Opavská FAU vyhrála čtyři z pěti soudů se státem

Stát prohrál čtyři z pěti sporů s opavskou firmou FAU, upozornil na to jako první server Neovlivní.cz. Pátou žalobu soud zamítl jen proto, že se společnost má domáhat svého požadavku přímo na celní správě. Jde o spory ohledně rozhodnutí finanční správy a celníků, které ve svém důsledku vedly k likvidaci společnosti.  Společnost FAU obchodovala s minerálními oleji, v důsledku kroků státních úřadů ovšem skončila v konkurzu.

Stát prohrál spor o to, zda je FAU nespolehlivým plátcem daně z přidané hodnoty (DPH) a také zda mohli celníci vydat rozhodnutí, kterým firmě odebrali povolení k provozování daňového skladu.

Celníci podle právního zástupce firmy FAU Alfréda Šrámka ani neměli zastavit řízení o vydání povolení k provozování daňového skladu společnosti FAU. Stát prohrál i spor o víc než čtyřmilionovou pokutu kvůli údajnému nedoplatku společnosti FAU na spotřební dani.

Poslední žalobou firmy FAU se soud vůbec nezabýval. Šlo v ní o to, zda byli celníci oprávněni zajistit zástavou údajný daňový nedoplatek FAU. Věc má FAU řešit přímo s celníky, uvedl podle Šrámka soud.

Zajišťovací příkazy za 343 milionů korun

Minulý týden ve středu rozhodl krajský soud v Brně, že společnost FAU nebyla ručitelem za 220 milionů, které státu neodvedla zkrachovalá firma Verami. Právě údajným ručením celní a finanční správa zdůvodňovaly, proč vydaly vůči FAU podstatnou část zajišťovacích příkazů. 

Finanční a celní správa podala na společnost FAU zajišťovací příkazy ve výši 343 milionů korun v září 2016.  Krok úřady odůvodnily tím, že se firma zapojila do karuselového podvodu s DPH, soudy to ale zamítly 

Případem se zabývá také policie. Spolumajitel firmy FAU Vojtěch Csabi je spolu s dalšími 15 lidmi obviněn z daňových úniků za 250 milionů. Ostravský krajský soud loni odblokoval Csabimu majetek. Podle soudu státní zástupce nevysvětlil, proč finanční úřad nepožaduje škodu po firmě, ale po jejím majiteli. 

Případ FAU, jejíž sklady sídlily v areálu přerovské chemičky Precheza ze skupiny Agrofert, vešel ve známost před třemi lety. V roce 2017 se případ ocitl v centru zájmu kvůli nahrávce zveřejněné na anonymním twitterovém účtu Skupina Šuman.

Podle některých politiků vyvolával záznam dojem, že finanční správa jednala v zájmu tehdejšího ministra financí a nyní premiéra Andreje Babiše (ANO). „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci,“ řekl na nahrávce Babiš. 

Babiš několikrát popřel, že by v době působení ve funkci ministra úkoloval finanční a celní správu. Odmítl to i tehdejší šéf Finanční správy Martin Janeček.