Bulharsko by se příští rok mohlo stát jednadvacátým členem eurozóny. V Česku většina lidí přijetí eura odmítá. Hlavní ekonom BH Securities a poradce premiéra Štěpán Křeček a hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek mluvili v 90’ ČT24 mimo jiné o tom, že přijetí či nepřijetí eura nerozhoduje o hospodářském úspěchu země.
Euro o hospodářském úspěchu země nerozhoduje, zaznělo v 90' ČT24
Dufek míní, že debaty o přijetí eura v Česku bývají často velmi zjednodušené, což s sebou nese nebezpečí vytváření velkých očekávání. Vidět je to podle něj právě i na Bulharsku, které má v plánu přijmout euro se začátkem příštího roku. Země sice stále používá svou měnu, ale euro, na které je domácí měna pevně navázána, už fakticky má.
„Jednak velká část obyvatel žije v eurozóně a posílá svá eura domů, jednak má Bulharsko pevný devizový kurz a žádnou měnovou politiku. Takže oni euro de facto mají, i když používají vlastní papírové peníze. A není rozhodně vidět, že by se ta země někam posunovala, ona je stále nejchudší zemí celé EU,“ říká Dufek.
Také Křeček se domnívá, že o tom, jestli je země úspěšná, rozhodují jiné faktory, než je měna. „Jak země s eurem, tak země bez eura mohou být ekonomicky úspěšné. Švédsko či Dánsko euro nemají a jsou to velmi úspěšné ekonomiky. Nizozemsko euro má a je to také velice úspěšná ekonomika.“
Příklad Slovenska pak podle Křečka vyvrátil některé mýty spojené s eurem. „Ukazuje se, že byl velký mýtus si myslet, že s přijetím eura přijde zdražování, na Slovensku se jasně ukázalo, že to není pravda,“ zdůraznil ekonom.
„Zároveň se také vyvrátil jiný velký mýtus, že euro může zrychlit ekonomický růst a že Slováci pak budou rychleji dohánět průměr EU. Ukazuje se, že ne. Naopak Česká republika zvýšila svůj náskok ekonomicky na Slovensko a daří se nám lépe, i když euro nemáme,“ míní poradce premiéra.
Výhody a nevýhody
Oba ekonomové se shodli, že jednou z výhod zachování koruny je vlastní měnová politika. „Máme opravdu kredibilní centrální banku, která dokáže včas a rychleji reagovat na situaci než Evropská centrální banka,“ míní Dufek.
Přijetí eura podle něj znamená i vstup do bankovní unie. „Museli bychom se automaticky zbavit dohledu nad finančními trhy, nad finančními institucemi a tuto pravomoc automaticky bez jakékoliv možnosti práva veta nebo jakékoliv diskuze převést do Frankfurtu,“ řekl v 90’ ČT24.
„Euro by zase znamenalo, že z té malé měny, která je řazena na rozvíjející se trhy a v krizích může být volatilní, bychom se dostali do silné stabilnější měny, která minimálně globálně má samozřejmě lepší reputaci, snižuje se tam kurzové riziko a tak dále. Takže z pohledu byznysu euro může dávat smysl, ale lidé ho většinově nechtějí,“ dodal Křeček.
Podle únorového průzkumu pro iRozhlas podporuje v Česku zavedení eura necelá čtvrtina lidí. Skoro tři čtvrtiny jsou proti.
Vláda i proto v dubnu rozhodla zatím nestanovit termín zavedení společné evropské měny v Česku. Česko loni splnilo tři z pěti kritérií pro přijetí eura, a to velikost deficitu veřejných financí, výši zadlužení a výši úrokových sazeb. Nesplnilo naopak inflační kritérium ani povinnost členství v mechanismu směnných kurzů ERM II.