CzechInvest loni dojednal méně investic. Chybí lidi, a tak firmy míří do jiných zemí

Zahraniční i tuzemské firmy plánují investovat v Česku zhruba 36,7 miliardy korun. Státní agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest loni dojednala 82 nových investičních záměrů. Každý pátý se týká technologií nebo výzkumu a vývoje. V meziročním srovnání je ale objem investic zhruba o 26 miliard nižší. Poprvé za pět let také klesl počet projektů pod sto.

Pokles dojednaných investic oproti předcházejícím letům podle mluvčí CzechInvestu Petry Sivové způsobila složitější situace na českém trhu práce. Kvůli nedostatku pracovní síly někteří investoři umisťují své aktivity do jiných zemí střední a východní Evropy, uvedla agentura.

Podle Sivové se proto CzechInvest orientuje na ty investice, které budou přínosnější pro české hospodářství, nikoliv na ty, jež dosud znamenaly zejména vysoké počty méně kvalifikovaných pracovních míst.

CzechInvest se chce zaměřit na investory z oblasti letectví či samořiditelných aut

Zájmem státní agentury je podle pověřeného ředitele Patrika Reichla to, aby investice přinášely do České republiky nové technologie a naplňovaly potřeby daného regionu. „V příštích letech chceme aktivněji oslovovat a vyvolat zájem investorů například z oblasti letectví, vývoje softwaru či pokročilých automobilových technologií, jako jsou třeba samořiditelná auta,“ uvedl. Věří, že k tomu pomůže i novela zákona o investičních pobídkách, nedávno schválená vládou, která stanovuje nová pravidla.

Pobídky by měly být například nově dostupné pro firmy, jejichž projekty mají vyšší přidanou hodnotu a věnují se i výzkumu a vývoji. Šanci budou mít také investice, které budou směřovat do hospodářsky problémových regionů. Firma, jež pobídku získá, musí například nově zaměstnancům zajistit mzdu alespoň ve výši průměrné mzdy v kraji.

Největší loňská investice dosahuje 2,5 miliardy

Nejvíce investic loni zprostředkovaných CzechInvestem zamíří do plastikářského, kovodělného a kovozpracujícího průmyslu a výroby motorových vozidel, z regionů pak  nejčastěji do Moravskoslezského, Jihomoravského a Ústeckého kraje.

Největším dojednaným investičním záměrem loňského roku bylo rozšíření výroby světel do automobilů firmy Varroc Lighting Systems v Bohumíně a Novém Jičíně za 2,5 miliardy korun.

Z high-tech investic to bylo podle Sivové například rozšíření a diverzifikace výroby elektroniky do elektromotorů firmy ZF Electronics Klášterec v Kadani za dvě miliardy korun. Za další významný projekt označila rozšíření činnosti centra opravy a údržby civilních letadel firmy JOB AIR Technik v Kopřivnici za 205 milionů korun.

Nejčastěji pocházejí zahraniční investoři co do počtu investic z Německa, Japonska a Velké Británie. Na čtvrtém místě je Čína, jejíž dojednané investice s pomocí české agentury dosáhly 3,8 miliardy korun. Nejvíce projektů loni dojednal CzechInvest nicméně s tuzemskými firmami, a to 47 projektů za 23,1 miliardy korun.