Vláda zavedení eura do voleb řešit neplánuje, ANO a SPD ani po nich

5 minut
Události: Nové debaty o euru
Zdroj: ČT24

Prezident Petr Pavel oživil svým novoročním projevem debatu o možném přijetí eura. Vláda další kroky v této oblasti ale do konce tohoto volebního období neplánuje. A opoziční hnutí ANO a SPD téma zavedení eura nechtějí otevírat ani po sněmovních volbách.

Pavel ve svém novoročním projevu, stejně jako v tom loňském, přijetí eura podpořil. „Celková ekonomická situace našeho státu není špatná. I kdybychom ještě za několik let neměli stejné platy jako v Německu, jistě by naši budoucí prosperitu podpořilo i to, kdyby byly stejně jako v Německu vypláceny v evropské měně,“ řekla hlava státu.

Téma pro příští vládu?

To se ale minimálně do konce volebního období nestane. Zatímco loni prezidentova výzva vyústila v první větší vládní krizi, teď koaliční strany jednohlasně trvají na tom, že žádné konkrétní kroky k jednotné evropské měně už smysl nemají.

Podle předběžných čísel ministerstva financí začalo Česko loni plnit všechna důležitá ekonomická kritéria, výjimkou je svázání koruny se společnou evropskou měnou, tedy vstup do režimu ERM II. Další kroky v této oblasti ale už současný kabinet neplánuje.

„Rozhodnutí by mělo být přijato ideálně na začátku mandátu některé z příštích vlád tak, aby celý proces vedl stejný kabinet,“ míní šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS). „Do konce volebního období zbývá devět, deset měsíců, takže to opravdu není realistické. Ale bavme se o tom, co v dalším volebním období chceme udělat,“ souhlasí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Co doporučuje NERV

Koalice se odvolává mimo jiné na analýzu Národní ekonomické rady vlády (NERV). Materiál kabinetu doporučil připravovat zavedení evropské měny až v případě, že s tím bude souhlasit většina obyvatel. Podle průzkumu Medianu pro Český rozhlas z loňského ledna se k takové možnosti Češi spíše nekloní. Dvě třetiny oslovených byly určitě či spíše proti přijetí jednotné měny. Za prospěšný považovala přechod k euru přibližně pětina respondentů.

„Pokud jde o další kroky, tak se budeme řídit doporučením NERVu, který vládě mimo jiné doporučil, aby Česká republika v ERM II byla co nejkratší dobu. Rozhodnutí o euru by tak vzhledem k délce celého procesu měla provést jakákoliv vláda na začátku svého mandátu, a nikoliv na jeho konci,“ podpořil Stanjurova slova premiér Petr Fiala (ODS).

Loni zavedení eura vládní koalici štěpilo. STAN, TOP 09 a lidovci by ho rádi zavedli, ODS je zdrženlivější.

Bez termínu přijetí eura nemá také podle NERVu cenu vstupovat do systému směnných kurzů ERM II. K co nejrychlejšímu plnění kritérií se vláda přitom zavázala v programovém prohlášení. „Jedno je právě stabilizace kurzu eura, systém ERM II, myslíme si, že bychom to splnit měli, ale vzhledem k tomu, že zkrátka společná politická vůle není, se toho budeme asi muset zříci,“ podotkl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).

„Já si beru za domácí úkol a mám k tomu jakýsi mandát, abych přesto jednal v Bruselu s příslušnými lidmi o tom, jaké by byly případně podmínky pro vstup do ERM II, ale budou to neoficiální oťukávací rozhovory, žádný oficiální vládní krok se už nestane,“ dodal.

Vládní koordinátor pro euro stále chybí

Kabinet po apelu prezidenta nezměnil ani názor na jmenování vládního koordinátora pro přijetí eura. Koaliční Starostové obsazení postu prosazovali neúspěšně. „Bylo by zcela předčasné jmenovat zmocněnce. V okamžiku, kdy se vláda rozhodne, přijme politické rozhodnutí, tak pak bude určitě nutné koordinovat všechny kroky se vstupem do eurozóny spojené,“ vysvětluje předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

Podle Svazu průmyslu a dopravy je ale pozice národního koordinátora zásadní. Mohl by vysvětlovat, co by nová měna přinesla. „Česká ekonomika je exportně orientovaná a neustálé výkyvy kurzů mezi eurem a korunou jsou pro české exportéry obrovským problémem, který by zmizel, kdybychom euro konečně přijali,“ vysvětluje viceprezident svazu Radek Špicar.

Z opozice jsou pro euro jen Piráti

Zavedení společné evropské měny nemá ale podporu ani v parlamentu. Ze sněmovní opozice by pro byli pouze Piráti. „Určitě bychom chtěli pohnout s přípravou a připravit vstup do systému ERM II,“ potvrdil předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek.

Opoziční hnutí ANO a SPD téma zavedení eura nechtějí otevírat ani po nadcházejících podzimních volbách. „Jestliže bychom vstoupili do eurozóny, tak se připravíme o velmi významný hospodářský nástroj, a to nástroj měnové politiky,“ obává se místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček.

„Když pomineme fakt, že vlastní měna je znakem státnosti, tak to má i praktické dopady,“ míní místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD).

I když se postoje jednotlivých stran liší, na jednom se shodují. Téma eura bude rezonovat během kampaně do podzimních voleb.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací zveřejněných na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 2 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 2 hhodinami

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 3 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 4 hhodinami

Přihlášek na vysoké školy letos opět přibylo, roste zájem i o technické obory

Uchazeči o studium na českých vysokých školách letos opět podali více přihlášek než minulý rok. Někde je zájem rekordní, uvedly oslovené univerzity. Na Univerzitu Karlovu v Praze už přišlo o 4,5 procenta a na Masarykovu univerzitu v Brně o téměř pět procent přihlášek více než minulý rok. Největší nárůst, o šestnáct procent, zaznamenala Česká zemědělská univerzita v Praze.
před 5 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 13 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 14 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...