V Japonsku zatkli bývalého manažera Nissanu Ghosna. Už počtvrté

Japonská prokuratura nechala znovu, už počtvrté zatknout bývalého šéfa japonské automobilky Nissan Motor Carlose Ghosna na základě nových podezření z finančních deliktů. Podle televize NHK odvedla policie Ghosna ve čtvrtek ráno z jeho tokijského domu k výslechu.

Podle agentury AP je Ghosn podezřelý v kauze peněz poukázaných sesterskou společností Renault jisté dealerské firmě v Ománu, z nichž část měla být určena k pokrytí jeho osobních potřeb.

Ghosn byl poprvé zatčen loni v listopadu, v prosinci byl zadržen ještě dvakrát. Čelí obviněním, že využíval firemní peníze pro vlastní účely a že podhodnocoval osobní příjmy ve finančních výkazech. Vazba mu byla několikrát prodloužena a termín začátku procesu stále nebyl stanoven. Minulý měsíc byl propuštěn na kauci devět milionů dolarů (přes 200 milionů korun).

Čtyřiašedesátiletý manažer veškerá provinění popírá. Tvrdí, že je nevinen a že je odhodlán se bránit ve spravedlivém procesu proti vzneseným nespravedlivým a nepodloženým nařčením. Obvinění z finančních deliktů je prý důsledkem „komplotu a zrady“ části vedení Nissanu.

Ghosn je architektem dlouholeté francouzsko-japonské automobilové aliance Renault-Nissan, do které se v roce 2016 zapojila také automobilka Mitsubishi. Po listopadovém zatčení byl postupně odvolán z čela správních rad všech tří členů aliance.