Neuvěřitelné, postrádá to smysl. Babiš kritizuje dokument o cenách mobilních dat, který si vyžádal

Premiér Andrej Babiš (ANO) zkritizoval dokument o reálných cenách mobilních dat, který mu dodala Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS). Obsah šestistránkové prezentace označil za neuvěřitelný, chybí v ní podle něj základní údaje. O ně požádal v polovině března v rámci „tlaku na levnější data,“ jak své tažení označil. Mluvčí asociace Jiří Grund řekl, že premiér asi zapomněl, že stát financuje Český telekomunikační úřad, který má údaje o cenách k dispozici.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Stefan Wermuth

Asociace v dokumentu odkazuje například na studii z letošního ledna, podle které jsou ceny dat v Česku pod průměrem Evropské unie.

„Pokud je toto maximum, co může APMS dodat, pak další jednání s ní postrádá smysl. Nezbývá nám, než začít jednat s jednotlivými operátory a získat reálná data od nich. Pokud je nedostaneme, tak jim jejich údajné nižší ceny těžko někdo uvěří,“ uvedl Babiš na Twitteru.

Na dodání reálných údajů o tom, za jaké ceny využívají Češi mobilní data, se dohodl premiér v polovině března na schůzce s generálními řediteli T-Mobilu, O2, Vodafonu a Nordic Telecomu.

Operátoři Babiše s odkazem na veřejně dostupné zdroje informovali, že cena mobilních dat poklesla za poslední dva roky o 67 procent, což bylo téměř nejrychleji v EU. Za poslední rok pak data zlevnila o 42 procent. Asociace zmiňuje například lednovou studii Cable UK, podle které jsou ceny dat v Česku pod průměrem EU. Nominální cena jednoho gigabyte (GB) mobilních dat je 4,9 dolaru (zhruba 110 korun), zatímco průměr EU je o dva dolary vyšší.

APMS také upozornila, že v Česku je pokles jednotkové ceny dat rychlejší než ve zbytku Unie. Na základě statistiky Evropské komise pak asociace uvedla, že Češi neplatí za mobilní služby více, než je evropský průměr. Obě hodnoty podle prezentace loni ve třetím čtvrtletí činily 10,8 eura (asi 280 korun). 

Premiér ale podle mluvčího asociace Grunda možná zapomněl, že Babišova vláda financuje více než jednou miliardou korun ročně ČTÚ. „ČTÚ data podléhající obchodnímu tajemství o reálných cenách mobilních dat má k dispozici. Asociace mobilních operátorů může jen těžko suplovat dohledové orgány telekomunikačního trhu,“ řekl mluvčí asociace.

Podle několika mezinárodních srovnání jsou ceny mobilních služeb včetně přenosů dat v Česku jedny z nejvyšších v Evropě.

Operátoři se brání, že ceny nejsou takové, jak ukazují srovnání vycházející z jejich ceníků, protože velká část uživatelů získala individuální výhodnější nabídku.

Zájem o dění na mobilním trhu zvýšil nedávný výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) pro pořad ČT 168 hodin. Podle ní si za vysokou cenu mobilních dat mohou sami Češi, protože spíš hledají připojení k bezdrátovým wi-fi sítím.

Vybudování mobilních sítí podle Novákové stálo operátory miliardy korun a data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí. Ministryně později uvedla, že byl výrok vytržen z kontextu. Tvůrci pořadu to odmítli  s tím, že ministryně použila svou tezi v rozhovoru několikrát. 

Babiš koncem února řekl, že stát bude v březnu a dubnu jednat s operátory ze Spojených států, Itálie, Francie, Velké Británie a Jižní Koreje ohledně možného vstupu na český trh jako čtvrtý mobilní operátor prostřednictvím chystané aukce televizních kmitočtů v pásmu 700 MHz. O frekvence se zajímá i Nordic Telecom.