V konkurzu skončila firma překážející chemičce Agrofertu. Finanční správa odmítá, že je to její vina

V konkurzu skončil po zásahu finanční správy opavský obchodník s pohonnými hmotami FAU, který v areálu přerovské společnosti Precheza z holdingu Agrofert vlastní sklad pohonných hmot. Soud postup daňové správy posléze označil za nezákonný a zajišťovací příkazy zrušil. Precheza měla o sklad, v němž se také přimíchávala biopaliva do nafty a benzinu, údajně zájem, společnost FAU jej ale nechtěla prodat, informují Hospodářské noviny. Jednatel společnosti FAU Vojtěch Csabi kauzu považuje za šikanu, mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka tvrdí, že holding se o FAU nikdy nezajímal a finanční správa nařčení, že se snažila svojí činností účelově firmu zlikvidovat, odmítá.

Na společnost FAU se podle HN nejprve zaměřila celní správa, a to dva měsíce poté, co se tehdejší majitel Agrofertu Andrej Babiš (ANO) stal ministrem financí. Celníci společnosti doměřili spotřební daň za minerální oleje, které obchodník dovezl z Rakouska a prodal jihlavskému Agropodniku. FAU se proti krokům celníků bránila žalobou a nakonec u soudu uspěla.

Finanční správa kvůli zajišťovacím příkazům podle HN mezitím obstavila majetek společnosti FAU. Úředníci po firmě vymáhali DPH za jeden obchod hned dvakrát. Poprvé po ní chtěli jako po ručiteli 200 milionů korun, které neodvedla zkrachovalá společnost Verami. Ve stejný den si berní správa řekla dalšími příkazy o 218 milionů. „Nabyla totiž dojmu, že firma FAU, kterou podezřívala ze zapojení do řetězce zasaženého podvodem na DPH, daň nezaplatí. Následovala okamžitá exekuce a firma skončila v konkurzu,“ píší HN.

Krajský soud v Ostravě ale nedávno potvrdil, že obchodník FAU neuváděl zboží do volného oběhu, tudíž spotřební daň nemusel platit. Výklad, kterým se daňové orgány snažily obhájit vymáhání spotřební daně, označil ostravský soud za absurdní. V dalším sporu tentýž soud podle HN tvrdě napadl finanční správu za nezákonné zajišťovací příkazy. Majitelé firmy FAU budou po státu žádat náhradu škody.

Agrofert nemá s FAU nic společného, říká jeho mluvčí

„Je to šikana. V Německu máme nejvyšší rating a ani nemusíme platit milionové kauce. Tady nás poslali do konkurzu,“ řekl ČTK jednatel firmy Csabi. Více se nechtěl ke sporu vyjadřovat a odkázal na svého advokáta Alfréda Šrámka. 

„Nikdy jsme o FAU zájem neměli a nemáme a s nikým jsme o tom nejednali. Agrofert s touto firmou nemá nic společného,“ řekl ČTK mluvčí Agrofertu Hanzelka. Firma FAU má podle něj v areálu Prechezy pouze svůj vlastní autonomní pozemek a provoz. „Jde o historicky dané pozemkové uspořádání, které vzniklo v roce 1993, tedy dávno před majetkovým vstupem Agrofertu do chemičky Precheza v roce 1997. Neexistuje žádné majetkové, personální ani obchodní propojení. Naprosto odmítáme zatahování Agrofertu či Prechezy do záležitostí společnosti FAU. Takové úvahy jsou zcela mylné,“ dodal Hanzelka.

Finanční správa však nařčení, že se snažila svojí činností účelově zlikvidovat opavského obchodníka s pohonnými hmotami FAU, který v areálu přerovské společnosti Precheza z holdingu Agrofert vlastní sklad pohonných hmot, odmítá. „Souvislosti naznačené v článku odmítáme jako zcela absurdní,“ řekla ČTK Gabriela Štěpanyová z tiskového oddělení Finanční správy.

„Finanční správa veškeré důkazy a argumenty sdělila Nejvyššímu správnímu soudu, který se tímto případem zabývá a dosud nerozhodl. Aby se Finanční správa mohla vyjádřit k podrobnostem daného případu, je nutné, aby jí daňový subjekt zbavil mlčenlivosti,“ dodala Štěpanyová.

Insolvenční správce nyní rozprodává majetek FAU. Do insolvence je podle právního zástupce firmy Alfréda Šrámka přihlášeno 1,1 miliardy korun, z toho miliarda jsou pohledávky státu. Přerovský sklad bude v rámci insolvenčního řízení na prodej. Insolvenční správce nyní hledá jeho dočasného nájemce.