáře a kritika současného vedení ČEZu Michala Šnobra je ale takzvaná put opce, tj. že ČEZ bude moci za určitých podmínek předat státu dceřinou firmu, která bude mít stavbu na starosti, silnější garancí než Contract for Difference. „Díky ceně jaderného bloku a všem dalším rizikům je jasné, že případný nový blok nikdy nebude stavět ČEZ na současném akcionářském půdorysu, ale téměř jistě stoprocentní státní společnost,“ dodal. 

Vznikne expertní tým kolem Míla

V pondělí schválený materiál počítá také s tím, že kolem zmocněnce Míla se má nově ustavit expertní tým, jehož členy bude pět energetických odborníků – bývalý ředitel ČEZu Jan Vacík, Vojtěch Michalec, Jaromír Novák, Vladivoj Řezník a Jana Siegerová.

Vláda předkládaný materiál schválila se změnami. Podle Havlíčka bylo rozhodnuto, že se vládní výbor pro jadernou energetiku nebude nakonec rozšiřovat o zástupce senátorů, členy naopak zůstanou zástupci všech stran sněmovny. „Počítáme s tím, že se členy Senátu budeme dělat pravidelná setkání, případně je budeme zvát na výbor, ale už jsme to nerozšiřovali,“ napsal agentuře ČTK.

Výbor tvoří více než 20 lidí, na rozdíl od minulosti jsou všichni jeho stálými členy. Kromě některých ministrů se jednání účastní například generální ředitel ČEZu Daniel Beneš, předseda dozorčí rady ČEZu Otakar Hora nebo předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. 

Další body programu vlády

Vláda také podpořila zařazení 21. srpna mezi významné dny. Schválila rovněž novelu vodního zákona. Odmítla též návrh KSČM na ústavní ochranu vody a nerostného bohatství. Podle podkladů pro jednání ministrů předloha nepřináší praktické zvýšení ochrany vody a přírodních zdrojů, vedla by k podstatné změně ve vlastnických poměrech. Podle autorů má ústavní novela zamezit spekulacím s přírodním bohatstvím. Kabinet naopak podpořil Plán systémového snížení administrativní zátěže podnikání na období 2019–2022.  

Vláda podle vlastních statistik dosud splnila 184 z 653 úkolů, které vyplývají z jejího programového prohlášení. Uvádí to dokument o plnění programu, který kabinet připravil u příležitosti ročního výročí od jmenování. Nejvíc procent úkolů splnila ministerstva obrany (44 procent) a financí (43), nejméně naopak ministerstvo dopravy (18). Vláda v pondělí materiál schválila, hodnotit svou práci by měla podobným způsobem každého půl roku, řekla novinářům po jednání ministryně Schillerová. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 27 mminutami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 1 hhodinou

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
16:05Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
17:17Aktualizovánopřed 4 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 14 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 14 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 15 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
včera v 22:09
Načítání...