TÉMA

Hypoteční banka

PŘEHLEDNĚ: Banky zatím snížení úrokových sazeb vyhodnocují, s reakcí chtějí vyčkat

Rozhodnutí České národní banky (ČNB) o poklesu sazeb povede k postupnému snižování úročení spořicích účtů a termínovaných vkladů bank, shodují se oslovení experti. Zlevňovat by měly i hypotéky. ČT proto oslovila největší tuzemské banky s dotazem, zda a jak se v jejich nabídkách snížení základní úrokové sazby na 6,25 procenta projeví.
9. 2. 2024|

Objem hypoték v září meziročně vzrostl o devadesát procent

Banky a stavební spořitelny poskytly v září hypoteční úvěry za 13,6 miliardy korun, což je meziroční nárůst o devadesát procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování klesla v září ze srpnových 5,78 procenta na 5,74 procenta, a byla tak nejníže od července 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
13. 10. 2023|

Objem hypoték v květnu stoupl o sedmnáct procent. Trh prý mírně ožívá

Banky a stavební spořitelny poskytly v květnu hypoteční úvěry za 12,3 miliardy korun, což je proti dubnu nárůst o 17 procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování nepatrně stoupla z dubnových 5,89 na 5,9 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
15. 6. 2023|

Policie zajistila dům manželky zakladatele Xixoio. Šéf představenstva firmy převádí byt

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zajistili rodinný dům, který vlastní manželka zakladatele a majitele firmy Xixoio Richarda Watzkeho. Nemovitost obstavili jako výnos z údajné trestné činnosti. ČT to zjistila v katastru nemovitostí. Ve stejný den, kdy policie razii spustila, začaly transakce okolo majetku zadrženého předsedy představenstva firmy Henryho Ertnera. Banka mu uvolnila zástavu na jeho pražský byt, který Ertner plánuje převést na svoji firmu. Watzkeho a Ertnera policie podezírá z podvodu a praní špinavých peněz, ani jednoho z nich ale neobvinila.
2. 12. 2022|

Třetina mladých Čechů nedosáhne na hypotéku. Berou si další úvěry nebo staví z levnějšího materiálu

Asi třetina mladých Čechů se nejspíše bude muset uskromnit při výběru bydlení. Lidé ve věku do 36 let počítají i s tím, že si kromě pořízení menší nemovitosti budou muset déle a více spořit. Hypotéku si přitom plánuje vzít šedesát procent mladých. Úvěry na nemovitost ale neustále zdražují a v květnu už je banky nabízely s vyšším než pětiprocentním úrokem. Za současné situace více než třetina mladých na úvěr na bydlení ani nedosáhne. A to i přesto, že pro ně platí o něco mírnější podmínky pro získání hypoték.
24. 5. 2022|

Ceny bytů jsou podle ČNB v některých lokalitách nadhodnoceny až o čtvrtinu

Česká národní banka (ČNB) rozhodla, že ponechá limity pro poskytování hypoték beze změn. Ceny bytů v Česku však považuje za nadhodnocené, a to v průměru o osmnáct procent, ve vybraných lokalitách pak dokonce až o čtvrtinu. Zároveň uvedla, že bankovní sektor je podle zátěžových testů i po pandemii vysoce odolný, a to i díky silné kapitálové vybavenosti. Více peněz však budou odvádět finanční instituce do rezerv na ochranu úvěrového trhu.
27. 5. 2021Aktualizováno27. 5. 2021, 21:56|

Jen malý vliv koronavirových opatření. Ceny realit do konce června dál rostly

Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků v Česku ve druhém čtvrtletí meziročně dál rostly. Nejvíce zdražily byty, o 10,9 procentního bodu, naopak nejméně rodinné domy. Od roku 2010 byty v Česku zdražily o více než tři pětiny, uvedla Hypoteční banka. Opatření proti koronaviru podle ní mají na nemovitostní trh jen minimální vliv.
3. 8. 2020|

Kvůli pandemii klesnou ceny luxusních nemovitostí, soudí zástupci bank. Plošné zlevnění nečekají

