Maďaři testují ruskou ropu. Obsahuje prý stále velké množství organického chloridu

Maďarská ropná a plynárenská skupina MOL již obdržela testovací dodávky ruské ropy z ropovodu Družba. Agentuře Reuters to potvrdily dva zdroje. Podle jednoho ze zdrojů má ale dodávaná surovina stále nadlimitní obsah organického chloridu. Dodávky ropovodem, kterým teče ropa i do České republiky, byly přerušeny koncem dubna právě kvůli znečištění touto látkou, která může poškodit rafinerie. Česká vláda pak v pondělí schválila další zápůjčku ropy ze státních rezerv pro petrochemický holding Unipetrol.

Rafinerie společnosti MOL v Maďarsku
Zdroj: Reuters Autor: Laszlo Balogh

Ukrajinský provozovatel ropovodů Ukrtransnafta přitom v sobotu uvedl, že odborníci z MOL provedli dodatečné analýzy ropy, která je v současnosti v potrubí, a potvrdili, že jsou připraveni ji přijmout. I díky tomuto ujištění obnovila Ukrtransnafta v sobotu odpoledne přepravu ropy k evropským zákazníkům.

Podle jednoho ze zdrojů Reuters se hladina organického chloridu ale stále pohybuje nad normou deseti částic na jeden milion (ppm). Znečištění se zpočátku pohybovalo na úrovni 150 až 330 ppm. V sobotu se ho podařilo snížit na 50 až 60 ppm. Obvyklá úroveň pak činí jedna až tři ppm.

MOL nyní podle zdrojů Reuters hodlá prostřednictvím testovacích dávek prověřit provoz svých rafinérií. Zároveň podle těchto zdrojů doufá, že pravidelné obnovené dodávky bude dostávat od 17. května.

Ropovod Družba se v Bělorusku rozděluje na dvě větve – severní vede do Polska a Německa, jižní pak přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Běloruská státní ropná společnost Belněftěchim uvedla, že tranzit ropy na Ukrajinu je nyní obnoven zhruba ze 60 procent. Tranzit ropy do Polska je ale podle agentury Interfax nadále zastaven.

Informované zdroje agentuře Reuters také řekly, že obsah organického chloridu v ropě, která se nakládá do tankerů v přístavu Usť-Luga, je už v normě.

Česko se má ropy dočkat až zhruba za týden

Ropa byla kontaminována zřejmě kolem 19. dubna. K obdobným událostem dochází zřídka, výraznější znečištění se podle obchodníků objevilo asi před deseti lety, avšak v menším měřítku.

Do Česka podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora teče ropa ropovodem Družba tři až pět dnů. Obnovení dodávek do Česka však závisí i na dalších faktorech. Český ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) tak minulý týden přiblížil, že ruská ropa pro rafinerii v Litvínově přiteče zřejmě kolem 20. až 22. května.

Už od 1. května dostává rafinerie Unipetrolu ropu ze státních rezerv. Další zápůjčku ze státních rezerv schválila vláda teď v ponděl. Podle šéfa Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra přesahuje 100 tisíc tun.

„Bude stačit na výrobu do konce května, přesné údaje obvykle nesdělujeme,“ dodal Švagr. I objem první zápůjčky pro Unipetrol, kterou schválil kabinet před 14 dny, podle něj překročil 100 tisíc tun. V zásobách i po dvou zápůjčkách zůstávají zhruba dvě třetiny, což považuje za důležité pro případ, že budou pokračovat problémy s čistotou ropy v ropovodu Družba.

Maďarský test je podle Švagra znepokojivý, ale důležitý bude výsledek na Slovensku

Zprávy z Maďarska považuje Švagr za znepokojivé.  „Ale počkejme si, až skutečně bude ropa na slovensko-ukrajinských hranicích, protože kolegové ze Slovenska tam budou provádět testy, a to je pro nás zásadní,“ dodal. Slováci prý očekávají, že ropa na jejich hranice dorazí zhruba za dva dny.

Výsledek na slovenském pomezí považuje za důležitý vzhledem k tomu, že už se bude jednat o větev ropovodu, která vede přímo do Česka. „Zatím není vůbec žádný důvod k obavám z hlediska zásobování českého trhu, zásobování je plynulé, nikdo nepocítí na čerpacích stanicích, že by nafta nebyla,“ řekl.

Ministr Havlíček po jednání vlády upozornil, že pokud budou dodávky kontaminované, může ze strany státu následovat další výpůjčka z ropných rezerv. „V tuto chvíli není důvod ke spekulacím a k panice. Bude-li to třeba, bude možné udělat jednu nebo další zápůjčky. Snažíme se to kouskovat proto, abychom nezapůjčili zbytečně velké množství, protože to potom nejen více sníží hmotné rezervy, ale současně je to finančně náročné,“ uvedl ministr.