Koaliční neshody ohledně eura trvají, opozice volá po referendu

3 minuty
Události: Spory o euro v koalici trvají
Zdroj: ČT24

Vláda se poprvé po dohodovacím řízení kvůli zmocněnci pro euro věnovala možnému připojení se ke společné měně. Konkrétní termín pro tento krok ani pro vstup do mechanismu směnných kurzů ERM II ale nestanovila. Na základě koaliční dohody vyzvala Národní ekonomickou i Legislativní radu, aby vyhodnotily dopady.

Kabinet na základě koaliční dohody vyzval Národní ekonomickou radu vlády a také Legislativní radu, aby vyhodnotily dopady případného vstupu do ERM II. Analýza by měla být hotová do konce října. „My se k tomu vrátíme v prvním kvartálu příštího roku, kdy už budeme znát velmi přesné odhady, jak dopadla inflace v Česku, jak dopadla inflace v eurozóně a jak dopadl schodek veřejných financí v roce 2024,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Část vládních politiků by však chtěla debatu o přijetí eura a vstupu do ERM II urychlit, například vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) by se závěry chtěl být seznámen ještě v roce 2024. „Abychom v tom dalším, byť je to rok volební, mohli ten krok zvážit a případně se tím směrem vydat,“ říká.

Pro vstup do eurozóny je nutné splnit takzvaná maastrichtská kritéria. Splňovat v takovém případě stát musí maximální míru inflace nebo úrokové míry a také nepřevýšit limit deficitu vůči HDP. Posledním kritériem je kurzová stabilita, která vyžaduje dvouleté členství v ERM II. Podle materiálů, které projednala vláda, aktuálně Česko kritéria nesplňuje.

„(Česká národní banka a ministerstvo financí) nedoporučují, abychom v tomto okamžiku přijali závazné datum vstupu do eurozóny,“ zdůraznil v souvislosti se společným dokumentem obou institucí ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka.

Ještě v tomto volební období by ale vláda mohla podle ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) vyjednat s Evropskou komisí, kdy a za jakých podmínek vstoupit do mechanismu ERM II. Samotné rozhodnutí by bylo už na další vládě.

Podle prvního vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) Česko má směřovat k tomu, aby do tohoto mechanismu vstoupilo. „Dohoda, která byla učiněna minulý týden, je základem pro to, abychom všichni ve vládě byli spokojeni - to znamená odborné zhodnocení. A z tohoto pohledu připravujeme zázemí pro jakoukoliv vládu, aby takové rozhodnutí učinila,“ prohlásil Rakušan.

Tlak na referendum

Opozice mezitím navrhuje uzákonit referendum k přijetí eura a dalším tématům. „Budeme se snažit to zařadit na jednání sněmovny, to je vždycky ten první logický krok, potom samozřejmě mimořádná schůze je až další logický krok. Ale my spustíme i petiční akce,“ uvedla místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová.

Už vyjádření při příchodu na jednání však naznačovala, že kabinet tyto návrhy nepodpoří. „Toto je politické rozhodnutí, které musí učinit vláda, ať už bude jakákoliv,“ konstatoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Přijetí eura dlouhodobě odmítá i druhé opoziční hnutí SPD.

K jeho přijetí naopak ve svém novoročním projevu vyzval i prezident Petr Pavel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 2 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 3 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 10 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 10 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 11 hhodinami

Patrik Tušl je na svobodě, píší Seznam Zprávy

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl jeho třetí žádosti o podmínečné propuštění. Na Facebooku o tom informoval předseda strany PRO Jindřich Rajchl, serveru Seznam Zprávy to potvrdila Vězeňská služba ČR. Tušl byl za různé zločiny ve vězení od srpna 2022.
před 11 hhodinami

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Vláda očekává podpis smluv k Dukovanům v řádu týdnů

Podpis smlouvy na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech se posouvá. Nejdražší zakázka v novodobé historii země se podle dřívějšího vyjádření vlády měla stihnout podepsat do konce března, teď premiér Petr Fiala (ODS) říká, že k tomu dojde až v následujících týdnech. Stále se totiž pracuje na finalizaci smluv. Jejich podpisu brání i předběžné opatření antimonopolního úřadu, u něhož si stěžoval neúspěšný uchazeč tendru, francouzská společnost EDF. Vláda chce také vyjednat větší garance podílu českých firem.
před 12 hhodinami
Načítání...