Nemovitosti v Česku letos ani kvůli současné krizi plošně nezlevní. Případný pokles se může týkat především luxusních nemovitostí, domů, které jsou delší dobu neprodejné nebo bytů s neodpovídající cenou. Objem hypoték by mohl být vyšší než loni, uvedli zástupci ČSOB a dalších bank.
15. 6. 2020|

Český stavební zákon stagnuje. Levné řešení mohou představovat mobilní domy

Trend alternativního bydlení může představovat východisko z nesnází se sháněním hypotéky nebo stavebního povolení. Nemovitosti jsou v Česku stále rekordně drahé a vyřízení staveb trvá dlouho. Trhem zároveň otřásají nové zákony, rozhodnutí centrální banky, ale i přísnější ekologické normy. Tématu se věnoval pořad Byznys ČT24.
29. 2. 2020|

Bytová krize jako šance pro menší města. Venkov se kvůli cenám nemovitostí stává žádanou adresou

Ceny nemovitostí v Česku podle informací prodejních portálů vzrostly meziročně o zhruba 15 procent. Nejvíc ty ve velkých městech. I proto se pozornost převážně mladých lidí zaměřuje na menší města a obce. Jenže i tam je volných bytů nedostatek.
14. 2. 2020|

Průměrná sazba hypoték v prosinci klesla, od ledna ale začnou růst

Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci klesla na 2,34 procenta z listopadových 2,35 procenta. Sazby klesly jedenáctý měsíc v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 procenta. Od té doby většinou rostla. Objemy i počty poskytnutých hypoték v prosinci klesly.
22. 1. 2020Aktualizováno22. 1. 2020, 11:26|

Brzda na hypotéky, kterou zavedla ČNB, funguje. Trh loni oslabil o 17 procent

Hypoteční trh v Česku klesl loni o 17 procent na 181 miliard korun. Pokles nastal po několikaletém růstu na rekordní hodnoty, řekl generální ředitel Hypoteční banky Jiří Feix. Rok 2019 se na hypotečním trhu podle něj nesl ve znamení adaptace bank a zákazníků na doporučení České národní banky z roku 2018 a zpřísnění podmínek pro získání hypoték. Hypoteční banka je lídrem trhu.
9. 1. 2020Aktualizováno9. 1. 2020, 18:38|

Růst cen bytů v Česku byl nejnižší za poslední čtyři roky

Ceny bytů v Česku ve druhém čtvrtletí roku rostly pomaleji, mezičtvrtletně pak nejméně za poslední čtyři roky. V Karlovarském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji stagnovaly, naopak nejvíce se zvýšily v Jihočeském kraji. Podobným tempem jako u bytů vzrostly ceny také u rodinných domů a pozemků, sdělila Hypoteční banka. Snížení ceny nemovitostí se však podle ní neočekává.
16. 8. 2019Aktualizováno16. 8. 2019, 15:50|

Michl: Pokud nestoupnou sazby, banky nemají důvod zdražit hypotéky

Pokud v letošním roce dále nevzrostou úrokové sazby, banky za současných podmínek nemají důvod dále zdražovat hypotéky, řekl člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl. Pětiletá úroková sazba, která ovlivňuje ceny hypoték, spadla podle něj za měsíc z 2,3 procenta na 1,9 procenta. Doporučení ČNB omezující banky při poskytování hypoték není třeba dále zpřísňovat, dodal.
17. 1. 2019Aktualizováno17. 1. 2019, 09:04|

Česká národní banka poráží hypotéky. Jejich objem klesá

Objem hypotečních úvěrů činil loni 220 miliard korun, což je o šest miliard korun méně než v roce 2017. Odhady ve středu zveřejnila Hypoteční banka (HB), která je lídrem tuzemského trhu. Generální ředitel banky Jiří Feix očekává v letošním roce pokles na 200 miliard korun. Podle odhadů banky rostly vysokým tempem i ceny nemovitostí a pozemků.
9. 1. 2019|

Hypoteční banka hlásí pokles objemu hypoték, přispěl k tomu i tlak ČNB

Objem hypotečních úvěrů činil v roce 2017 celkem 224 miliard korun, což je o dvě miliardy méně než v rekordním roce 2016. Odhady zveřejnila Hypoteční banka, která je lídrem tuzemského trhu.
10. 1. 2018|