Ministr Dvořák by chtěl do voleb jednat s Bruselem o podmínkách vstupu do ERM II. Rozhodla by další vláda

Rozhovor s ministrem Martinem Dvořákem
Zdroj: ČT24

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) by chtěl někdy na začátku roku 2025 vyhodnotit, jak Česko plní maastrichtská kritéria pro vstup do eurozóny. Pokud by tomu tak bylo, navrhuje začít jednat s Evropskou komisí o tom, kdy a za jakých podmínek můžeme vstoupit do systému ERM II. Uvedl to v pořadu ČT Týden v politice.

Domluvu s Evropskou komisí udělat bez rizika a následků, o samotném vstupu by rozhodla až příští vláda, řekl Dvořák. Další kabinet by tak nemusel případně proces k přijetí eura začínat od nuly. Zhruba pět až šest let dlouhou proceduru nelze v jednom volebním období stihnout, uvedl.

Před sněmovními volbami na podzim roku 2025 by pak Česko mělo rozhodnutí Evropské komise, zda může fungovat v systému ERM II, kterému se také někdy říká předpokoj eura.

Dvořák také očekává, že vznikne usnesení vlády, které zaváže Národní ekonomickou radu vlády (NERV) a Legislativní radu vlády, aby do října letošního roku zpracovaly analýzu plnění podmínek pro přijetí eura, výhodnost vstupu a související legislativní otázky. Projednán by měl být i materiál České národní banky o sladěnosti Česka na vstup do eurozóny.

Jak postupovat dál

Vládní strany se podle ministra shodují, že je žádoucí splňovat podmínky pro přijetí eura, což znamená zdravou ekonomiku. „Ale jen někteří z nás z toho vyvozují, že bychom měli při plnění tří kritérií splnit i to čtvrté, kterým je vstup do ERM II,“ uvedl. Za relevantní argument považuje to, že vstup do ERM II není moudrý v okamžiku, kdy země nemá stanovené datum přijetí společné měny.

Pro vstup do eurozóny musí země splnit čtyři kritéria. Míra inflace v zemi nesmí překročit o víc než 1,5 procentního bodu průměrnou inflaci tří zemí eurozóny s nejnižším růstem cen, dlouhodobá úroková míra nesmí být o více než dva procentní body nad průměrem tří zemí eurozóny s nejnižší inflací. Další kritérium stanovuje maximální míru rozpočtového deficitu na tři procenta hrubého domácího produktu a maximální míru zadlužení na 60 procent HDP. Posledním kritériem je kurzová stabilita, která vyžaduje dvouleté členství v ERM II.

V průzkumech veřejného mínění se dlouhodobě většina veřejnosti vyjadřuje proti přijetí eura, bývá to kolem sedmdesáti procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 9 hhodinami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 10 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 16 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 21 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 23 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 23 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
11. 4. 2025
Načítání...