Stát si u opavské FAU nárokoval peníze, podle soudu ale nebyla ručitelem, píše Neovlivní

Krajský soud v Brně ve středu vyhověl žalobě opavské firmy FAU a konstatoval, že společnost nebyla ručitelem za 220 milionů, které státu neodvedla zkrachovalá firma Verami. Informuje o tom server Neovlivní.cz. Právě údajným ručením celní a finanční správa zdůvodňovaly, proč vydaly vůči FAU podstatnou část zajišťovacích příkazů – a společnost obchodující s minerálními oleji v důsledku kroků státních úřadů skončila v konkurzu.

„Společnost FAU vyhrála u Krajského soudu Brno na podkladě naší žaloby ručení těch 220 milionů, tedy, že za Verami firma FAU neručí,“ cituje server právníka FAU Alfréda Šrámka. Soud případ vrátil finančnímu úřadu, aby se jím znovu zabýval. V příštím týdnu začnou soudy řešit dalších pět žalob, kterými se firma FAU proti postupu státu brání.

Aktuální rozsudek podle serveru spolu se všemi předchozími posiluje pozici firmy v případě žaloby na náhradu škody, kterou bude od státu požadovat. „Výši škody řešíme s insolvenčním správcem, bude na to vypracovaný znalecký posudek z Vysoké školy ekonomické,“ dodal Šrámek.

Příkazy za tři sta milionů

Případ FAU, jejíž sklady sídlily v areálu přerovské chemičky Precheza ze skupiny Agrofert, vešel ve známost v roce 2016. Státní úřady tehdy v srpnu a září vydaly na firmu zajišťovací příkazy za 343 milionů korun s odůvodněním, že se firma zapojila do karuselového podvodu s DPH (zajišťovacím příkazem stát firmě zablokuje částku, o které se správce daně domnívá, že bude odpovídat budoucí daňové povinnosti).

O rok později se případ ocitl v centru zájmu kvůli nahrávce zveřejněné na anonymním twitterovém účtu Skupina Šuman. Podle některých politiků vyvolával záznam dojem, že finanční správa jednala v zájmu tehdejšího ministra financí a nyní premiéra Andreje Babiše (ANO).

„Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci,“ řekl na nahrávce Babiš. Stávající předseda vlády několikrát popřel, že by v době působení ve funkci ministra úkoloval finanční a celní správu. Odmítl to i tehdejší šéf Finanční správy Martin Janeček. 

Firma se proti krokům začala bránit soudně a Nejvyšší správní soud (NSS) letos na jaře potvrdil rozsudek Krajského soudu v Ostravě, podle soudů neměli celníci pro tak velký zákrok dost silný důvod.

Případem se zabývá také policie. Spolumajitel firmy FAU Vojtěch Csabi je spolu s dalšími patnácti lidmi obviněn z daňových úniků za 250 milionů. Ostravský krajský soud loni odblokoval Csabimu majetek. Podle soudu státní zástupce nevysvětlil, proč finanční úřad nepožaduje škodu po firmě, ale po jejím majiteli.