Česká národní banka poráží hypotéky. Jejich objem klesá

Objem hypotečních úvěrů činil loni 220 miliard korun, což je o šest miliard korun méně než v roce 2017. Odhady ve středu zveřejnila Hypoteční banka (HB), která je lídrem tuzemského trhu. Generální ředitel banky Jiří Feix očekává v letošním roce pokles na 200 miliard korun. Podle odhadů banky rostly vysokým tempem i ceny nemovitostí a pozemků.

Vývoj na trhu hypoték v minulém roce podle Feixe výrazně ovlivňovaly regulace ze strany České národní banky, které znamenaly postupný růst úrokových sazeb i výrazné zpřísnění podmínek pro získání hypotéky. Právě nejistota ve vývoji úrokových sazeb a regulace, které vstoupily v platnost začátkem října, zapříčinily výrazný nárůst objemu poskytovaných hypoték ve třetím čtvrtletí 2018.

Téměř po celý rok byly meziměsíční odchylky v objemu uzavřených hypotečních úvěrů minimální. Významná změna nastala v srpnu a září, kdy před začátkem platnosti regulací ze strany ČNB zájem o hypotéky výrazně vzrostl.

Lidé, kteří v té době přemýšleli o koupi nemovitosti, často urychlili své rozhodování a uzavřeli půjčku, dokud na ni mohli dosáhnout. „Naše interní data ukázala, že zavedení říjnových omezení dopadlo na více než desetinu žadatelů o hypotéku,“ doplnil Feix.

Celkově se však objem úvěrů na bydlení podle odhadu Hypoteční banky meziročně zvýšil o 15 miliard korun, a to díky růstu úvěrů na bydlení poskytnutých stavebními spořitelnami. Celkový roční objem úvěrů ze stavebního spoření by mohl činit až 75 miliard korun.

Říjnová regulace ČNB zavedla pravidla, podle kterých objem všech úvěrů žadatele nesmí převýšit devítinásobek jeho čistého ročního příjmu a zároveň měsíční splátka nesmí přesáhnout 45 procent jeho měsíčního příjmu. Omezeny jsou také hypotéky s LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) nad 80 procent.

Vedle zpřísnění pravidel rostla i úroková sazba

Během roku se postupně zvyšovala úroková sazba – ke konci roku 2018 dosáhla 2,90 procenta, což je meziroční nárůst o 0,7 procentního bodu. „Dopad těchto regulací bude možné zhodnotit nejdříve v polovině letošního roku, kdy se situace na trhu ustálí,“ dodal Feix.

Také ceny nemovitostí nadále rostou vysokým tempem, nicméně teď přichází určité zpomalení. Podle odhadů HB vzrostly ceny bytů meziročně o 10,2 procenta a ceny rodinných domů o 6,2 procenta – ty v minulém roce rostly nejpomaleji.

Štěpán Křeček

Štěpán Křeček

hlavní ekonom BH Securities

„Stavební úřady v České republice stále žijí ve 20. století a nejsou schopny fungovat efektivně. Kvůli tomu se vydává málo stavebních povolení, což se posléze odráží ve vysokých cenách nemovitostí.“

Štěpán Křeček

hlavní ekonom BH Securities

Rychlejší růst než v předchozím roce zaznamenaly pozemky. „Proměnných, které mohou ovlivnit ceny nemovitostí, je mnoho. Věříme však ve zklidnění trhu a zmírnění rychlého tempa růstu cen,“ uvedl člen představenstva banky Vladimír Vojtíšek.